Ústavním soudcem bude Fiala z Masarykovy univerzity, podle očekávání ho Senát schválil

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2015 17:03
Senát podle očekávání schválil nominaci Josefa Fialy z brněnské právnické fakulty na ústavního soudce. V tajné volbě mu ve středu dalo hlas 52 ze 71 hlasujících senátorů. Patnáctičlenný tým ústavních soudců tak zůstane kompletní. Fiala u Ústavního soudu nahradí Vladimíra Kůrku, jehož desetiletý mandát skončí 15. prosince.
Ústavní soud.
Ústavní soud. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Odcházejícího Vladimíra Kůrku nahradí v patnáctičlenném Ústavním soudu (ÚS) podle očekávání Josef Fiala z brněnské právnické fakulty. Ve středeční tajné volbě v Senátu mu dalo hlas 52 ze 71 hlasujících senátorů.

Fiala vede katedru občanského práva na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, je členem Legislativní rady vlády a působí také jako rozhodce a člen rozkladových komisí. Byl asistentem několika ústavních soudců, má i advokátské zkušenosti a je vedoucím autorského kolektivu učebnic občanského práva hmotného.

Prezident Miloš Zeman dal Fialovi přednost před několika dalšími kandidáty. Jedním z nich byl Zdeněk Kühn z Nejvyššího správního soudu. Pro Fialu se prezident rozhodl například kvůli jeho erudici v oblasti insolvenčního práva, které pokládá zejména do budoucna za důležitou náplň práce ÚS, ale také kvůli vyšší akademické hodnosti.

Vladimíru Kůrkovi končí desetiletý mandát 15. prosince.

Rychetský: Složení je podobné západní Evropě

Podle předsedy ÚS Pavla Rychetského se Fiala u soudu snadno aklimatizuje, zná jej z dřívějšího asistentského působení. "Je to člověk, který nepochybně splňuje všechny předpoklady pro to, aby do našeho soudcovského sboru zasedl," řekl Rychetský.

Složení soudu je nyní podle předsedy téměř optimální. "Současná skladba ÚS, jak ji vlastně vytvořil prezident republiky, se z hlediska profesního složení blíží optimálnímu modelu. A je velmi podobná modelu v ostatních, zejména západoevropských zemích," uvedl Rychetský.

Současnému předsedovi soudu běží druhé funkční období. Nepočítá však s tím, že ho celé dokončí. Opakování mandátu v obecné rovině nepovažuje za vhodné. Ve funkci chtěl zůstat přibližně tři až čtyři roky, aby zajistil rozhodovací kontinuitu. Předpokládá, že nové složení se "usadí" právě v roce 2017.

Končí Zemanova kompletní obměna

Rychetský dlouhodobě usiluje o to, aby se průběžně měnilo složení tříčlenných senátů, které řeší individuální stížnosti, tedy 90 procent agendy ÚS.

"Zdá se, že toto mé úsilí snad bude ještě v tomto roce završeno, že plénum ÚS přijme nová pravidla rozdělování agendy a ustavování senátů tak, aby se jednou za dva roky jeden soudce posunul do dalšího senátu, aby se začalo to složení senátů trochu promíchávat," popsal Rychetský.

Například Fiala má nyní namířeno do třetího senátu, kde jsou další profesoři Jan Musil a Jan Filip, zatímco v jiných senátech je akademický prvek zastoupen méně.

Před nástupem Zemana do funkce prezidenta byl ÚS kvůli neúplnému obsazení téměř paralyzovaný. Prezident Václav Klaus ke konci svého mandátu kandidáty na soudce nenominoval.

Rychetský si od nového a úplného složení slibuje postupné odbourávání nevyřízených věcí. Soudci jsou dlouhodobě přetížení. V současnosti mají zhruba 1700 "živých" kauz. "Velmi rád bych byl, kdyby tato číslovka třeba ode dneška za rok, až budeme zase bilancovat a uzavírat další rok, byla výrazně nižší," řekl Rychetský.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy