Nejužší tým premiéra Petra Fialy (ODS) tvoří desítka lidí. Jeho tajemník František Cerha je mezi nimi a patří k jedné z nejviditelnějších tváří. Na takřka veškerých akcích se pohybuje v těsné blízkosti premiéra a na rozdíl od ostatních aktivně vystupuje na sociálních sítích, někdy velmi útočně. Jeho dva příspěvky z poslední doby na sociální síti X, dříve Twitteru, s kritikou odborářské demonstrace a médií vidělo dohromady přes půl milionu lidí.
Přesto sám o sobě tvrdí, že o pozornost nestojí. Rozhovory odmítá a mimo sociální sítě veřejně nevystupuje. "Nemám rád publicitu. Nepřeji si, aby o mně vycházely nějaké články," prohlašuje o sobě.
Vláda nemůže odborům ustoupit. Slíbila, že dá zemi do pořádku a musí se o to pokusit. Odbory nechápou, že nelze socialisticky pracovat a kapitalisticky žít.
— Frantisek Cerha (@Cerha) November 27, 2023
Koalice se nesmí podělat z preferencí nebo médií, jinak to s ní špatně skončí. Volby budou v říjnu 2025, ne v lednu 2024.
S premiérem Fialou se osobně zná už přes deset let. S jeho myšlenkami se ale poprvé setkal už v roce 1997, kdy Cerha v antikvariátu narazil na dnes již zaniklý konzervativně-liberální časopis Revue Proglas, kde Fiala působil s publicistou Františkem Mikšem.
"Jejich texty výrazně ovlivnily mé intelektuální směřování. Srozumitelně popisovaly to, k čemu jsem vždy přirozeně tíhnul, tedy k podpoře svobody, demokracie a liberálně konzervativního smýšlení," vzpomíná Cerha na dobu, kdy mu bylo devatenáct let.
Nejdříve Vondra a úspěchy ODS, potom pád a vítězství s Fialou
Pravicový pohled časopisu na veřejné dění byl Cerhovi blízký. Vyrůstal v rodině, jejíž předci byli totalitním režimem postiženi. Kolem ODS se začal pohybovat už po studiu politologie na Univerzitě Hradec Králové a následně na Univerzitě Karlově v Praze. Nejdříve se v roce 2006 podílel na úspěšné senátorské kandidatuře Alexandra Vondry, který se později stal ministrem zahraničí ve vládě Mirka Topolánka.
Pro ODS i Cerhu, který přešel do hlavní kanceláře strany, to byly zlaté roky. Strana v čele s Topolánkem vyhrála sněmovní volby v roce 2006, evropské volby v letech 2004 a 2009 nebo krajské volby v roce 2004.
V roce 2013 ale přišel policejní zásah na úřadu vlády Topolánkova nástupce Petra Nečase, předčasné volby a historicky nejhorší výsledek pro ODS ve sněmovních volbách. Cerha místo útěku ze strany začal pracovat na její záchraně. Důvod byl jednoduchý - v hlavní kanceláři se objevil Fiala.
"Když se během podzimu 2013 začaly objevovat informace o tom, že by mohl kandidovat na předsedu ODS, velmi jsem tuto myšlenku podporoval," říká Cerha, který několik měsíců předtím založil s kamarády spolek Pravý břeh. Chtěl prý založit platformu, která by pomohla k rehabilitaci a propagaci pravicového myšlení. Momentálně má spolek ve svém názvu přídomek Institut Petra Fialy.
Právě na diskusi Pravého břehu o budoucnosti české pravice oznámil Fiala kandidaturu na předsedu ODS. Na této akci se nynější premiér s Cerhou seznámil. A když se v lednu 2014 stal šéfem strany, nabídl mu spolupráci, která trvá dodnes. Cerha se stal i sponzorem strany, v roce 2020 jí daroval 50 tisíc korun, loni 100 tisíc.
Ostrý tajemník na sociálních sítích
Oficiálně je Cerha tajemníkem premiéra, podle zdrojů z jeho okolí je jakýmsi liberem. To je ve fotbalové řeči člověk, který stojí za obránci a jistí je při případných chybách, ve volejbale někdo, kdo chytá za nahrávači prudké míče soupeře. Podle informací Aktuálně.cz je Cerhova práce značně různorodá, od zpracování mnoha dokumentů přes debaty nad nejrůznějšími tématy až po poskytování konkrétních rad.
"Jsem členem týmu, který diskutuje s panem premiérem všechna témata spojená s jeho prací. K mým úkolům patří agenda koaličních jednání, analýza podkladů na jednání vlády či spolupráce na některých politických jednáních," popisuje svoji práci.
Zároveň zdůrazňuje, že pro Fialovo rozhodování jsou nejpodstatnější spolupracovníci z vlády a vedení strany. S těmi se totiž radí pravidelně každý týden.
KRÁL! pic.twitter.com/nWGKeRtaWu
— Frantisek Cerha (@Cerha) October 9, 2021
Kromě své práce Cerha hájí premiéra na svém osobním profilu na sociální síti X. "Odbory nechápou, že nelze socialisticky pracovat a kapitalisticky žít. Koalice se nesmí podělat z preferencí nebo médií, jinak to s ní špatně skončí," napsal například na konci listopadu v den odborářské stávky. O několik dní později si premiérův tajemník stěžoval, že média jsou k vládě příliš kritická. "Jen teda pak nebrečme, až nám tu povládne Babiš s Okamurou a Rajchlem," napsal.
Cerha tvrdí, že jeho příspěvky jsou občas tvrdé a kontroverzní, ale nikdy vulgární. "Pokud tedy nereaguji na někoho, kdo mi vulgárně nadává. Snažím se držet faktů. Dávám si pozor, co píšu. Snažím se, aby to bylo podloženo fakty a nemohl jsem být chycen za slovo," říká.
"Pokud někdy Petr Fiala přijde a řekne, že je pro něj mé vyjadřování na sociálních sítích zátěží, ani neceknu, poděkuji mu a normálně se rozejdeme. Nebo to navrhnu já. Jak pana předsedu znám, bude mé rozhodnutí respektovat. Budoucnost je otevřená," prohlašuje Cerha.
Kariéra Petra Fialy bude ještě dlouhá, tvrdí
Zároveň z jeho slov vyplývá, že těžce nese to, jak prý mnohá média či konkrétní novináři v minulosti Fialu podceňovali a nijak nepřiznali svá pochybení, když se stal v listopadu 2021 předsedou vlády.
"Existují desítky či stovky textů o tom, jak je akademický a nikdy ODS nezvedne ani se nestane premiérem. Opak se stal pravdou, což je pro mě největší satisfakce. Ti, co psali podobné věci, by měli umět uznat chybu a nebrečet nad tím, že je na ně Cerha zlý. Pokud jdou politici s kůží na trh, musí kritiku unést i média," tvrdí.
I když Cerha přiznává, že po vítězných volbách na podzim roku 2021 zvažoval, že by měl na vrcholu odejít, rozhodl se pokračovat. "Pokračuji, protože věřím, že Fialova politická kariéra bude ještě dlouhá a já tomu mám ještě co dát," tvrdí Cerha.