Fotbalista Pavel Nedvěd zřejmě dostane státní vyznamenání

ČTK ČTK
1. 9. 2015 19:15
Prezident Miloš Zeman mu cestou do Číny řekl, ať si udělá čas na 28. října.
Pavel Nedvěd v letech 1995 a 2015.
Pavel Nedvěd v letech 1995 a 2015. | Foto: Koláž Aktuálně.cz s využitím ČTK

Praha - Fotbalista Pavel Nedvěd zřejmě dostane státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman mu v úterý v letadle cestou na návštěvu Číny řekl, aby si udělal čas na 28. října. Nedvěda, který je držitelem Zlatého míče, na vyznamenání opakovaně nominuje Senát. Prezident vyznamenání uděluje právě v den výročí vzniku Československa.

Zeman odletěl na pětidenní návštěvu Číny v úterý vpodvečer. Bývalý kapitán české fotbalové reprezentace Nedvěd, který nyní patří do vedení italského klubu Juventus Turín, s prezidentem do Číny cestuje, protože tam chce založit fotbalovou školu.

Senát navrhl na státní vyznamenání Nedvěda mezi jinými celkem 37 osobnostmi koncem července. Opakovaně senátoři prezidentovi doporučují vyznamenat vedle Nedvěda třeba básníka Jiřího Žáčka, kardiologa Jana Pirka, imunoložku Blanku Říhovou a mnohé válečné veterány.

Někteří čeští sportovci v minulosti dostali od prezidenta republiky medaili Za zásluhy. Patří mezi ně tenistka Martina Navrátilová, hokejisté Dominik Hašek a Jaromír Jágr, atleti Emil Zátopek a Jan Železný nebo žokej Josef Váňa. Z fotbalistů byli takto vyznamenáni Josef Masopust a Antonín Panenka.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy