Přehledně: Co řekl prezident Zeman o inkluzi handicapovaných

Domácí Domácí
16. 1. 2015 10:51
Projděte si přesný přepis prezidentovy kritiky společného vzdělávání zdravých a handicapovaných dětí.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu znovu odstartoval vlnu kritiky. Na návštěvě rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí totiž tvrdě odsoudil inkluzivní školství. Handicapované děti by se podle něj měly vzdělávat samostatně, odděleně od těch zcela zdravých.

Jeho výroky okamžitě zkritizovali politici i odborníci nebo šéf Jedličkova ústavu  Petr Hrubý. Vlnu nevole vyvolal prezident dokonce i ve slovenských médiích.

A co konkrétně Miloš Zeman řekl? Projděte si přesný přepis prezidentovy odpovědi, kterou v Pardubicích zaznamenal Český rozhlas.

"Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umísťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Opakuji neštěstí pro oba, že? Mohl bych to samozřejmě rozvádět, mohl bych mluvit o šikaně, mohl bych mluvit o tom, že rychlost kolony je určena rychlostí nejpomalejšího vozidla, takže učitelé se nemohou věnovat těm, řekněme, talentovanějším dětem. Ale sám se domnívám, a to není žádný rasismus, to není preference nějaké etnické skupiny, že děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě, než tehdy, když jsou zasazeny do komunity.

Dětská krutost je jedna z nejstrašnějších, dětská krutost zvaná šikana je možná ještě horší než krutost dospělých. Když jsou tyto děti takzvaně integrovány, když dochází k takzvané inkluzi, tak jsou oběťmi pohrdání, šikany a tak dále. Hrozně miluju multikulturalismus, já si myslím, že si to vymysleli blázniví intelektuálové z pražské kavárny, kteří nikdy nebyli ve škole, a když, tak do ní nakoukli na půl hodiny a ještě se jim předváděla Potěmkinova vesnice.

Jsem proti inkluzi a vím, že multikulturalisté mě napadnou, že jsem rasista. Vůbec ne. Z hlediska duševní pohody těch dětí je daleko lepší, když budou existovat…ono se tomu říká praktická třída, protože to je méně dehonestující než předchozí známý název. Takže chcete-li znát můj názor, vůbec se mi to nelíbí a jsem proti tomu."

 

Právě se děje

Další zprávy