"Je dobré mít na mysli, že když tato nemoc zabila největší světovou legendu, tak pokud si my sami nedáme pozor, může snadno zničit i nás," zdůvodnil potřebu mluvit o nákaze virem HIV Peter Freestone, který pro Freddieho Mercuryho pracoval 11 let.
Nyní třiašedesátiletý muž už přes patnáct let žije v České republice. Po boku slavného zpěváka stál Freestone až do posledních chvil Mercuryho života. Právě z tohoto důvodu se ho rozhodl Milan Šatník oslovit.
"Peter byl Freddiemu po boku a nápomocen v době jeho nemoci, držel ho za ruku, když umíral. Kdo jiný by měl na přednáškách o nebezpečí nákazy nemocí AIDS mluvit než právě on?" prohlásil Šatník.
Nejen hudební legenda, frontman kapely Queen, inspirovala ke vzniku projektu. Název je spojený také s "nepotopitelnou" lodí Titanic. Šatník si totiž myslí, že oba spojuje stejný osud. Titanic se potopil kvůli ledovci, z něhož vyčnívala pouze malá část nad hladinu, a Mercuryho zabila "neviditelná" nemoc.
O nemoci se stále málo mluví
Freestone, jak v úterý uvedl, se nechal k účasti na přednáškách velmi snadno přemluvit. Podle něj se o nebezpečí nákazy nemocí ve společnosti dostatečně nemluví. "O AIDS se nepsalo, nebylo o něm nic ani v televizi a pak mě oslovil mladý člověk, který chtěl zprostředkovat informace o nákaze dalším mladým lidem," řekl Freestone.
HIV v Česku
Počet lidí v Česku nově nakažených virem HIV byl loni nejnižší za posledních sedm let. Meziročně klesl téměř o pětinu na 208. Ubylo i nových případů smrtelného onemocnění AIDS, které vir HIV způsobuje, a to o třetinu na 35.
Nemoci AIDS loni podlehlo 14 lidí a dalších devět lidí nakažených HIV zemřelo z jiných příčin. Od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu HIV, byla v Česku zjištěna nákaza tímto virem u celkem 3368 lidí, z nichž 434 již zemřelo. (Zdroj: ČTK)
Během společného projektu se oba chystají organizovat přednášky nejen v České republice, ale také v zahraničí. V plánu mají navštívit Chorvatsko, Švýcarsko, ale také Mexiko. Výtěžek z akcí poputuje na fond The Mercury Phoenix Trust, který se dlouhodobě věnuje boji proti HIV/AIDS.
Projekt ve své základní podobě existuje již sedm let a navštívilo ho sedm tisíc žáků. Nyní se pořadatelům podařilo získat finanční prostředky, díky kterým svůj program rozšířili. V současné chvíli mají organizátoři potvrzených 25 základních a středních škol.
Ve filmu se neobjevil
Peter Freestone původně pracoval jako garderobiér londýnského Královského baletu, tam se také osobně seznámil s Freddiem Mercurym. V roce 1979 začal pracovat pro skupinu Queen a vyrazil s ní na šestitýdenní koncertní turné. Po roce spolupráce ho Mercury požádal, aby se stal jeho osobním asistentem. Jeho práce obnášela vaření, nákup jídla i cenných uměleckých děl. Pro zpěváka pracoval Freestone až do jeho skonu v roce 1991. Ačkoli hrál důležitou roli ve frontmanově životě, ve filmu Bohemian Rhapsody se jeho postava neobjevila.