Praha - Městský soud v Praze se připojí jako vedlejší účastník ke skupině senátorů, která Ústavnímu soudu podá návrh na zrušení části novoroční amnestie.
Po pondělním jednání se soudcem Kamilem Kydalkou to řekla zástupkyně skupiny senátorů Alena Gajdůšková (ČSSD). Ústavní soud nedávno zamítl návrh Městského soudu v Praze na zrušení celé amnestie.
Část senátorů navrhuje zrušení amnestie v úseku, který se týká zastavení kauz, jež trvají déle než osm let a hrozí u nich sazba do deseti let vězení. Senátoři namítají, že amnestie touto částí porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků.
"Pan soudce Kydalka mě informoval o tom, že dnes odeslal datovou schránkou připojení se městského soudu jako vedlejšího účastníka k návrhu na zrušení článku dvě. V té části dvě amnestie máme velmi podobné argumenty," uvedla Gajdůšková. Domluvili se podle ní také na konzultacích mezi právní zástupkyní senátorů Hanou Marvanovou a Kydalkou.
Návrh pražského městského soudu Ústavní soud odmítl ze dvou důvodů. První spočívá v tom, že sporný článek amnestie o zastavení některých trestních stíhání napadli jako první právě senátoři. Druhým důvodem bylo, že Městský soud v Praze neměl oprávnění podat návrh na zrušení amnestie jako celku.
"Věříme, že aspoň v tom, co je na obsahu amnestie největším problémem, u Ústavního soudu společnými silami uspějeme," poznamenala Gajdůšková.
Amnestie, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus a podepsal ji premiér Petr Nečas (ODS), vyvolala zejména kvůli části o zastavení některých stíhání kritiku. Před soudem ale možná skončí kvůli debatám Kydalka. Takový krok vůči soudci zvažuje podle serveru Lidovky.cz ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl. Vadí mu, že Kydalka mu vyčítá údajně rozporuplné výroky o autorech amnestie.