Jakl žene soudce Kydalku k soudu. Pro kritiku amnestie

Domácí Domácí
18. 2. 2013 11:29
Soudce patří k nějvětším odpůrcům amnestie, Jakl k jejím hlavním obhájcům
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spor o amnestii pokračuje. Její "obhájce", prezidentův tajemník Ladislav Jakl, chytil za slovo jejího velkého odpůrce, soudce městského soudu Kamila Kydalku, a hodlá ho hnát k soudu.

Tajemník a šéf politického odboru Hradu se ohradil proti pasáži rozhovoru serveru Lidovky.cz se soudcem Kydalkou, konkrétně proti odpovědi na otázku, zda věří Jaklovým slovům, že na amnestii nepracoval žádný právník.

"Už tomu nerozumím, 2. ledna řekl, že neví, kdo na tom pracoval. Jinde se zase objevilo, že na tom pracoval v kruhu tří lidí, neřekl s kým, pak se v Lidovkách objevilo, že na tom měl pracovat pan Koudelka, Hasenkopf a Jakl, a nyní slyšíme, že na tom nedělal vůbec žádný právník. Mám pocit, že pan Jakl si z nás dělá legraci."

Jakl: Dám soudce k soudu. Už se těším

Jakl totiž 2. ledna pro Lidové noviny neřekl, že by nevěděl, kdo amnestii připravoval, nýbrž se vyjádřil obecně: "Amnestie vznikala v debatě pana prezidenta s úzkým okruhem jeho tří nejbližších spolupracovníků."

"Když se pan Kydalka tak rád soudí, dopřeji mu další zábavu," napsal nyní Klausův tajemník serveru Lidovky.cz. "Už se těším, jak bude pan Kydalka prokazovat, že jsem 2. ledna v souvislosti s amnestií prý řekl, že nevím, 'kdo to dělal', a že jsem si dělal z někoho legraci," uvedl dále Jakl.

Soudce serveru sdělil, že se může omluvit za chybné datum, nicméně  ta slova prý Jakl skutečně pronesl."Asi panu Jaklovi uniklo, že jsem soudce, takže jsem u soudu opravdu rád," reagoval na ironické vyjádření šéfa politického odboru.

Kydalka napadl amnestii jako celek

Před týdnem odmítl Ústavní soud (ÚS) návrh Městského soudu v Praze, sepsaný právě soudcem Kamilem Kydalkou, na zrušení celé novoroční amnestie prezidenta Václava Klause. Soudci se nadále zabývají dříve doručeným návrhem skupiny senátorů. Senátorská stížnost směřuje pouze proti části amnestie, která zastavila vleklá trestní stíhání.

"Všichni tušili, že v podání kolegy (Kamila Kydalky) je to hraniční výklad. Zkusil to," uvedl před týdnem v reakci místopředseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.

Hlavní vada amnestie podle Kydalky spočívá v tom, že ji podle dostupných informací předem neprojednávala vláda. Amnestii pouze kontrasignoval premiér Petr Nečas, což je podmínka její platnosti.

Kydalka v návrhu poukazoval na to, že zodpovědnost za premiérův podpis nese celá vláda. "Podpis premiéra zavazuje celou vládu, a je tedy namístě požadovat projednání takové věci na zasedání vlády, byť informace o takovém jednání z pochopitelných důvodů nemusí být před vyhlášením amnestie veřejná," stálo v dokumentu.

Pokud by ústavní soudci nezrušili amnestii jako celek, měli podle Kydalky zrušit alespoň její článek o zastavení některých trestních stíhání. Konkrétně šlo o trestní stíhání, která trvala déle než osm let s trestní sazbou do deseti let vězení.

Kydalka se přidá k žalobě senátorů

Nejznámější Kydalkův případ, na nějž se vztahuje Klausova amnestie, je trestní kauza někdejšího šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského viněného z úvěrových podvodů se škodou v řádu stovek milionů korun.

Městský soud v Praze se připojí k ústavní žalobě senátorů jako vedlejší účastník. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) se kvůli tomu v pondělí odpoledne se soudcem Kamilem Kydalkou setká.

 

Právě se děje

Další zprávy