Hegerův úřad podpořil beton. Je pro hlučnější dálnice

Pavel Baroch
22. 12. 2010 16:00
Před ministerstvem zdravotnictví se demonstruje proti změkčení hlukových limitů
Armádní letecký den, to znamená především hodně velký rámus proudových letadel.
Armádní letecký den, to znamená především hodně velký rámus proudových letadel. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo zdravotnictví se vydalo vstříc stavitelům dálnic a chce změkčit hlukové limity, které jsou pro povolování staveb stanoveny. 

Úřad ministra Leoše Hegera z TOP 09 tvrdí, že česká hluková norma je příliš přísná, takže na některých místech je kvůli tomu stavba nových autostrád zablokovaná. Limity mají být podle nově připrvené vyhlášky sníženy o pět a ve výjimečných případech až o deset decibelů.

Na protest proti vyhlášce se od čtyř odpolednem před ministerstvem zdravontictví konala hlučná demonstrace. Organizátoři chtěli píšťalkami, bubínky a dalšími hlučnými nástroji úředníkům ukázat, že by měli lidi před zdravotními potížemi kvůli nadměrným decibelům nadále chránit.

Za beton u Běchovic

Na novou vyhlášku už čekají některé chystané stavby, které mají se splněním nynějších limitů problémy.  

Týká se to například Běchovic nebo Suchdola na okrajích hlavního města, kudy mají vést další části Pražského okruhu. Právě lidé z těchto pražských čtvrtí jsou i mezi demonstrujícími.

Nynější hlukové limity pro dálnice jsou stanoveny na 60 decibelů v denní době a na 50 decibelů v noci.

"Jejich dodržení je kritickou záležitostí pro výstavbu jakýchkoliv komunikačních systémů nejvyššího významu, a to i při využití všech technicky i ekonomicky dostupných protihlukových opatření," uvedlo ministerstvo zdravotnictví v důvodové zprávě v návrhu nového vládního nařízení, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Resort proti resortu

Ministerstvo tvrdí, že na zmírnění limitů vydělají centrální části měst.

"Navrhovanou výstavbou těchto komunikací se tak podstatně sníží hluk v centrech měst," uvádí se ve zprávě pro vládu, která bude o zmírnění hlukových limitů rozhodovat.

Ministerstvo zdravotnictví nebude mít snadné svůj záměr ve vládním kabinetu prosadit.

Proti plánu se postavilo například ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí nebo Vládní výbor pro zdravotně postižené občany. Kromě toho vzniká protestní petice, pod níž se podepsali i lidé z okolí Vodochod, kde se plánuje nové mezinárodní letiště.

Miroslav Grund, organizáor protestu před ministerstvem zdravotnictví označil návrh na změkčení limitů za distriminační, protože jedna skupina obyvatel by musela žít ve zdraví škodlivém hlučném prostředí.

Česko by se stalo nejbenevolentnější zemí

Ivo Vaněk z Národní hlukové observatoře uvedl, že v Evropské unii má v současnosti 19 členských zemí hlukové limity stejné nebo přísnější, než jsou ty české. Pět zemí mají limity mírnější a Kypr s Maltou nemají limity žádné.

"Domnívám se, že by hygienické hlukové limity v ČR neměly být dále zvyšovány, dostali bychom se na třetí místo nejbenevolentnějších zemí k vlivu hluku ze silniční dopravy na lidské zdraví," uvedl Vaněk.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy