Pražská zoo chce získat pandu velkou. Babiš nabídl pomoc

Eliška Nová
2. 2. 2015 14:39
Pandu chová na světě jen třináct zoologických zahrad. Za roční pronájem zvířete se Číně platí kolem milionu dolarů.
Panda velká patří mezi ohrožené druhy.
Panda velká patří mezi ohrožené druhy. | Foto: Reuters

Praha - Pražská zoo by mohla v budoucnu návštěvníkům nabídnout jedinečné zvířecí lákadlo. Chce totiž usilovat o pandu velkou. Zvíře, které je národním symbolem Číny, a podle toho si jej v nejlidnatější zemi světa také váží.

O pandě zoo vážně uvažuje vůbec poprvé. "Když jsem do zoo nastupoval, na pandu se mě všichni ptali. Tehdy jsem říkal, že ne, ale doba se trochu posunula," řekl Aktuálně.cz ředitel zoo Miroslav Bobek. Získat svolení k chovu je přitom velmi obtížné. Čína pandy do ostatních zahrad po světě jen pronajímá a ročně si za jeden kus účtuje kolem milionu dolarů.

Pandy v Evropě

Panda

Edinburgh Zoo

Schönbrunn Zoo (Vídeň)

Zoo Madrid

ZooParc de Beauval (Francie)

Pairi Daiza (Belgie)

Nápad přivézt pandu do Prahy je zatím na samotném začátku. Podle ředitele je součástí střednědobé koncepce. Nyní záleží především na tom, jak se k tomu nápadu postaví pražský magistrát, zoo je totiž jeho příspěvkovou organizací.

Panda stojí miliony

Zoologickou zahradu bude stát zvíře obrovské peníze. Kromě zmíněné ceny za pronájem je panda i nákladná na stravu a péči, bude také potřeba postavit nový pavilon. Ten by podle současného plánu měl vyrůst v místě, kde jsou dnes vystaveni lední medvědi, kteří se budou v brzké době stěhovat do nového pavilonu, a současný výběh tak zůstane prázdný. I proto začalo vedení o pandě uvažovat.

Už teď má ale nápad důležitého zastánce, zoo totiž přislíbil pomoc ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Já jsem pandu vždycky chtěl mít, ale je strašně drahá a navíc se nedá koupit, je to spíš jako projev přátelství. Pan ředitel Bobek je nadšenec, ukazoval mi místo, kde by mohly být, a myslím, že by to byla atrakce, která by určitě přitáhla ještě víc návštěvníků," řekl Babiš Aktuálně.cz.

A jak se ministr financí plánuje zapojit? "Já samozřejmě můžu pomáhat přes paní velvyslankyni nebo přes různé delegace. V rámci nových vztahů s Čínou by to mohlo být nové oživení pro pražskou zoo," dodává s tím, že v úvahu přichází i finanční pomoc. Jak vysoká by měla částka být, ale nechce zatím uvést.

Babiš chtěl pandu pro sebe

Ministr financí přitom ještě v červnu loňského roku avizoval, že si chce pandu pořídit pro sebe. Chovat ji chtěl na pozemku u své vily v Olbramovicích, které se říká Čapí hnízdo. S pražskou zoo by se tak dostal do přímé soutěže.

"Možná spolu budeme soutěžit o pandu. On (ředitel pražské zoo Miroslav Bobek - pozn. redakce) by chtěl pandu pro zoo, já pro Čapí. V Čechách ještě nemáme pandu. Když půjdu do důchodu, budu na ni koukat, jak okusuje ten bambus, a budu klidnej, až vypadnu z politiky," řekl tehdy Babiš serveru iDnes.cz. Nyní to ale vypadá, že se předseda hnutí ANO rozhodl změnit postoj a zoo v Praze se získáním pandy pomoci.

Panda velká je pro zoologické zahrady exkluzivním chovancem. Mimo Čínu ji má jen 13 zahrad. V Evropě jich je pět: Vídeň, Madrid, Edinburgh, Beauval (Francie) a nová zoologická zahrada v belgickém Brugelette. Tam po přivezení zvířat stoupla návštěvnost o 40, meziročně pak o 12 procent.

Běžně se uvádí, že Čína půjčuje pandy velké do světa až za milion dolarů ročně. Některým zoologickým zahradám se ale podařilo s Čínou udělat dohodu a roční náklady můžou být i nižší. Výhodnější dohodu má prý například zoo ve Vídni. Na kolik je ale medvěd vyjde, zoo nezveřejnila.

Dříve Čína využívala "darování" ohroženého druhu také pro udržování vztahů s potřebnými zeměmi. Pro podobné obchody se vžil název pandí diplomacie. Pandy tak byly výhradou zoologických zahrad velmocí, jako je Londýn, Moskva nebo Paříž.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy