Můžu vám ukázat Krtečka? Co řekl český prezident v Číně

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 10. 2014 13:40
Prezident České republiky Miloš Zeman dal během své oficiální návštěvy Číny rozhovor čínské televizi CCTV. Nabízíme v doslovném překladu jeho nejzajímavější pasáže.
Prezident Zeman poskytl během návštěvy Číny v říjnu 2014 rozhovor režimní televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka.
Prezident Zeman poskytl během návštěvy Číny v říjnu 2014 rozhovor režimní televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka. | Foto: Repro CCTV

Peking - Nechceme poučovat o lidských právech, naopak bychom se od vás rádi naučili, jak zvyšovat ekonomický růst a udržet sociální stabilitu. Na oplátku nabízíme pivo, Krtečka a čističky vzduchu.

Zhruba tak by se dalo shrnout, jak český prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi CCTV vysvětloval účel své návštěvy Číny. Za některá svá vyjádření si v Česku vysloužil ostrou kritiku.

Aktuálně.cz z rozhovoru vybralo zajímavé pasáže. A seřadilo je chronologicky tak, jak zazněly během interview.

Celý rozhovor v angličtině si můžete pustit ZDE.

Vyvážíte vyspělé technologie a díky bohu ne pivo

(odpověď na dotaz, proč do Číny vlastně přijel)

"Místo zdvořilostních frází o vaší expanzi a vynikající dynamice ekonomiky vám dám jeden příklad. Před patnácti lety byl export z Číny do Evropy zastoupen převážně textilem. Velmi levným textilem. To prakticky eliminovalo textilky ve většině evropských zemí. Nyní jsem si prostudoval statistiky a podíl textilního průmyslu na celkovém exportu činí méně než 10 %. Jak (lépe) bych mohl demonstrovat pokrok, jehož jste dosáhli? Vyvážíte vyspělé technologie, moderní vybavení, počítače atd. Díky bohu ne pivo, české pivo bude vyváženo do Číny, ne naopak. Pokud jde o strukturu vašeho exportu, jde o dobrý charakteristický rys moderní a prosperující země."

Nabízíme technologie čistění vzduchu

(závěr vysvětlení, proč český prezident přijel do Číny)

Ekonomická transformace, to je "velká změna, za kterou musíte - samozřejmě - občas zaplatit. Například smogem. Máme stejnou zkušenost. A nejenom se smogem, ale také se znečištěním vody. Proto jsme vyvinuli technologie pro čistění vzduchu a vody. A znovu: tohle je vývozní artikl pro Čínu z Česka. Takže jde jednoduše o dělbu práce a výměnu zkušeností, což je výhodné pro obě země. Tomu se - jak jistě víte - říká win-win strategy".

My nevyučujeme lidská práva, já se od vás přijel učit

(odpověď na dotaz, co znamená reset vzájemných vztahů)

"Je to podobné jako u počítače. A měl bych dokonce říct, že teď máme nový a lepší počítač. Protože, zaprvé, plně rozumíme tomu, že se není možné vměšovat do vnitřních záležitostí jakékoliv země, včetně Číny.

Když nejste v nějaké funkci, nemůžete zasahovat do jejího výkonu. To byste v té funkci musel být. Proto jsem také například ve včerejší diskusi v České televizi označil za pomatené vyjadřovat se k situaci v Hongkongu. Řekl jsem, že jsem prezident České republiky, ne guvernér Hongkongu, a proto se nevměšuji do vnitřních záležitostí Hongkongu. To je ten reset.

My nevyučujeme tržní ekonomiku nebo lidská práva, my se naopak snažíme učit a já jsem v Číně, abych se učil, jak zvyšovat ekonomický růst a sociální stabilitu. A na druhé straně - pokud můžeme trochu pomoci - s naším oblíbeným Krtečkem. Znáte ho? Ano, každá rodina v Číně zná Krtečka.

Takže tohle je lepší než dávat lekce. Ukázat Krtečka. Můžu vám ukázat Krtečka? (Načež prezident moderátorovi ukázal plyšovou postavičku Krtečka - pozn. red.). Z ekonomického hlediska je to vynikající exportní artikl. Ale nejen to. Je to potěšení. Zejména pro děti.

Dnes za přítomnosti vašeho prezidenta podepíšu dohodu mezi Čínou a Českem a mezi Krtečkem a pandou. Oběma zvířaty. To je další příklad učení se od sebe navzájem, namísto dávání lekcí."

Sankce vedly k nové studené válce

(k ukrajinské krizi)

"Nejprve musíme porozumět podstatě té krize. A podle mého názoru jde o občanskou válku. Ne v první řadě o ruskou agresi. Ale jednoduše o občanskou válku. A tahle válka (zuří) pod vlivem Evropské unie, Spojených států a Ruska atd., základem je ale stále občanská válka.

Takže nejprve potřebujete příměří, poté jednání, k němuž došlo v Minsku - pokud si na to pamatujete -, třetí fází jsou parlamentní volby a naposledy decentralizace Ukrajiny tak, aby regiony získaly nějaké kompetence, včetně práva na používání jazyka, jejž používají.

Jedním z prvních kroků nové ukrajinské vlády byl zákaz užívání ruštiny, což byl podle mého názoru úplný nesmysl a jeden z podnětů, který vedl k občanské válce.

Sankce vedly k nové studené válce. Sankce vedly k izolaci a jsou překážkou ekonomického rozvoje pro všechny země. Nejen pro tu, na niž jsou namířeny, ale také pro země, jež je uvalují. To je loss-loss strategy."

 

Právě se děje

Další zprávy