Můžu vám ukázat Krtečka? Co řekl český prezident v Číně

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 10. 2014 13:40
Prezident České republiky Miloš Zeman dal během své oficiální návštěvy Číny rozhovor čínské televizi CCTV. Nabízíme v doslovném překladu jeho nejzajímavější pasáže.
Prezident Zeman poskytl během návštěvy Číny v říjnu 2014 rozhovor režimní televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka.
Prezident Zeman poskytl během návštěvy Číny v říjnu 2014 rozhovor režimní televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka. | Foto: Repro CCTV

Peking - Nechceme poučovat o lidských právech, naopak bychom se od vás rádi naučili, jak zvyšovat ekonomický růst a udržet sociální stabilitu. Na oplátku nabízíme pivo, Krtečka a čističky vzduchu.

Zhruba tak by se dalo shrnout, jak český prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi CCTV vysvětloval účel své návštěvy Číny. Za některá svá vyjádření si v Česku vysloužil ostrou kritiku.

Aktuálně.cz z rozhovoru vybralo zajímavé pasáže. A seřadilo je chronologicky tak, jak zazněly během interview.

Celý rozhovor v angličtině si můžete pustit ZDE.

Vyvážíte vyspělé technologie a díky bohu ne pivo

(odpověď na dotaz, proč do Číny vlastně přijel)

"Místo zdvořilostních frází o vaší expanzi a vynikající dynamice ekonomiky vám dám jeden příklad. Před patnácti lety byl export z Číny do Evropy zastoupen převážně textilem. Velmi levným textilem. To prakticky eliminovalo textilky ve většině evropských zemí. Nyní jsem si prostudoval statistiky a podíl textilního průmyslu na celkovém exportu činí méně než 10 %. Jak (lépe) bych mohl demonstrovat pokrok, jehož jste dosáhli? Vyvážíte vyspělé technologie, moderní vybavení, počítače atd. Díky bohu ne pivo, české pivo bude vyváženo do Číny, ne naopak. Pokud jde o strukturu vašeho exportu, jde o dobrý charakteristický rys moderní a prosperující země."

Nabízíme technologie čistění vzduchu

(závěr vysvětlení, proč český prezident přijel do Číny)

Ekonomická transformace, to je "velká změna, za kterou musíte - samozřejmě - občas zaplatit. Například smogem. Máme stejnou zkušenost. A nejenom se smogem, ale také se znečištěním vody. Proto jsme vyvinuli technologie pro čistění vzduchu a vody. A znovu: tohle je vývozní artikl pro Čínu z Česka. Takže jde jednoduše o dělbu práce a výměnu zkušeností, což je výhodné pro obě země. Tomu se - jak jistě víte - říká win-win strategy".

My nevyučujeme lidská práva, já se od vás přijel učit

(odpověď na dotaz, co znamená reset vzájemných vztahů)

"Je to podobné jako u počítače. A měl bych dokonce říct, že teď máme nový a lepší počítač. Protože, zaprvé, plně rozumíme tomu, že se není možné vměšovat do vnitřních záležitostí jakékoliv země, včetně Číny.

Když nejste v nějaké funkci, nemůžete zasahovat do jejího výkonu. To byste v té funkci musel být. Proto jsem také například ve včerejší diskusi v České televizi označil za pomatené vyjadřovat se k situaci v Hongkongu. Řekl jsem, že jsem prezident České republiky, ne guvernér Hongkongu, a proto se nevměšuji do vnitřních záležitostí Hongkongu. To je ten reset.

My nevyučujeme tržní ekonomiku nebo lidská práva, my se naopak snažíme učit a já jsem v Číně, abych se učil, jak zvyšovat ekonomický růst a sociální stabilitu. A na druhé straně - pokud můžeme trochu pomoci - s naším oblíbeným Krtečkem. Znáte ho? Ano, každá rodina v Číně zná Krtečka.

Takže tohle je lepší než dávat lekce. Ukázat Krtečka. Můžu vám ukázat Krtečka? (Načež prezident moderátorovi ukázal plyšovou postavičku Krtečka - pozn. red.). Z ekonomického hlediska je to vynikající exportní artikl. Ale nejen to. Je to potěšení. Zejména pro děti.

Dnes za přítomnosti vašeho prezidenta podepíšu dohodu mezi Čínou a Českem a mezi Krtečkem a pandou. Oběma zvířaty. To je další příklad učení se od sebe navzájem, namísto dávání lekcí."

Sankce vedly k nové studené válce

(k ukrajinské krizi)

"Nejprve musíme porozumět podstatě té krize. A podle mého názoru jde o občanskou válku. Ne v první řadě o ruskou agresi. Ale jednoduše o občanskou válku. A tahle válka (zuří) pod vlivem Evropské unie, Spojených států a Ruska atd., základem je ale stále občanská válka.

Takže nejprve potřebujete příměří, poté jednání, k němuž došlo v Minsku - pokud si na to pamatujete -, třetí fází jsou parlamentní volby a naposledy decentralizace Ukrajiny tak, aby regiony získaly nějaké kompetence, včetně práva na používání jazyka, jejž používají.

Jedním z prvních kroků nové ukrajinské vlády byl zákaz užívání ruštiny, což byl podle mého názoru úplný nesmysl a jeden z podnětů, který vedl k občanské válce.

Sankce vedly k nové studené válce. Sankce vedly k izolaci a jsou překážkou ekonomického rozvoje pro všechny země. Nejen pro tu, na niž jsou namířeny, ale také pro země, jež je uvalují. To je loss-loss strategy."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy