Policie přijala po střelbě preventivní opatření zaměřená na školy a další měkké cíle

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2023 8:03
Policie zná totožnost 11 obětí čtvrteční střelby v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, uvedla dnes ráno na sociální síti X. Na potvrzení u dalších zemřelých pracuje, dodala. Obětí je 14, dalších 25 lidí střelec zranil, řekl ve čtvrtek policejní prezident Martin Vondrášek. Podle něj je reálné, že střelec předtím zavraždil i muže a kojence v Klánovickém lese.
Policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) hovoří s novináři na briefingu poblíž místa střelby na Filozofické fakultě v prosinci.
Policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) hovoří s novináři na briefingu poblíž místa střelby na Filozofické fakultě v prosinci. | Foto: ČTK

Policie také po celém Česku přijala preventivní opatření zaměřená na školy a další takzvané měkké cíle, o další konkrétní hrozbě ale nemá informace, uvedla v jiném sdělení na síti X.

V budově filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha policie pracovala celou noc. "V současnosti stále pokračujeme na místě střelby. Aktuálně máme ztotožněno 11 zemřelých a na potvrzení dalších totožností pracujeme. Ukončení prvotních úkonů na místě předpokládáme v dopoledních hodinách," napsala policie na síti X.

Mezi takzvané měkké cíle patří spolu se školami také třeba nemocnice, kulturní a sportovní akce nebo jiné události, kde se shromáždí více lidí. "Počínaje dnešním dnem jsme přijali celorepublikové preventivní opatření ve vztahu k měkkým cílům a školám. Nemáme informace o žádné konkrétní hrozbě a skutečně se jedná o prevenci - signál, že jsme tu a jsme připraveni," napsala policie. Jako součást preventivních opatření budou v ulicích i policisté s dlouhými zbraněmi. "Aktuálně kontaktujeme provozovatele vytipovaných zařízení (tzn. měkkých cílů) a seznamujeme je s tímto opatřením," doplnila policie na síti X.

Čtvrteční útok v budově filozofické fakulty v centru Prahy je nejtragičtějším případem střelby v historii České republiky. Mrtvý je i střelec, zřejmě spáchal sebevraždu. "Velice vážně pracujeme s verzí, která je v tuto chvíli velmi reálná, že útočník z Filozofické fakulty má na svědomí i dvě oběti z konce minulého týdne v Klánovickém lese," uvedl Vondrášek ve čtvrtek později večer na další tiskové konferenci po útoku.

Před šesti dny zastřelil zatím neznámý pachatel v Klánovickém lese dospělého a dítě, podle médií jsou oběťmi dvaatřicetiletý muž a jeho teprve dvouměsíční dcera. Podle Vondráška souvisí propojení obou případů s tím, co policie ve čtvrtek našla na Kladensku v místě úmrtí muže, který byl údajně otcem střelce z Filozofické fakulty. 

Vondrášek už dříve ve čtvrtek po tragédii oznámil, že policie ve 12:45 obdržela informaci o tom, že v Hostouni na Kladensku byl nalezen mrtvý muž, šlo o otce podezřelého ze střelby na fakultě.

"Zjistili jsme rychle, že je studentem této fakulty, a také, že v objektu má mít ve 14 hodin přednášku. Proto jsme přijeli do objektu, kde jsme provedli evakuaci tohoto objektu, kterou jsme ukončili ve 14:22. Ve 14:59 jsme obdrželi první informaci o střelbě v budově Filozofické fakulty, první hlídky byly na místě v řádu jednotek minut a zásahová jednotka zde byla za 12 minut," uvedl policejní prezident.

Další kroky policie

Policie po útoku taktéž na fakultě provedla pyrotechnické prohlídky a aktuálně zjišťuje totožnost obětí střelce. Všechny podle Vondráška přišly o život v budově univerzity, ačkoliv jednoho z mrtvých našla policie ležet venku na ulici.

Policie také současně ohledává místo činu uvnitř budovy, teprve poté se zaměří na její okolí. Až následně zúží ochranný perimetr do těsné blízkosti budovy tak, aby bylo možné obnovit dopravu.

V budově vysoké školy policisté také nalezli obrovský arzenál zbraní a střeliva.  Policie ohledává větší množství zbraní. Pravděpodobný pachatel byl legálním držitelem několika zbraní. Vondrášek zatím nepotvrdil, ani nevyvrátil, že střílel i ze zbraní nelegálně držených. Z římsy školy střílel buď z dlouhé zbraně, nebo ze zbraně v nástavci.

Pachatel se podle policie inspiroval obdobnou hrůznou událostí v zahraničí. "Máme čerstvě informaci, která není ověřená, z jednoho účtu na sociální síti, že se měl inspirovat útokem, který se stal na podzim v Rusku," uvedl policejní prezident kolem šesté hodiny večer na první tiskové konferenci po útoku.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) současně varoval před možnými dezinformacemi a necitlivým chováním na sociálních sítích. "Chci všechny poprosit, aby nesdíleli jiné informace než ty, které jsou z oficiálních zdrojů," řekl.

Rakušan také uvedl, že zbraňová legislativa v Česku je podle něj poměrně přísná a dobře nastavená. Podotkl, že u člověka, který nemá žádný záznam v rejstříku, je těžké předvídat, že se dopustí takto závažného trestného činu. Nebýt rychlého zákroku policie, obětí by bylo násobně více, řekl dále šéf resortu vnitra.

"Statečně vešli do budovy a okamžitě opětovali palbu," popsal Rakušan zásah policistů na půdě vysoké školy. Řekl, že stojí za kvalitní prací policie a že se to netýká jen čtvrtečního zásahu, který byl podle něj velmi profesionální.

Další jednotky na místě

Studenti Filozofické fakulty mezi sebou na internetu během zásahu sdíleli informace, že lidé jsou zamčení v učebnách či knihovně a že se evakuují i studenti z učeben v Celetné ulici.

Zranění jsou od velmi těžkých, přes střední až po lehká, uvedla záchranná služba na síti X. Na místě zasahuje mnoho záchranářských i lékařských posádek a inspektor, speciální vůz speciál Fenix, k události zamířil kvůli zemřelým i koroner. Hasiči na místo poslali psycholožku a tým posttraumatické péče.

"Na místě střelby zasahuje velké množství záchranářských i lékařských posádek a inspektor. Bohužel k události míří i koroner. Máme potvrzeny jednotky mrtvých a větší množství poraněných. Spektrum zranění je široké od velmi závažných přes středně závažná až po lehká," informovala záchranná služba.

Mimořádně se sešla vláda

Kvůli tragické události se v devět hodin večer také mimořádně sešla vláda, informoval mluvčí kabinetu Václav Smolka. Kabinet absolvoval poslední řádné zasedání ve středu, mělo se jednat o poslední schůzi v tomto roce.

Na mimořádné jednání dorazil i prezident Petr Pavel, který kvůli tomu zrušil briefing po setkání se zástupci bezpečnostních složek. Na zasedání kabinetu přišli podle očekávání rovněž policejní prezident Vondrášek, ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka nebo pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Dorazila rovněž předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Střelba na Filozofické fakultě patří mezi čtyři nejhorší v Evropě za 15 let. Při nejtragičtější střelbě zemřelo v roce 2018 v Kerči na Krymu 21 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy