Pražce na zahrádkách jsou jedovaté, stát chystá pokuty

Pavel Baroch
5. 8. 2009 8:35
Vysloužilé pražce, které mají lidé na zahrádkách, obsahují nebezpečné látky včetně rakovinotvorných
Něco jedu pro vaši zahrádku... Ilustrační foto
Něco jedu pro vaši zahrádku... Ilustrační foto | Foto: České dráhy

Praha - Česká inspekce životního prostředí se chystá trestat za to, že se mezi lidi dostávají vysloužilé dřevěné pražce.

Mohutné dřevěné kvádry, z nichž si mnozí zahrádkáři například postavili plot, totiž obsahují jedovaté látky včetně těch, které mohou způsobovat rakovinu.

"Je to jednoznačně nebezpečný odpad," řekla Aktuálně.cz Magdalena Zimová ze Státního zdravotního ústavu.

Za distribuci starých pražců přitom hrozí pokuta až desítky milionů korun. Ekologická inspekce zatím uvedla jen to, že se ji chystá udělit. Vzhledem k tomu, že případ ještě není uzavřen, odmítla sdělit, komu pokuta hrozí.

Dráhy? Železniční správa? Dopravní podnik?

Inspekce prověřovala tři společnosti - České dráhy, Správu železniční dopravní cesty a Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"S jednou ze společností jsme už zahájili správní řízení, na jehož konci bude pravděpodobně udělena pokuta," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Dodala, že další dvě firmy inspektoři ještě prověřují a zatím nerozhodli, jestli s nimi také zahájí správní řízení.

Proč se tato otázka začala řešit až teď, když si mnozí lidé zvelebovali své zahrádky nepotřebnými pražci už desetiletí?

Před několika lety si jeden soused stěžoval na druhého. Právě kvůli pražcům na sousedově zahradě. Obával se, že mohou být nebezpečné.

Sousedský spor skončil až u ombudsmana

Jenže úřady si se sporem nevěděly rady. "Napadený" soused argumentoval tím, že pražce normálně koupil od drah, takže se ničeho špatného nedopustil.

Ombudsmanova zástupkyně Jitka Seitlová.
Ombudsmanova zástupkyně Jitka Seitlová. | Foto: Ludvík Hradilek

A tak se takové případy dostaly po několika letech až k ombudsmanovi Otakaru Motejlovi, respektive jeho zástupkyni Jitce Seitlové.

"Oba sousedi se do této situace dostali vlastně nezaviněně," řekla Aktuálně.cz Seitlová. Podle ní je situace jednoznačná: Nepotřebné pražce se vůbec neměly lidem prodávat, ale zlikvidovat jako nebezpečný odpad.

"Pražce nelze prodávat fyzickým osobám k volnému použití," tvrdí Seitlová, která se posléze obrátila na Českou inspekci životního prostředí, aby případ prověřila.

Nebezpečný odpad, anebo stavební materiál?

Proti tvrzení, že jde o nebezpečný odpad, se železnice ohradila. Argumentovala i tím, že původně jsou pražce nezávadný stavební materiál.

Tudy vlak drncal přes pražce
Tudy vlak drncal přes pražce | Foto: Ludvík Hradilek

Česká inspekce životního prostředí kvůli tomu požádala ministerstvo životního prostředí o expertní posudek. A podle něho je možné vysloužilé pražce považovat za odpad.

Použité pražce jsou přitom mezi železničáři i zahrádkáři hodně oblíbené. Právě proto, že jsou napuštěny dehtem a dalšími látkami, jsou velmi trvanlivé.

Lidé je používají například jako schody, plot či podlahu ve stájích.

Dřevěné pražce ovšem ze železnice postupně mizí, nahrazují je jiné materiály, především beton. Nové dřevěné pražce se nadále vyrábějí do výhybek.

 

Právě se děje

Další zprávy