Železnici hrozí milionová pokuta. Za jedovaté pražce

Pavel Baroch
20. 2. 2009 7:40
Lidé si na zahrádky přinesli i rakovinotvorné látky
Něco jedu pro vaši zahrádku... Ilustrační snímek
Něco jedu pro vaši zahrádku... Ilustrační snímek | Foto: České dráhy

Brno/Praha - Na počátku byl běžný sousedský spor. Na konci může být pokuta až desítky milionů korun pro České dráhy, respektive Správu železniční dopravní cesty.

Za vysloužilé dřevěné pražce.

Proč? Mohutné dřevěné kvádry, z nichž si mnozí lidé například postavili na zahrádce plot, obsahují jedovaté látky včetně těch, které mohou způsobovat rakovinu.

Podle Státního zdravotního ústavu nemají na zahrádkách co dělat. "Je to jednoznačně nebezpečný odpad," řekla Aktuálně.cz pracovnice ústavu Magdalena Zimová.

Ze zahrádky k ombudsmanovi

Proč se tato otázka začala řešit až teď, když si mnozí lidé zvelebovali své zahrádky nepotřebnými pražci už desetiletí? Před několika lety si jeden soused stěžoval na druhého. Právě kvůli pražcům na sousedově zahradě. Obával se, že mohou být nebezpečné.

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová | Foto: Ludvík Hradilek

Jenže úřady si se sporem nevěděly rady. "Napadený" soused argumentoval tím, že pražce normálně koupil od drah, takže se ničeho špatného nedopustil. A tak se několik takových případů dostalo až k ombudsmanovi Otakaru Motejlovi, respektive jeho zástupkyni Jitce Seitlové.

"Oba sousedi se do této situace dostali vlastně nezaviněně," řekla Aktuálně.cz Seitlová.

Podle ní je situace jednoznačná: Nepotřebné pražce Správa železniční dopravní cesty vůbec neměla lidem prodávat, měla je nechat zlikvidovat jako nebezpečný odpad.

"Pražce nelze prodávat fyzickým osobám k volnému použití," tvrdí Seitlová, která se obrátila na Českou inspekci životního prostředí, aby případ prověřila. Pokud zjistí, že železnice pochybila, hrozí jí pokuta až do výše 50 milionů korun.

"Sankce budou odpovídající případnému zjištěnému deliktu," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Nic jsme neprovedli

České dráhy, respektive Správa železniční dopravní cesty je ovšem přesvědčena o tom, že se ničeho nezákonného nedopustila, takže ji žádná sankce nehrozí.

Tvrdí, že při rekonstrukcích se část pražců znovu použije, část ekologicky zlikviduje a část se skutečně prodává například různým občanským sdružením.

Vždy ovšem s poučením, co se s pražci nesmí dělat, tedy třeba s nimi topit. "Původně to je zdravotně nezávadný stavební materiál," řekl Aktuálně.cz mluvčí správy Pavel Halla, podle něhož se například nikdy neprokázalo, že by se z pražců kontaminovaly například studny podél tratí.

Magdalena Zimová ze Státního zdravotního ústavu Hallovo tvrzení zpochybňuje. "Není mi známo, že by pražce, pokud se prodávají jako stavební materiál, měly atest o zdravotní nezávadnosti," poznamenala Zimová.

Ilustrační záběr
Ilustrační záběr | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Oblíbené pražce

Použité pražce jsou mezi železničáři i zahrádkáři hodně oblíbené. Právě proto, že jsou napuštěny dehtem a dalšími látkami, jsou velmi trvanlivé. Lidé je používají jako schody, plot či podlahu ve stájích.

"Je o ně obrovský zájem," řekl Aktuálně.cz jeden železničář, který si nepřál být jmenován, protože sám použil pražce jako základy pro kůlnu na své zahradě.

Dřevěné pražce ovšem ze železnice postupně mizí, nahrazují je jiné materiály, především beton. Nové dřevěné pražce se nadále vyrábějí do výhybek.

 

Právě se děje

Další zprávy