Praha - Policisté navrhli obžalovat lobbistu Iva Rittiga a dalších devět lidí v kauze petrochemické firmy Oleo Chemical. Uvedl to čtvrteční deník Právo. Skupina je podezřelá z toho, že ze společnosti vyvedla až 20 milionů korun. Kromě Rittiga čelí obvinění například zakladatelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek či lobbistův obchodní partner Peter Kmeť.
Protikorupční policie v kauze Oleo Chemical stíhá od loňska deset lidí podezřelých z vyvádění peněz z firmy. Rittig je obviněný z praní špinavých peněz, další pak z krácení daně či z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jsou mezi nimi i Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal. Všech deset zůstalo na svobodě, návrhy na vazbu zamítl už dříve soud.
Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci z Olea Chemical přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi. Pachatelé údajně vyvedli až 20 milionů korun. Jeden z obviněných šéfů Olea Jirounek to v dřívějším rozhovoru s ČTK odmítl. Podle něj šlo o standardní poradenství.
Podle kriminalistů ale nákladné poradenské služby měly ve skutečnosti zajistit pro Oleo Chemical finančně zajímavou zakázku ohledně pohonných hmot pro dopravní podnik v Praze.
Další obviněný, finanční odborník Jaroslav Kubiska, který dříve spravoval mimo jiné Rittigovy účty, nedávno podle médií při výslechu požádal o pozici spolupracujícího obviněného, což již dříve naznačoval. Jeho výpověď údajně rozkrývá, jak skupina kolem Rittiga vyváděla peníze přes účty v cizině. Státní zástupce Borgula o jeho žádosti zatím nerozhodl. Pokud ji přijme, projeví se to až při sepsání obžaloby. Ostatní obhájci Kubiskovo vyjádření zpochybňují.
Rittig s Kmetěm, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym čelí stíhání také v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical ale souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoliv obvinění stojí na obdobné smlouvě s Cokeville Assets jako v kauze jízdenek.