"Už to nebude tak, že někde někde stačí pouze laboratorní test, jinde mohou být samotesty, potvrzení od zaměstnavatele nebo ze školy, čestná prohlášení a tak dále," řekl ministr.
V současné době se lidé mohou prokazovat na některých místech, akcích či ve službách jen negativním antigenním testem provedeným zdravotníkem nebo laboratorně vyhodnoceným PCR testem. Například do restaurace je ale možné jít i s potvrzením ze školy či zaměstnání o provedeném samotestu a provozovatelé navíc nemají povinnost bezinfekčnost kontrolovat. Na nerovné podmínky si stěžovali například pořadatelé kulturních akcí, kteří povinnost test kontrolovat dosud mají.
Člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Rastislav Maďar uvedl, že krok vlády jen více proděraví systém ochrany lidí před covidem-19. "Mnoho lidí si řekne: nahrává to nepoctivcům, kteří si mohou situaci ulehčovat, tak proč bych chodil na test já, když mi stačí napsat něco na papír, a za minutu je hotovo," sdělil ČTK.
Od června se změnil také počet profesionálních antigenních či PCR testů, které mají lidé hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Místo dřívější frekvence jednou za tři dny je antigenní test možno podstoupit jen jednou za týden, navíc k tomu jsou ale dva PCR testy, které si lidé dosud museli platit.
Ministerstvo stanovilo od června nižší cenu, kterou testovacím centrům a laboratořím za ně platí zdravotní pojišťovny, antigenní stojí 201 korun a PCR 614 korun. Podle Vojtěcha se chystá na stejné úrovni i zastropování ceny pro samoplátce.
Další možností, jak bezinfekčnost prokázat, je potvrzení o prodělání nemoci v posledních šesti měsících nebo uplynutí nejméně 22 dní od podání první dávky vakcíny. Kromě potvrzení, které dostanou lidé na očkovacím či testováním místě, si mohou certifikát stáhnout také z webu Očkovací portál občana.