Praha - "Kontrolní hlášení daně z přidané hodnoty je pro mě zásadní a systémové opatření proti podvodům s DPH. Je to důležitější než elektronická evidence tržeb," obhajoval Andrej Babiš jeden ze svých zákonů pro boj s daňovými úniky před úterním mimořádným jednáním Sněmovny.
Kontrolním hlášením se poslanci zabývali jen několik dní před tím, než má začít platit. ODS a TOP 09 navrhovali, aby se účinnost zákona odložila z ledna 2015 na leden 2016. Neúspěšně - poslanci vládní koalice na změnu nepřistoupili.
"Kontrolní hlášení je mimořádná koncentrace obchodně citlivých informací, které mohou být kdykoli zneužity státně-oligarchickou mocí či ve prospěch konkurence," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Podle Babiše pravicové strany podporují podvody s DPH, které u nás řídí organizované zločinecké skupiny. "Nerozumím tomu, proč je k tomu svolána schůze. Je to schválené od roku 2014 a tehdy k tomu neměli vážnější výhrady," divil se Babiš.
Předseda ODS Petr Fiala argumentuje tím, že ministerstvo nezvládlo podniketele na novinku připravit. "Důvod, proč žádáme odklad nyní, těsně před zavedením, je ten, jakým způsobem celá věc byla připravena," uvedl Fiala.
Babiš však tvrdí, že ministerstvo financí rozjelo jednu z historicky největších informačních kampaní a rozeslalo tisíce dopisů, emailů a sms zpráv. "Nemáme téměř žádné informace. Teprve v prosinci jsme získali alespoň kusé zprávy, proto to řešíme až teď," oponoval mu předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.
Podle Babišovy náměstkyně pro daně Simony Hornochové ale bude státní správa tolerantní a v prvních měsících bude chybující podnikatele na prohřešky nejdříve jen upozorňovat, ne je rovnou pokutovat.
10 miliard navíc
Babiš musel zákon před poslanci obhajovat přesně rok poté, co ho protlačil Sněmovnou. Už tehdy přitom musel ustoupit - původně měly všechny firmy a podnikatelé posílat hlášení měsíčně, živnostníci nakonec jen čtvrtletně. Kvůli sporné normě se navíc část senátorů obrátila na Ústavní soud.
Kontrolní hlášení se zaměřuje na daňové úniky za 50 až 60 miliard korun ročně, uvedl šéf Finanční správy ČR Martin Janeček. Podle Babiše se v příštím roce očekává zvýšení výběru daní zhruba o 10 miliard, postupně se má částka zvyšovat. Celkové daňové úniky na DPH přitom v Česku činí zhruba osmdesát miliard korun.