Práva v Plzni zatím povede exministr Pospíšil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 9. 2009 15:32
Do funkce ho vynesly veletoče kvůli kauze plagiátorství
Jiří Pospíšil ještě na jaře šéfoval resortu spravedlnosti
Jiří Pospíšil ještě na jaře šéfoval resortu spravedlnosti | Foto: Reuters

Plzeň - Právnickou fakultu v Plzni povede bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Rektor univerzity Josef Průša ho dočasně pověřil funkcí děkana.

Pospíšil ve funkci nahradí Jaroslava Zachariáše, jenž na svoji funkci rezignoval v pátek. Konkrétní důvod odchodu Zachariáš nevysvětlil, po jeho rezignaci ale volali mnozí studenti, učitelé i odborníci kvůli dlouhodobým problémům na fakultě.

Vše vygradovalo předminulý týden odhalením opsané disertační práce proděkana Ivana Tomažiče. "Mám nějakou čest, v tisku se objevila spousta polopravd," uvedl pouze Zachariáš. Dnes ve svých funkcích skončili i oba jeho zástupci spojení s plagiátorskou kauzou - proděkani Ivan Tomažič a Milan Kindl.

Škole hrozí, že přijde o akreditaci

Podle dřívějšího vyjádření Pospíšila je třeba postavit nové vedení fakulty, klidně i dočasné na několik měsíců, ale s dostatečným mandátem provést změny. Škole hrozí, že nebude moct udělovat ani magisterské tituly.

Případem plagiátorství na plzeňských právech se zabývá také policie. Podnětem je trestní oznámení kvůli údajnému porušení autorských práv. Věc šetří oddělení hospodářské kriminality, bližší informace zatím nezveřejnilo.

Podle Pospíšila by se měla policie zabývat také chybějícími pracemi. Z 65 obhájených dizertačních prací jich údajně chybí v knihovně fakulty 35. Mezi nimi například práce Daniela Teleckého nebo Jana Suchého, jenž má stejnou advokátní kancelář jako proděkan Kindl.

Mezi chybějícími jsou i práce prorektora policejní akademie Jana Brázdy, Čunkova advokáta Eduarda Bruny a další. V knihovně údajně není ani magisterská práce chomutovské primátorky Ivany Řápkové. Podle Řápkové jde zřejmě o chybu univerzity.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy