Práva v Plzni zatím povede exministr Pospíšil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 9. 2009 15:32
Do funkce ho vynesly veletoče kvůli kauze plagiátorství
Jiří Pospíšil ještě na jaře šéfoval resortu spravedlnosti
Jiří Pospíšil ještě na jaře šéfoval resortu spravedlnosti | Foto: Reuters

Plzeň - Právnickou fakultu v Plzni povede bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Rektor univerzity Josef Průša ho dočasně pověřil funkcí děkana.

Pospíšil ve funkci nahradí Jaroslava Zachariáše, jenž na svoji funkci rezignoval v pátek. Konkrétní důvod odchodu Zachariáš nevysvětlil, po jeho rezignaci ale volali mnozí studenti, učitelé i odborníci kvůli dlouhodobým problémům na fakultě.

Vše vygradovalo předminulý týden odhalením opsané disertační práce proděkana Ivana Tomažiče. "Mám nějakou čest, v tisku se objevila spousta polopravd," uvedl pouze Zachariáš. Dnes ve svých funkcích skončili i oba jeho zástupci spojení s plagiátorskou kauzou - proděkani Ivan Tomažič a Milan Kindl.

Škole hrozí, že přijde o akreditaci

Podle dřívějšího vyjádření Pospíšila je třeba postavit nové vedení fakulty, klidně i dočasné na několik měsíců, ale s dostatečným mandátem provést změny. Škole hrozí, že nebude moct udělovat ani magisterské tituly.

Případem plagiátorství na plzeňských právech se zabývá také policie. Podnětem je trestní oznámení kvůli údajnému porušení autorských práv. Věc šetří oddělení hospodářské kriminality, bližší informace zatím nezveřejnilo.

Podle Pospíšila by se měla policie zabývat také chybějícími pracemi. Z 65 obhájených dizertačních prací jich údajně chybí v knihovně fakulty 35. Mezi nimi například práce Daniela Teleckého nebo Jana Suchého, jenž má stejnou advokátní kancelář jako proděkan Kindl.

Mezi chybějícími jsou i práce prorektora policejní akademie Jana Brázdy, Čunkova advokáta Eduarda Bruny a další. V knihovně údajně není ani magisterská práce chomutovské primátorky Ivany Řápkové. Podle Řápkové jde zřejmě o chybu univerzity.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy