Praha ztratila 50 milionů. Někdo je poslal na jiný účet

Kateřina Eliášová
16. 1. 2008 8:18
Podle magistrátu selhal lidský faktor
Praha. Hlavní město České republiky.
Praha. Hlavní město České republiky. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražský magistrát postrádá 50 milionů korun. Některý ze zaměstnanců nebo dodavatelů zřejmě podvrhl číslo účtu, na který pak město peníze poslalo.

Případ od minulého týdne vyšetřuje policie, která ale odmítá o případu poskytovat jakékoli informace.

Peníze byly původně určeny na úhradu faktury, kterou Praze vystavila stavební firma Skanska za práce na kanalizaci v Újezdě nad Lesy.

Na faktuře, kterou podepsal ředitel magistrátního odboru městského investora Jiří Toman, bylo ale uvedeno jiné číslo účtu. Podle zdroje z magistrátu, který si nepřál být jmenován, nešlo o pochybení, ale o úmyslné zfalšování dokumentu.

Známe viníka

Kdo konkrétně číslo účtu na faktuře přepsal, zatím policie ani magistrát nezveřejnily. "Víme, kdo je za to odpovědný, zatím za to nebyl potrestán," řekl Aktuálně.cz ředitel Toman.

"Moje pochybení to není, ale počítám i s variantou, že budu odvolán," dodal.

Peníze podle informací Aktuálně.cz odešly na účet, který je v bance Citibank, kde má svůj účet i Skanska. Magistrát vylučuje, že by peníze zmizely v cizině.

"Ty peníze se vrátí zpátky, náš systém kontroly vylučuje selhání. Za každý krok je někdo zodpovědný, a to znamená, že nese i hmotnou odpovědnost," potvrdil Jiří Toman.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy