Praha ztratila 50 milionů. Někdo je poslal na jiný účet

Kateřina Eliášová
16. 1. 2008 8:18
Podle magistrátu selhal lidský faktor
Praha. Hlavní město České republiky.
Praha. Hlavní město České republiky. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražský magistrát postrádá 50 milionů korun. Některý ze zaměstnanců nebo dodavatelů zřejmě podvrhl číslo účtu, na který pak město peníze poslalo.

Případ od minulého týdne vyšetřuje policie, která ale odmítá o případu poskytovat jakékoli informace.

Peníze byly původně určeny na úhradu faktury, kterou Praze vystavila stavební firma Skanska za práce na kanalizaci v Újezdě nad Lesy.

Na faktuře, kterou podepsal ředitel magistrátního odboru městského investora Jiří Toman, bylo ale uvedeno jiné číslo účtu. Podle zdroje z magistrátu, který si nepřál být jmenován, nešlo o pochybení, ale o úmyslné zfalšování dokumentu.

Známe viníka

Kdo konkrétně číslo účtu na faktuře přepsal, zatím policie ani magistrát nezveřejnily. "Víme, kdo je za to odpovědný, zatím za to nebyl potrestán," řekl Aktuálně.cz ředitel Toman.

"Moje pochybení to není, ale počítám i s variantou, že budu odvolán," dodal.

Peníze podle informací Aktuálně.cz odešly na účet, který je v bance Citibank, kde má svůj účet i Skanska. Magistrát vylučuje, že by peníze zmizely v cizině.

"Ty peníze se vrátí zpátky, náš systém kontroly vylučuje selhání. Za každý krok je někdo zodpovědný, a to znamená, že nese i hmotnou odpovědnost," potvrdil Jiří Toman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy