Praha zničí kvůli splaškům cenné území

Pavel Baroch
30. 10. 2006 12:00
Praha - Spor o čistírnu odpadních vod v Praze se dostal do parlamentu a dokonce až do Bruselu. V kauze jde i o citelné evropské sankce.
Zůstane pražská čistička na Císařském ostrově?
Zůstane pražská čistička na Císařském ostrově? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nebudou-li všechny obce nad dva tisíce obyvatel čistit od počátku roku 2011 své splašky podle přísných evropských limitů, může to Česko přijít draho - Brusel by jí například mohl zastavit finanční pomoc.

Městem, který tento závazek nesplní, by se mohla stát Praha.

Hlavní město nejprve roky hledalo nejlepší místo, kde by nová čistička měla stát, a také jak by měla vypadat. Magistrát se nakonec rozhodl rozšířit současnou čističku na Císařském ostrově.

Jenže proti tomu se postavil Národní památkový ústav, radnice v Praze-Troji a občanská sdružení.

Památkáři varují před devastací cenného území

Pražský magistrát je přesvědčen o tom, že čtyři roky před vypršením "evropského" termínu existuje už pouze jediná možnost, jak český závazek Bruselu splnit - rozšířit současnou čistírnu.

"Rok 2010 je pro nás Damoklův meč," tvrdí Jan Bouček, který má na magistrátu stavbu čističky na starosti.

Infobox

ČISTIČKY ZA 70 MILIARD

  • Modernizovat nebo postavit novou čistírnu musí podle ministerstva životního prostředí ještě asi 580 obcí.
  • Na čističky bude podle odhadu potřeba ještě 70 miliard korun.
  • Jen pražská čistička vyjde na více než 10 miliard.
  • Z evropského Fondu soudržnosti by na ochranu vod mělo jít asi 43 miliard.
  • Uvažuje se i s půjčkou od Evropské investiční banky ve výši 3 miliardy.
  • Další peníze poskytne Státní fond životního prostředí.

Zastavění celého Císařského ostrova by však podle kritiků znamenalo likvidaci jedné z nejkrásnějších oblastí hlavního města a zároveň výrazný zásah do krajinného rázu. Nová čistička by se přiblížila na pár stovek metrů od Trojského zámku a ležela by přesně ve výhledu na Pražský hrad.

"Bude to znamenat nenávratné znehodnocení cenného území v Praze," tvrdí Alena Krusová z Národního památkového ústavu.

Plánovanou stavbou čističky se začal zabývat senátní výbor pro vzdělání, vědu, kulturu a lidská práva, který dostal petici s podpisy zhruba pěti tisíc odpůrců stavby na Císařském ostrově.

Nevládní organizace Tři duby, organizující petici, dokonce poslala stížnost Evropské komisi, která by měla na čističku přispět miliardami korun.

Magistrát: lepší varianta neexistuje

Vedení pražského magistrátu tvrdí, že se v minulých letech prověřovalo devatenáct variant a u každé ještě další čtyři až pět podvariant. Nakonec zvítězil právě Císařský ostrov.

V listopadu 2005 pražští zastupitelé odsouhlasili změnu územního plánu, čímž pohřbili plány na rekreační využití Císařského ostrova a posvětili stavbu čistírny odpadních vod.

Současná pražská čistička nesplňuje evropské limity
Současná pražská čistička nesplňuje evropské limity | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Stavba je připravena tak, že je ještě možné dodržet termín roku 2010," říká Jan Bouček z pražského magistrátu.

Dodal, že krajinný ráz nebude výrazně narušen a ani další ekologické dopady nebudou velké. Magistrát podle Boučka už pěstuje nové stromy, které by měly nahradit ty, které se kvůli stavbě budou muset pokácet.

Příslušný úřad už sice vydal územní rozhodnutí, proti němu se ovšem odvolala trojská sdružení Tři duby a Troja dětem.

Monika Maurerová z organizace Tři duby uvedla, že se rovněž obrátila na ministerstvo pro místní rozvoj, aby prověřilo změnu územního plánu.

Pražští zastupitelé podle Maurerové rozhodovali na základě nesprávných a zavádějících podkladů, které se liší od dokumentů pro územní řízení, takže mohl být porušen stavební zákon a zákon o hlavním městě Praze.

"Výška budov v projektové dokumentaci je podhodnocena o téměř deset metrů vůči realitě," tvrdí například Maurerová, která je připravena v krajním případě podat kvůli rozšíření čističky na Císařském ostrově žalobu.

Sdružení: Ať se posoudí i další varianty

Organizace Tři duby a Troja dětem se shodují, že nejlepší by bylo územní rozhodnutí zrušit a nezávislou expertní skupinou znovu posoudit i jiné varianty. A to i za tu cenu, že se nová pražská čistička nestihne dokončit do roku 2010.

"Vím, že máme závazek vůči Evropské unii, ale také máme závazek, abychom nezdevastovali jedno z nejcennějších míst v Praze," tvrdí Monika Maurerová ze sdružení Tři duby.

Nebudou-li se splašky čistit po evropsku, mohou přijít sankce
Nebudou-li se splašky čistit po evropsku, mohou přijít sankce | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Čistírna by měla být řešena tak, aby Troja zůstala klenotem Prahy," apeluje místostarosta této pražské čtvrti Václav Valtr. Kousek od čističky je kromě Trojského zámku a přilehlého parku také zoologická a botanická zahrada. Každý rok sem dorazí statisíce návštěvníků. 

Přitom společnost Hydroprojekt například připravila před několika lety návrh, podle něhož by čistička mohla být v podzemí v Čimicích, několik kilometrů od Troje. Tato varinata by ovšem vyšla na zhruba 30 miliard korun, což je bezmála třikrát více než rozšíření čistírny na Císařském ostrově.

Další projekt zase počítal s postupnou modernizací současné čistírny tak, aby Císařský ostrov zároveň sloužil rekreaci a sportu, jak bylo původně stanoveno v územním plánu. I tato varianta by se ovšem nestihla do roku 2010 a byla by i několik miliard dražší.

Na nováčky je Brusel přísnější

Senátor Martin Mejstřík, který má pražskou čističku ve výboru pro lidská práva a petice na starosti, soudí, že stát by nemusel od Bruselu kvůli zpoždění dostat drastickou pokutu, pokud by se čistírna odpadních vod v roce 2010 aspoň stavěla.

Obdobně se vyjádřilo i ministerstvo životního prostředí.

"Nelze vyloučit, že z různých důvodů se budou některé akce dokončovat až po 31. prosinci 2010. Musí být ale rozestavěny a mít eventuálně schválenou finanční podporu z Bruselu," uvádí ministerstvo.

Ministerstvo zemědělství ovšem varuje před tím, že Evropská komise je při neplnění závazků přísnější na nové členské země. Podle Vladimíra Chaloupka z ministerstva hrozí Česku především to, že by Brusel odstřihnul republiku od unijních peněz - dokud by nečistila splašky podle evropských norem.

 

Právě se děje

Další zprávy