Praha dala na olympiádu 14 milionů. Šetříme, tvrdí

mch
15. 4. 2008 20:15
Praha olympijská žádala padesát milionů
Nástup sportovců - bývalých i současných olympioniků - u tabla s logem.
Nástup sportovců - bývalých i současných olympioniků - u tabla s logem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražští radní na svém úterním zasedání rozhodli, že společnost Praha olympijská, která má za úkol propagovat kandidaturu Prahy jako pořadatele olympiády v roce 2016, dostane z rozpočtu hlavního města 14,6 milionu korun.

"Je to suma, která stačí na činnost a provoz společnosti do doby, než bude rozhodnuto o kandidátských městech," vysvětlil výši přidělených financí pražský primátor Pavel Bém.

Správní rada Prahy olympijské přitom žádala o padesát milionů.

Čtěte více: Olympijská firma chce po Praze dalších 30 milionů

"Podařilo se už vypracovat uchazečský dotazník a zorganizovat všechny aktivity, takže proto je částka nižší," řekl Aktuálně.cz mluvčí společnosti Praha olympijská Karel Tejkal.

Praha má celkově vyčleněno na kandidaturu města pro letošní rok sto milionů. O dalších penězích se rozhodne až v červnu, kdy budou zveřejněna jména kandidátských měst.

Kandidatura stojí Prahu nejméně ze všech měst

"Přestože naše předpokládané výdaje na kandidaturu jsou nejnižší ze všech měst, necítíme se být outsidery. Máme ambiciózní, sebevědomý a životaschopný projekt. Prostředky, které nám uvolní hlavní město Praha, jsou v dané fázi uchazečského procesu dostatečné," řekl ředitel Prahy olympijské Tomáš Petera.

Prostředky budou podle Prahy olympijské využity k vlastnímu provozu společnosti, úhradě komunikační kampaně ,,Všichni jsme v národním týmu" i dalším marketingovým aktivitám a k postupné pasportizaci jednotlivých uvažovaných olympijských sportovišť.

V minulém roce dostala společnost Praha olympijská na přípravu olympiády již čtyřicet pět milionů.

Podle náměstkyně primátora Markéty Reedové (SNK-ED), která však na samotném hlasování o přidělení peněz nebyla, je otázkou, zda jsou výdaje na propagaci olympiády v souladu s přínosy.

"Praha olympijská propaguje kandidaturu Prahy sloganem "Všichni jsme v národním týmu". Za šedesát milionů korun, na které nás kandidatura přišla, jsme se dozvěděli minimálně jedno: v jednom národním týmu všichni nejsme. Vláda odmítla poskytnout  kandidatuře peníze, promoakce olympioniků nezměnily ani o píď jednoznačně negativní postoj veřejnosti k pořádání her v Praze," sdělila Reedová.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Vláda schválila podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Česko vrátit asi miliardu za zemědělské dotace

Vláda ve středu schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise z listopadu 2021, podle nějž má Česko vrátit zhruba 44,1 milionu eur (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun) zemědělských dotací kvůli jejich nedostatečné kontrole. Potvrdil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh předložil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Žaloba nemá odkladný účinek a podle prováděcího rozhodnutí Evropské komise bude Česko muset částku vrátit do rozpočtu Evropské unie. O dané peníze se tak Česku sníží jiné platby z unijního svazku. Evropská komise původně za chybné čerpání evropských zemědělských dotací v letech 2015 až 2017 vyměřila finanční korekci v přepočtu zhruba 7,5 miliardy korun, státu se ji podařilo snížit ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství nesouhlasí ani s nižší finanční korekcí, chtělo by ji buď dále snížit, nebo zajistit, aby se dotace nekrátily vůbec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy