Praha - Pokud Praha nebude mít co nejdříve novou čistírnu odpadních vod, může Česko dostat od Evropské unie pokutu přesahující 17 milionů korun měsíčně. Tuto částku by přitom platilo až do doby, než by město čističku dostavělo.
Redakci Aktuálně.cz to sdělil odstupující ministr životního prostředí a místopředseda ODS Pavel Drobil, který se tak poprvé veřejně vyjádřil ke kauze pražské čistírny odpadních vod, kolem které se točí podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí, což stálo Drobila místo ve vládě.
Hlavní aktér kauzy, odvolaný ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek tvrdí, že zakázka na pražskou čistírnu měla být zmanipulovaná a s jejím vyhlášením se spěchalo, aby kontrakt až za 20 miliard korun získala předem určená firma.
Drobil s tímto výkladem nesouhlasí. Podle něj se spěchá proto, aby se vláda vyhnula milionovým sankcím z Bruselu. Správně by totiž pražská čistírna měla být hotová do konce letošního roku.
"S Českou republikou asi bude zahájeno jednání o porušení smlouvy. S ohledem na soudní praxi a skutečnost, že čistírna odpadních vod v Praze je největší v České republice, lze reálně očekávat, že se výše paušální pokuty i penále nebudou pohybovat na svých dolních hranicích. V případě České republiky by mohlo jít o zhruba 10 tisíc euro denně (asi 7 390 000 korun měsíčně) a 2 miliony euro jednorázově (49,2 milionů korun)," citoval Drobil vyjádření své náměstkyně Rut Bízkové, která se problémům s pražskou čističkou dlouhodobě zabývá.
Poprvé jsem to slyšel v televizi
Exředitel fondu Michálek, kterého zkraje týdne odvolal právě Drobil, tvrdí, že pražská čistírna měla být účelově předražená o tři miliardy, přičemž 500 milionů korun mělo putovat do kasy ODS.
Podle Michálka je pražská čistička jedním z příkladů, jak se na fondu měly manipulovat zakázky, což dokládá skrytě nahraným rozhovorem s Drobilovým poradcem Knetigem. Ohledně pražské čističky ovšem takový důkaz nemá, je to jen jeho tvrzení.
Podle Michálka měla zakázku na renovaci čističky získat předem vybraná firma.
Tomu měl napomoci dopis, jehož autorem byl podle Michálka jeho náměstek z fondu Fibingr. Stanovisko fondu v dopise mělo prý tento postup "pokrýt". List měl ze státního fondu odejít na pražský magistrát jen pár dní před tím, než v polovině září začala platit novela zákona o veřejných zakázkách, která vylučovala společnosti s anonymními akcionáři.
Drobil poznamenal, že o údajném předražení zakázky a penězích pro ODS poprvé slyšel v úterý večer v České televizi, kde to uvedl právě Michálek.
"Odmítám to. Je to naprosto sprostá lež, nařčení. V tomto případě se budu bránit. Pan Michálek bude muset vysvětlit, kdo a jak to chtěl udělat," řekl Aktuálně.cz Drobil.
Nechtěli jsme zakázku okleštit
Ministr připomněl, že ten, kdo odpovídá za stanovisko Státního fondu životního prostředí je jeho ředitel, v tomto případě tedy Libor Michálek. On tedy nese i odpovědnost za obsah dopisu, který odešel na pražský magistrát.
Drobil připustil, že s vyhlášením tendru na čističku, který organizuje pražský magistrát, se spěchalo i kvůli zmiňované novele zákona o veřejných zakázkách.
Pokud by se do soutěže nemohly přihlásit firmy s akciemi na doručitele, výrazně by to zúžilo okruh zájemců. To by mohlo podle Drobila vést k tomu, že by výsledná cena zakázky byla nakonec vyšší, než kdyby se přihlásily i "zakázané" firmy.
Obdobně se vyjádřila i Drobilova náměstkyně Bízková: "Znamenalo by to významné omezení počtu potenciálních uchazečů o zakázku, což by bylo samozřejmě nežádoucí, protože subjektů schopných realizovat tuto zakázku není mnoho," napsala Bízková.
Praha musí splnit požadavky Bruselu
Odstupující ministr Pavel Drobil uvedl, že písemný souhlas ekologického fondu se stavbou čistírny odpadních vod byl stejně podmínečný.
Evropská unie totiž chce, aby české hlavní město splnilo čtyři požadavky, jinak nedostane dotaci překračující 6 miliard korun, o nichž rozhodl Brusel už na podzim 2009, kdy ještě Drobil nebyl ve funkci.
Mezi tyto požadavky patří i úprava smlouvy se společností Veolia, který v Praze provozuje vodovody a kanalizace. Brusel má k této smlouvě výhrady a požaduje, aby z ní byla čistírna odpadních vod vyjmutá.
"Měl jsem kvůli tomu i schůzku s novým primátorem Bohuslavem Svobodou a požadavky Bruselu jsem mu poslal. To byl můj veškerý kontakt s čistírnou odpadních vod," dodal Drobil. Připomněl, že novou čistítnu zaplatí pražský magistrát a o evropské dotaci rozhoduje Brusel.
Drobila se zastal primátor Svoboda
Primátor Bohuslav Svoboda se odstupující ministra Drobila zastal. Uvedl, že Drobil upozornil pražský magistrát na nedostatky v projektu.
"Naprosto vylučuji jakoukoli možnost manipulace s evropskými prostředky, protože v celém projektu je nutno odstranit řadu výhrad a pak zejména narovnat komunukaci přímo s Evropskou komisí. Tedy postupovat podle jejich požadavků a směrnic. V tomto ohledu musím poděkovat za pomoc pana Drobila, ale zároveň se obávám, že jeho demise nám způsobí další problémy," uvedl Svoboda.
Tendr není čistý, tvrdí TOP 09
Ještě před vypuknutím kauzy na ekologickém fondu začala kritizovat výběrové řízení na čistírnu pražská organizace TOP 09, podle níž je tendr nečistý a ušitý na míru konkrétní firmě.
Poté, co s obdobným tvrzením vystoupil i ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, se ke kritice soutěže přidala i pražská ČSSD. Po ukončení soutěže na konci ledna sice nechá otevřít obálky, chce ale nechat tendr bez vítěze a vyhlásit nové výběrové řízení.