Praha 7 platila miliony za IT zakázky příbuznému úředníka bez soutěže

Domácí Domácí
28. 9. 2018 21:29
Na věc přišlo nové vedení, kdy po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy. Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct.
Někdejší starosta Prahy 7 Marek Ječmének.
Někdejší starosta Prahy 7 Marek Ječmének. | Foto: ČTK

Praha - Radnice Prahy 7 zaplatila v letech 2006 až 2014 více než 140 milionů korun za služby související s informačními technologiemi úzké skupině provázaných lidí a firem.

Vedoucím odboru IT byl v té době Radomír Botek a většina peněz skončila u jeho tchána Jana Hirsche, nebo v jeho nejbližším okolí, případně u známých samotného Botka. Radnici Prahy 7 tehdy řídil Marek Ječmének (ODS). Peníze šly skupině bez veřejné soutěže.

Na věc přišlo nové vedení, kdy po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy. Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct. Dozorující státní zástupce Luděk Litera Hospodářským novinám sdělil, že případ je stále v přípravném řízení, které je neveřejné.

Botkův tchán Hirsch dostal od Prahy 7 17 milionů korun a firma BHP Czech, kterou spoluvlastnil, dostala dalších víc než 20 milionů. Druhý podílník BHP Czech, Jaroslav Pavlíček, Praze 7 vyfakturoval nejméně 40 milionů.

Firma Grape Services získala 46 milionů, firmě Biteo zaplatila radnice 18 milionů. Majitelem této firmy je Martin Trtúšek, který byl i zaměstnancem Grape Services.

Firma BHP Czech navíc neměla žádného zaměstnance. První zakázku od Prahy 7 získala již několik měsíců po svém založení. Hned poté, co jí Praha 7 vypověděla smlouvy, zanikla.

Kompletní článek redaktora Marka Pokorného najdete na webu Hospodářských novin

 

Právě se děje

před 6 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: ČTK
Další zprávy