Konec osmdesátky? V dálničních tunelech by se mohlo začít jezdit 110 km za hodinu

ČTK ČTK
26. 11. 2019 19:29
Nejvyšší povolená rychlost v dálničních tunelech by se mohla zvýšit o 30 kilometrů za hodinu na 110 kilometrů za hodinu. Úprava Radka Kotena (SPD) by se mohla dostat do poslanecké novely, která má dát strážníkům pravomoc postihovat nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích na místě. Nyní mohou strážníci postoupit podezření z takového přestupku jen do správního řízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Hochtief

Koten v úterním druhém čtení novely Petra Dolínka (ČSSD) také navrhl snížit na desetinu horní hranici postihu, který hrozí seniorům za to, že mají propadlý posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Nyní může dosáhnout až 10 000 korun, nejnižší sazba je 5000 korun.

Poslankyně ANO Monika Oborná chce umožnit řidičům s průkazem skupiny C, tedy na nákladní automobily, řídit také traktory, což míří na cizince, kteří pracují v Česku v zemědělství nebo lesnictví. Její kolegyně z klubu Jana Pastuchová zase požaduje, aby záchranářská vozidla o hmotnosti nad 3,5 tuny mohla jezdit bez zapnutého výstražného zařízení na silnicích a dálnicích vyšší rychlostí než 80 kilometrů za hodinu, jak je stanovena nyní.

Karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) zopakovala v souvislosti s rozšířením mýta na některé silnice první třídy návrh zákazu vjezdu kamionů nad 12 tun na silnice druhé a třetí třídy. Uplatnila jej i v jiné novele, jež by zakázala jízdu kamionů v levých dálničních pruzích.

Vyhrazené jízdní pruhy slouží zejména pro jízdu autobusů, vozidel policie, zdravotnických záchranářů, hasičů a dalších složek záchranného systému, případně také taxislužby. Jsou vesměs v místech, kde častěji vznikají kolony. Dolínek si od úpravy slibuje, že vyhrazené pruhy nebude využívat tolik ostatních řidičů jako nyní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy