Konec osmdesátky? V dálničních tunelech by se mohlo začít jezdit 110 km za hodinu

ČTK ČTK
26. 11. 2019 19:29
Nejvyšší povolená rychlost v dálničních tunelech by se mohla zvýšit o 30 kilometrů za hodinu na 110 kilometrů za hodinu. Úprava Radka Kotena (SPD) by se mohla dostat do poslanecké novely, která má dát strážníkům pravomoc postihovat nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích na místě. Nyní mohou strážníci postoupit podezření z takového přestupku jen do správního řízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Hochtief

Koten v úterním druhém čtení novely Petra Dolínka (ČSSD) také navrhl snížit na desetinu horní hranici postihu, který hrozí seniorům za to, že mají propadlý posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Nyní může dosáhnout až 10 000 korun, nejnižší sazba je 5000 korun.

Poslankyně ANO Monika Oborná chce umožnit řidičům s průkazem skupiny C, tedy na nákladní automobily, řídit také traktory, což míří na cizince, kteří pracují v Česku v zemědělství nebo lesnictví. Její kolegyně z klubu Jana Pastuchová zase požaduje, aby záchranářská vozidla o hmotnosti nad 3,5 tuny mohla jezdit bez zapnutého výstražného zařízení na silnicích a dálnicích vyšší rychlostí než 80 kilometrů za hodinu, jak je stanovena nyní.

Karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) zopakovala v souvislosti s rozšířením mýta na některé silnice první třídy návrh zákazu vjezdu kamionů nad 12 tun na silnice druhé a třetí třídy. Uplatnila jej i v jiné novele, jež by zakázala jízdu kamionů v levých dálničních pruzích.

Vyhrazené jízdní pruhy slouží zejména pro jízdu autobusů, vozidel policie, zdravotnických záchranářů, hasičů a dalších složek záchranného systému, případně také taxislužby. Jsou vesměs v místech, kde častěji vznikají kolony. Dolínek si od úpravy slibuje, že vyhrazené pruhy nebude využívat tolik ostatních řidičů jako nyní.

 

Právě se děje

před 1 minutou

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy