Praha sjednotila rychlost na magistrále na 50 km/h. Pro plynulost i vyšší bezpečnost

ČTK ČTK
4. 9. 2019 11:08
Po pražské severojižní magistrále se nově v úseku mezi Vinohradskou ulicí a Hlávkovým mostem jezdí obousměrně maximální rychlostí 50 kilometrů v hodině. Důvodem je zlepšení plynulosti provozu, zvýšení bezpečnosti a snížení hluku. Dosud se v úseku mohlo jezdit až sedmdesátkou.
V úseku kolem hlavního nádraží se nyní bude jezdit maximálně 50 km/h.
V úseku kolem hlavního nádraží se nyní bude jezdit maximálně 50 km/h. | Foto: Aktuálně.cz, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

"Na základě žádosti města jsme požádali odbor pozemních komunikací a drah magistrátu o změnu rychlosti z důvodu bezpečnosti a plynulosti provozu," uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Od sjednocení rychlosti na všech úsecích magistrály na padesátku si město slibuje, že doprava v době dopravních špiček bude plynulejší. "Z hlediska bezpečnosti očekáváme, že opatření přinese její zvýšení, případné následky dopravních nehod budou nižší," dodala mluvčí. Rychlost byla snížena také kvůli plánované výstavbě chodníku od Vinohradské ulice k hlavnímu nádraží.

"Snížení rychlosti na 50 km/h může pomoci plynulosti provozu a paradoxně zvýšit kapacitu silnice. Auta se totiž nebudou předjíždět a zastavovat v úseku, kde sedmdesátky nevyužívali všichni. Nemusí se jednat jen o bezpečnost, ale třeba i o snížení hlučnosti," vysvětluje dopravní expert Roman Budský.

Změna má snížit hladinu hluku až o 2,4 decibelu. Kvůli hluku byla rychlost snižována v minulosti například i v ulici V Holešovičkách nebo na ulici 5. května ve směru do centra. Původní sedmdesátka zmizela v minulosti i z Nuselského mostu.

Nové značky na magistrále kvůli snížení rychlosti umisťovány nebudou. "Nachází-li se komunikace uvnitř města, vždy platí nejvyšší povolená rychlost 50 kilometrů za hodinu, pokud není uvedeno jinak," uvedla mluvčí.

Jediným úsekem, kde mohou řidiči jet na magistrále rychleji, je ulice 5. května z Pankráce směrem z centra. Tam bylo před několika roky zrušeno úsekové měření rychlosti a byla tam umístěna značka vyznačující silnici pro motorová vozidla. Na ní je ze zákona povolena rychlost 80 kilometrů v hodině, proto ani tam není třeba umístit značku s nejvyšší povolenou rychlostí.

 

Právě se děje

Další zprávy