Rozdělení míst mezi strany ve sněmovních výborech vychází z jednacího řádu. Po schůzce zástupců hnutí ANO a STAN to novinářům řekl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Starostové si stěžují na to, že v některých výborech, o něž by stáli, by neměli vůbec zastoupení. Hnutí ANO ale nesouhlasí s tvrzeními, že by jiná uskupení "válcovalo".
"Rozhodně nemám pocit, že bychom jednali z pozice síly. Pohybujeme se v mantinelech zákona, který musíme respektovat," zdůraznil za ANO kandidát na předsedu sněmovny Radek Vondráček.
V kontrolních komisích a důležitých sněmovních výborech by měli být zástupci všech stran. Komise pro dohled nad bezpečnostními složkami by pak měla řídit opozice. Shodli se na tom zástupci ODS, TOP 09, STAN a Pirátů u kulatého stolu, který svolal předseda Pirátů Ivan Bartoš. Novinářům po schůzce řekl, že počty poslanců ve výborech a komisích by měly být zvýšeny tak, aby v nich mohli být zástupci všech sněmovních subjektů. Hnutí ANO ale o změnách v počtu poslanců ve výborech neuvažuje.
Kandidátem Andreje Babiše na pozici ministra průmyslu je podle ČTK Tomáš Hüner. Působil jako náměstek ministra průmyslu nebo v ČEZ.
Na pozvání pirátů ke kulatému stolu bez hnutí ANO, na kterém chce předseda strany Ivan Bartoš probírat uspořádání sněmovny, přišli ráno pouze zástupci STAN, ODS a TOP 09. Komunisté v úterý pozvání odmítli, protože jim vadí nepřítomnost představitelů hnutí ANO. Proti se vymezili i SPD Tomia Okamury a sociální demokraté. Lidovci pak nechtěli zasednout za stejný stůl s SPD a KSČM. Účastníci jednání proto do poslední chvíle čekali, zda poslanci KDU-ČSL dorazí.
"Mne trošku mrzí, že někteří zástupci stran se v úterý vyjadřovali, že tato schůzka není potřeba. Myslíme si, že je potřeba, protože teď se strany setkávají samostatně, většinou to orchestruje hnutí ANO," uvedl Bartoš s tím, že u některých výborů je přetlak zájemců, je proto třeba se domluvit na spolupráci. K neúčasti KSČM a SPD poznamenal, že u nich vidí "jiskřičku nějaké koaliční spolupráce s ANO".
Vážení čtenáři, začíná patnáctý povolební den. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.
"Toto stanovisko nemůže být stanoviskem KSČM, protože ho nepřijal žádný kolektivní orgán. Je to stanovisko Josefa Skály a já respektuji, že jako místopředseda strany má na takové stanovisko právo," řekl Filip k vyjádření místopředsedy Josefa Skály, který pro iDnes řekl, že poprava Milady Horákové byla chyba.
"Zatím v tom vyjednávání máme zájem o rozpočtový a petiční výbor," řekl předseda strany Vojtěch Filip po jednání s prezidentem.
Komunisté se domluvili na podpoře Radka Vondráčka z ANO na post předsedy sněmovny, řekl po jednání s prezidentem Vojtěch Filip.
Komunisté jednají s prezidentem v Lánech, poslechněte si jejich vyjádření živě.
Kvůli pochybnostem o správnosti připočítávání preferenčních hlasů některými volebními komisemi se na Nejvyšší správní soud (NSS) obrátila také Česká pirátská strana. Informaci potvrdila mluvčí soudu Sylva Dostálová, podle níž je podnět spojený s návrhem přepočítat hlasy alespoň v některých okrscích, kde podle Pirátů zjevně došlo k chybám. Už dříve se objevilo podezření, že některé komise automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali.
Podle Petra Fialy "není normální", že se ANO nesnaží získat většinovou vládu.
"Nebudeme podporovat kandidáta ANO," řekl Farský k volbě předsedy Poslanecké sněmovny.
Mirek Topolánek nebude podle předsedy ODS oficiálním kandidátem strany. "ODS nestaví svého kandidáta do prezidentské volby, to je jasné sdělení. Naším politickým cílem je, aby Miloš Zeman nepokračoval ve funkci prezidenta České republiky. Považujeme Mirka Topolánka za silného kandidáta, který může narušit mocenský pakt mezi Andrejem Babišem a Milošem Zemanem," řekl Fiala.
Zbyněk Stanjura zdůraznil, že třikrát obsadil post předsedy sněmovny vítěz voleb a čtyřikrát zástupce jiné strany.
"Vzali jsme na vědomí, že bude rozšířen počet výborů o výbor e-governementu. Nemáme s ním žádný problém," řekl předseda ODS Petr Fiala po jednání poslaneckého klubu.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš označil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka za nejzkorumpovanějšího předsedu vlády v historii Česka. Vlastního kandidáta ale hnutí nepostaví.
Andrej Babiš považuje kandidaturu Mirka Topolánka na prezidenta za výsměch. Topolánek byl podle předsedy hnutí ANO nejzkorumpovanější premiér v historii země
"Dnes jsem konečně sehnal ministra průmyslu a mám velkou radost. Je to expert," řekl Andrej Babiš ke kandidátovi na nového ministra průmyslu.
O mandátový a imunitní výbor, který by podle pirátů měla obsadit opozice, si během prvních dvou kol vyjednávání o vedení sněmovny žádná strana neřekla. Před schůzkou hnutí ANO se zástupci ODS to novinářům řekl Radek Vondráček, kterého ANO nominovalo do čela dolní komory. ANO je podle Vondráčka otevřeno diskusi, ale některá ze zbývajících osmi stran si o výbor musí říct. Piráti v pondělí vyzvali strany vyjma ANO ke společnému jednání, které by se obsazení výboru mělo týkat.
"Je to bouře ve sklenici vody a šum, on si o ten mandátový a imunitní výbor nikdo neřekl, takže primárně nám zbyl," uvedl Vondráček. Zdůraznil, že není pravda, že tento výbor měla vždy opozice, v 90. letech patřil vládní koalici. Hnutí ANO je ale podle Vondráčka otevřeno diskusi a důležitá bude i osobnost, která bude navržena.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie i po úterní schůzce s představiteli ODS podporuje do čela sněmovny zástupce ANO jako nejsilnější strany. Novinářům to po jednání řekl předseda uskupení Tomio Okamura. Upozornil zároveň na to, že v případě nestandardních kroků nebo průtahů vedoucích k dlouhodobému fungování vlády bez důvěry by bylo možné předsedu komory převolit.
Další z povolebních schůzek absolvuje prezident Miloš Zeman - v Lánech přijme zástupce komunistů.
Andrej Babiš sehnal kandidáta na ministra průmyslu, je to nestraník. Jméno odmítl prozradit. Při složení sněmovny trvá na Vondráčkovi jako předsedovi.
Vážení čtenáři, začíná patnáctý povolební den. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.
Na Zemanovi vadí občanským demokratům podle usnesení jeho přístup k ústavním pravomocím, prý se ukazuje jako nebezpečný. "Jeho praktický výkon úřadu považujeme v mnoha ohledech za problematický a přejeme si, aby Česká republika měla jiného prezidenta," podotkl Fiala.
"Ponecháváme na voličích, jak se rozhodnou," zdůraznil Fiala. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija připomněla, že sám Topolánek si nepřeje podporu žádné politické strany.
ODS nepostaví do prezidentské volby svého kandidáta. Prvořadým cílem druhé nejsilnější sněmovní strany je to, aby nebyla opět zvolena současná hlava státu Miloš Zeman. Svého bývalého předsedu a někdejšího premiéra Mirka Topolánka pokládá ODS za kandidáta, který by byl schopen čelit nebezpečí paktu mezi Zemanem a předsedou vítězného hnutí ANO Andrejem Babišem, řekl po dnešním zasedání výkonné rady občanských demokratů jejich předseda Petr Fiala.
"Jako hnutí SPD nepostavíme stranického kandidáta. O tom, jakého kandidáta podpoříme, nebo nepodpoříme, se rozhodneme 9. prosince," řekl Okamura.
Není jediný důvod, aby SPD podpořilo menšinovou vládu Andreje Babiše, zopakoval Okamura.
"Je potřeba zabránit propagaci islámu a zabránit přijímání nelegálních imigrantů," řekl Okamura další bod, na kterém se s prezidentem shodl.
"I pan prezident vidí, že je nutné prosadit zákon o referendu," řekl Okamura k jednomu z bodů, na kterém se se Zemanem shodli.
"Pan prezident nám sdělil, že není příznivcem vlády bez důvěry," řekl Okamura.
"Hovořili jsme o tom, že sněmovna by měla začít co nejdřív pracovat," řekl Okamura úvodem k jednání se Zemanem.
Piráti svolávají zástupce všech stran sněmovny vyjma hnutí ANO, aby se domluvili na obsazení výborů. Vadí jim, že ANO vedené Andrejem Babišem, který je podezřelý z podvodu v dotační kauze, chce mandátový a imunitní výbor. Jednání má být neformálním setkáním u kulatého stolu.
"Smyslem schůzky, které by se měly účastnit všechny strany kromě ANO, je koordinovat preference opozičních stran při obsazení některých výborů sněmovny a rovněž diskutovat problém, že hnutí ANO chce mít předsedu mandátového a imunitního výboru," uvedli piráti v tiskové zprávě.
Poslechněte si živě vyjádření Tomia Okamury po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.
Jestli se stane prezidentským kandidátem právě Tomio Okamura, ale šéf hnutí SPD nekomentoval. Pouze řekl, že se vyjádří až po zasedání předsednictva, které bude zítra dopoledne.
"Pro nás je důležité, aby byl mezi kandidáty člověk, který má reálné šance na zvolení, to je myslím první důležitá podmínka, a druhá důležitá podmínka pro naše rozhodování je to, aby tam byl kandidát, který zároveň prosazuje alespoň některý nebo nejlépe všechny čtyři body, které očekáváme od prezidenta. To znamená je proti islámu, je proti migraci, prosazuje přímou demokracii a hájí české národní zájmy. Nikoliv ruské, čínské, americké nebo bruselské," vyjádřil se Okamura k volbám prezidenta.
"Platí, že Andrej Babiš nepředložil SPD žádný projekt, který by obsahoval prosazování volebního programu SPD, proto my nemáme ani žádný důvod takový projekt podporovat, dokonce nepředložil ani žádný životaschopný projekt," řekl Okamura k povolebnímu vyjednávání s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.
"Předpokládáme, že budou jednání kolem tří okruhů. Za prvé to bude výsledek voleb, za druhé to bude jednání o vládě, případně o povolebním uspořádání a za třetí to bude prezidentská volba," řekl Tomio Okamura před jednáním s prezidentem Milošem Zemanem.
Přečtěte si, jak výsledky voleb hodnotí kněz a bývalý ministr školství Petr Piťha.
Liberecký hejtman Martin Půta se stejně jako jeho středočeská kolegyně Jaroslava Pokorná Jermanová vzdá poslaneckého mandátu.
Prezident na tiskové konferenci ustoupil od původního prohlášení, že může nechat vládnout kabinet bez důvěry libovolně dlouho, a výrok označil za nadsázku. Po veřejné kritice z úst renomovaných právníků i politiků v minulém týdnu tak změnil svůj postoj k sestavování menšinové vlády šéfem ANO Andrejem Babišem.
"Samozřejmě že v takovém případě by vláda bez důvěry nemohla vládnout neomezeně dlouho. To byla hyperbola neboli nadsázka," reagoval Zeman na dotaz novinářů.
Pokud by menšinová vláda, kterou nyní Babiš skládá z ministrů ANO a odborníků, nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, tak by prezident umožnil druhé kolo sestavování vlády. "Dnes jsem četl studii, že v takovém případě bych musel jmenovat jiného předsedu vlády. Nu, samozřejmě že ano. Co jiného bych dělal," uvedl Zeman s tím, že by si přál, aby politici ještě předtím projednali variantu, že budou menšinový kabinet ANO tolerovat a případně vytvoří s hnutím koalici. Koalici zatím prakticky všechny strany ve sněmovně odmítají.
Lídr ODS by chtěl ze sněmovny udělat takovou svoji laboratoř, kde by si otestoval, zda je možné, aby se česká pravice propojila. Vybízí proto lidovce, starosty a TOP 09, aby s jeho stranou více spolupracovali.
Připomeňte si dřívější události v souvislosti s povolebním vyjednáváním.
Vážení čtenáři, začíná čtrnáctý povolební den. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.