reklama
 
 

Němeček chce zrušit povinný e-recept. Byl to tunel, říká

26. 6. 2014 10:50
Projekt, který spolykal na 180 milionů korun, se nikdy nepodařilo zprovoznit. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se stal jen "tunelem" na peníze.

Praha - Stálo to šest roků práce a 180 milionů korun. Elektronický recept však zůstal jen obyčejným čárovým kódem na papíře. Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček se proto rozhodl projekt zastavit. Povinný elektronický recept měl původně začít fungovat už od příštího roku.

"Dáváme do vlády a do Poslanecké sněmovny návrh na zrušení povinného elektronického receptu," potvrdil redakci Aktuálně.cz ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Projekt podle něj vznikl jen proto, aby mohl lékový ústav zadávat obří zakázky a vytvářet nákladné databáze. Nic víc. "Už jen povinnost předepisovat léky elektronicky vznikla prapodivně. Obsahoval ji přílepek k zákonu o léčivech. Ten se poslancům podařilo propašovat narychlo ve druhém čtení,“ vysvětluje Němeček.

Původní plán: recept přes SMS

Státní ústav pro kontrolu léčiv vyhlásil kvůli e-receptu dokonce několik tendrů. Poslední se měl konat jen krátce poté, co zákonodárci loni odkývali, že bude elektronické předepisování léků povinné. Vítěz veřejné soutěže měl zajistit provoz e-receptu. Cena zakázky: 120 milionů.

Elektronické předepisování už přitom mělo v té době dávno fungovat. Nepovinně se totiž mohou e-recepty používat už od roku 2008. Lékový ústav kvůli tomu zprovoznil obří úložiště e-receptů za 180 milionů korun - takovou částku alespoň přiznal bývalý náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Jenomže elektronický recept se nikdy nepodařilo dotáhnout. Lékaři si stěžovali na to, že jde o obyčejný čárový kód na papíře. Původně bylo v plánu, že se bude elektronický recept lidem posílat textovou zprávou.

Lékárníkům zase vadilo, že e-recepty nepřinášejí žádné vylepšení. Ministerstvo zdravotnictví přitom slibovalo, že budou mít lékárníci možnost v centrálním úložišti elektronických receptů kontrolovat všechny pacientovy medikamenty a zhodnotit, jestli se spolu náhodou „neperou“.

Nejdřív cena, pak teprve analýza

Projekt byl navíc podle ministra Němečka předražený a obestírala ho řada nejasností.

Například cena poslední zakázky měla vycházet z podrobné analýzy společnosti MHM computer. Ústav za ni zaplatil půl milionu korun. Jenomže žádná analýza před tendrem nevznikla. Podrobný posudek, který by cenu ospravedlnil, si nechal lékový ústav zpracovat až dodatečně. Dokument navíc třikrát měnil.

Šéf resortu Svatopluk Němeček proto v únoru letošního roku tehdejšího ředitele lékového ústavu Pavla Březovského odvolal. Skončili také tři Březovského náměstci.

Vládě nyní předkládá novelu zákona o léčivech, která by povinný elektronický recept definitivně zrušila.

autoři: Veronika Rodriguez, Aleš Měřička | 26. 6. 2014 10:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama