Potvrzeno: šéf Interpolu v seznamu StB

9. 2. 2007 13:46
Praha - Šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál byl veden jako spolupracovník komunistické tajné policie (StB).
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vyplývá to ze slov náměstka policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Novinářům dnes řekl, že důstojník ztratil předpoklady pro působení na policejním prezidiu a musí odejít.

Mihál je podle informací médií veden v seznamu spolupracovníků StB. Důstojník přitom vlastnil negativní lustrační osvědčení. Později se zjistilo, že toto osvědčení zní na jméno Pavel, nikoli Pavol.

Lustrace - kdy, proč, jak

  • Co jsou to lustrace?
  • Obecně znamená pojem lustrace náhled do nějakého registru s cílem zjistit určitá fakta. V ČR se po roce 1989 začal pojem lustrace užívat zejména pro zjišťování spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti (StB).
  • Co je lustrační osvědčení?
  • Osvědčení je dokladem, že prověřená osoba nebyla v období 1948 až 1989 příslušníkem StB, jejím vědomým spolupracovníkem, ale také vysokým funkcionářem KSČ, příslušníkem lidových milicí, členem prověrkových komisí v letech 1948 a 1968 nebo studentem vysokých škol sovětské KGB. Lustrační osvědčení vydává ministerstvo vnitra.
  • Které instituce vyžadují lustrační osvědčení?
  • Lustrační osvědčení je nutným předpokladem pro řadu funkcí ve státní správě. Kromě toho se zákon vztahuje na armádu, policii, veřejnoprávní sdělovací prostředky, státní podniky, na akciové společnosti s většinovou účastí státu, na podniky zahraničního obchodu, na státní fondy, státní peněžní ústavy. Mezi další organizace či instituce podléhající lustračnímu zákonu patří například Bezpečnostní informační služba, Kancelář prezidenta republiky, Úřad vlády, Kancelář Ústavního soudu, Kancelář Nejvyššího soudu nebo Česká národní banka.
  • Jaké zákony upravují lustrace?
  • Právní základ lustrací tvoří lustrační zákon č. 451/1991 Sb. Zákon byl přijat Federálním shromážděním 4. října 1991 a v platnost vstoupil 5. listopadu téhož roku. Existuje též takzvaný malý lustrační zákon. Nazývá se tak zákon č. 279/1992 Sb. Ten stanovil podmínky pro službu u policie, vězeňské služby a na ministerstvu vnitra. Vedle toho existuje od roku 1996 zákon č. 140/1996 Sb., který umožňuje všem občanům nahlédnout do spisů, které o nich StB vedla.
  • Jak dlouho budou lustrace prováděny?
  • Oba lustrační zákony měly původně platit jen do konce roku 1996, jejich účinnost však byla prodloužena novelami; nejprve v říjnu 1995 o čtyři roky, koncem roku 2000 pak bylo úplně zrušeno omezení jejich platnosti. Podle představ zákonodárců by měl oba zákony nahradit zákon o státní službě.

Vedení policie proto požádalo Mihála, aby předložil nové osvědčení, které mu ministerstvo vnitra vydalo 1. února. Policista je zatím stále v pracovní neschopnosti.

Policejní prezident Vladislav Husák již dříve řekl, že v případě, kdy Mihál lustrací neprojde, bude muset odejít z prezidia, kde je osvědčení podmínkou k práci.

Mihál byl údajně veden jako agent StB s krycím jménem Emil od roku 1983. Jeho spis ale již neexistuje, byl skartován v roce 1988, kdy nastoupil k tehdejšímu Sboru národní bezpečnosti.

Kvůli události nařídil ministr vnitra Ivan Langer kontrolu lustračních osvědčení více než 1000 policistů i civilních pracovníků policie na důležitých funkcích.

 

Právě se děje

Další zprávy