ČSSD postaví vládu i na Vysočině. Podpoří ji komunisté

Michal Pavec
1. 11. 2008 7:45
Sociální demokraté složili vládu i v Hradci Králové

Vysočina - Drtivé vítězství v regionálních volbách proměnila ČSSD už ve tři krajské vlády. Na Vysočině ČSSD dokonce poprvé uzavřela oficiálně spolupráci s komunisty. Naopak Davidu Rathovi se ani po včerejším jednání stále nedaří sestavit vládu ve Středních Čechách.

Sociální demokraté v pátek dohodli regionální vládu i v Královéhradeckém kraji. V tamní krajské radě zasednou společně s lidovci a SNK-ED.

"Vysoká míra programové shody" tu vedla komunisty, aby podpořili regionální vládu vítězné strany.

Příští čtyři roky tak kraji povládne na Vysočině menšinová vláda sociálních demokratů, která se bude moct v zastupitelstvu opřít o hlasy KSČM.

ČSSD už dříve řekla, že spolupráci s komunisty nebude vyhledávat, ale bude-li do ní "dotlačena" neochotou ostatních stran, nebude jí vyhýbat.

Na Vysočině si KSČM navíc příliš velké nároky nekladla.

"Komunisté řekli, že jejich zájmem je, aby ČSSD nebyla donucena lidovci a občanskými demokraty k odklonu od programu, s nímž vyhrála volby," uvedl pro server České noviny předseda krajské organizace z Vysočiny Libor Joukl.

Na oplátku komunisté požadují pouze křeslo předsedy finančního výboru. Novým hejtmanem Vysočiny, který nahradí odcházejícího Miloše Vystrčila z ODS, tak bude s největší pravděpodobností primář pelhřimovské ortopedie Jiří Běhounek, nestraník kandidující za ČSSD.

V hradecké vládě bude i Dryml

Ke shodě vyjednavačů došlo v pátek také v Hradci Králové. ČSSD se tam vyhnula spolupráci s komunisty a většinu 25 zastupitelských mandátů z celkových 45 dala dohromady s KDU-ČSL a SNK-ED.

Hejtmanský post získá Lubomír Franc z ČSSD. V krajské vládě zasedne i známý ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml, který bude náměstkem hejtmana zodpovědným za zdravotnictví.

ČSSD bude mít v královéhradecké krajské radě šest postů, lidovci dva a SNK-ED jeden.   

V Liberci bez komunistů

První krajskou vládu po triumfu v regionálních volbách dohodli sociální demokraté tento týden v Liberci. Vytvoří ji ale narozdíl od Vysočiny bez komunistů, s dvěma menšími celky: hnutím Starostové pro Liberecký kraj a se Stranou pro otevřenou společnost (SOS).

Libereckým hejtmanem se pravděpodobně stane lídr tamní sociálnědemokratické kandidátky Stanislav Eichler.

V dalších krajích zatím vyjednávání o podobě devítičlenných rad stále ještě neskončila.

Například ve Středočeském kraji se lídrovi ČSSD Davidu Rathovi nedaří prosadit svůj koncept menšinové vlády sociální demokracie s podporou komunistů. Ti chtějí větší podíl na moci - až tři křesla v krajské radě. To Rath odmítá. Komunisté mají silnou vyjednávací pozici, protože ODS už oznámila, že ČSSD nepodpoří a zůstane v kraji čistě opoziční silou.

 

Právě se děje

před 40 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy