Paroubek: Čistá koalice s ODS v Ústeckém kraji nebude

Martina Machová Martina Machová
3. 11. 2008 18:05
Jsou plány na velkou koalici nadobro pohřbeny?
Foto: Martina Machová

Teplice - Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek odmítl v Ústeckém kraji povolební koalici ČSSD s občanskými demokraty. Současně nepočítá ani s čistou koalicí s komunisty, jak řekl na pondělní tiskové konferenci v Teplicích.

Po dvoutýdenním povolebním vyjednávání předeslal nový směr, kterým se bude sociální demokracie na severu Čech ubírat. Chce zapojit všechny strany, které od voličů v letošních krajských volbách získaly mandát.

Nejlepší pro kraj

"Vylučujeme velkou koalici s občansko demokratickou stranou," potvrdil novinářům šéf sociálních demokratů .

"Naším cílem je nebýt jen se dvěma subjekty v radě kraje. To znamená, aby tu nebylo uspořádání my a komunisté, nebo my a ODS, ale širší uspořádání," vylíčil novou strategii.

Za náhlou změnou vyjednávání ale podle šéfa krajské ČSSD nelze hledat neúspěch dosavadních jednání. Myslíme si, že zapojení všech čtyř politických subjektů do vedení kraje je demokratičtější a pro kraj to nejlepší," vysvětloval zvrat Petr Benda.

Předseda ČSSD je s vývojem voleb spokojen.
Předseda ČSSD je s vývojem voleb spokojen. | Foto: Ludvík Hradilek

Model poměrného zastoupení v radě kraje ale už dnes naráží na mnohá úskalí. Socialisté například podmínili jednání s hnutím Severočeši.cz omluvou za jejich předvolební kampaň.

Zda už k ní došlo, odmítl Jiří Paroubek odpovědět. Vstřícnější byl krajský šéf ČSSD Petr Benda. "Severočeši se veřejně neomluvili. To je velice oslabuje vůči straně sociálně demokratické, ale možná se dočkáme i nějaké formy omluvy," konstatoval.

Jsou i další posty

Další překážkou je zákaz spolupráce ODS s komunisty na všech úrovních. Ale i zde je ústecká ČSSD optimistická.

"Vedení kraje není jen hejtman, náměstci hejtmana, rada - stejně významné jsou posty předsedů výborů a komisí," naznačil řešení Benda.

V Ústeckém kraji jako jediném ještě nepadlo jméno hejtmana. Podle vrcholných představitelů ČSSD ale stále není tato otázka pořád na pořadu dne. Jestli jím bude lídr kandidátky Jaroslav Foldyna, to je tak doposud nejasné.

Foto: Ondřej Besperát

"Jaroslavu Foldynovi žádný sociální demokrat nesdělil, že nebude hejtman. Stalo se pouze to, že v demokratické tajné volbě neprošel do vyjednávacího týmu o povolebním uspořádáním a on na to zareagoval hystericky, že nebude hejtmanem," reagoval Benda.

Vyhýbavě se k případnému zvolení Foldyny za ústeckého hejtmana staví i Jiří Paroubek. "Kdo bude stát v čele kraje, je věcí vítěze voleb, v tomto případě krajské organizace sociální demokracie a jejího klubu zastupitelů," uvedl.

Krajské vedení sociální demokracie přitom okamžitě po vyhraných volbách svou jedničku na kandidátce Jaroslava Foldynu odstavilo. Ačkoliv získal devět tisíc preferenčních hlasů (a stal se de facto absolutním vítězem krajských voleb v Ústeckém kraji), neměl se podílet na sestavování nové vlády.

Do hry se vrátil až po ostré kritice poměrů v ústecké sociální demokracii od expředsedy ČSSD Miloše Zemana a následné Paroubkově intervenci.

 

Právě se děje

Další zprávy