Paroubek: Čistá koalice s ODS v Ústeckém kraji nebude

Martina Machová Martina Machová
3. 11. 2008 18:05
Jsou plány na velkou koalici nadobro pohřbeny?
Foto: Martina Machová

Teplice - Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek odmítl v Ústeckém kraji povolební koalici ČSSD s občanskými demokraty. Současně nepočítá ani s čistou koalicí s komunisty, jak řekl na pondělní tiskové konferenci v Teplicích.

Po dvoutýdenním povolebním vyjednávání předeslal nový směr, kterým se bude sociální demokracie na severu Čech ubírat. Chce zapojit všechny strany, které od voličů v letošních krajských volbách získaly mandát.

Nejlepší pro kraj

"Vylučujeme velkou koalici s občansko demokratickou stranou," potvrdil novinářům šéf sociálních demokratů .

"Naším cílem je nebýt jen se dvěma subjekty v radě kraje. To znamená, aby tu nebylo uspořádání my a komunisté, nebo my a ODS, ale širší uspořádání," vylíčil novou strategii.

Za náhlou změnou vyjednávání ale podle šéfa krajské ČSSD nelze hledat neúspěch dosavadních jednání. Myslíme si, že zapojení všech čtyř politických subjektů do vedení kraje je demokratičtější a pro kraj to nejlepší," vysvětloval zvrat Petr Benda.

Předseda ČSSD je s vývojem voleb spokojen.
Předseda ČSSD je s vývojem voleb spokojen. | Foto: Ludvík Hradilek

Model poměrného zastoupení v radě kraje ale už dnes naráží na mnohá úskalí. Socialisté například podmínili jednání s hnutím Severočeši.cz omluvou za jejich předvolební kampaň.

Zda už k ní došlo, odmítl Jiří Paroubek odpovědět. Vstřícnější byl krajský šéf ČSSD Petr Benda. "Severočeši se veřejně neomluvili. To je velice oslabuje vůči straně sociálně demokratické, ale možná se dočkáme i nějaké formy omluvy," konstatoval.

Jsou i další posty

Další překážkou je zákaz spolupráce ODS s komunisty na všech úrovních. Ale i zde je ústecká ČSSD optimistická.

"Vedení kraje není jen hejtman, náměstci hejtmana, rada - stejně významné jsou posty předsedů výborů a komisí," naznačil řešení Benda.

V Ústeckém kraji jako jediném ještě nepadlo jméno hejtmana. Podle vrcholných představitelů ČSSD ale stále není tato otázka pořád na pořadu dne. Jestli jím bude lídr kandidátky Jaroslav Foldyna, to je tak doposud nejasné.

Foto: Ondřej Besperát

"Jaroslavu Foldynovi žádný sociální demokrat nesdělil, že nebude hejtman. Stalo se pouze to, že v demokratické tajné volbě neprošel do vyjednávacího týmu o povolebním uspořádáním a on na to zareagoval hystericky, že nebude hejtmanem," reagoval Benda.

Vyhýbavě se k případnému zvolení Foldyny za ústeckého hejtmana staví i Jiří Paroubek. "Kdo bude stát v čele kraje, je věcí vítěze voleb, v tomto případě krajské organizace sociální demokracie a jejího klubu zastupitelů," uvedl.

Krajské vedení sociální demokracie přitom okamžitě po vyhraných volbách svou jedničku na kandidátce Jaroslava Foldynu odstavilo. Ačkoliv získal devět tisíc preferenčních hlasů (a stal se de facto absolutním vítězem krajských voleb v Ústeckém kraji), neměl se podílet na sestavování nové vlády.

Do hry se vrátil až po ostré kritice poměrů v ústecké sociální demokracii od expředsedy ČSSD Miloše Zemana a následné Paroubkově intervenci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy