Praha - Památkáři ve středu ve spolupráci s potápěči policie poříčního oddělení zjišťovali, kde přesně v Praze stál Juditin most, tedy předchůdce Karlova mostu.
V hloubce 2,5 metru potápěči geodeticky zaměřovali jeden z dvanácti pilířů Juditina mostu, který strhla v roce 1342 voda při jarním tání ledů.
Cílem celodenní práce památkářů a potápěčů bylo zjistit, kudy přesně Juditin most vedl.
"Zimní měsíce volíme proto, že voda není tak kalná. Všechny nečistoty klesnou ke dnu," řekl Aktuálně.cz Jindřich Kment z poříčního oddělení pražských policistů.
K zaměřování pilířů pod vodní hladinou bylo připraveno osm potápěčů. Práci jim ale znepříjemňovaly zatažená obloha a silnější průtok vody.
Památkáři spolupracují s policejními potápěči už od loňského roku. V únoru minulého roku se jim podařilo ze dna Vltavy u Karlova mostu vylovit torzo pískovcové barokní vázy od sochaře Jana Oldřicha Mayera, která pochází z období po roce 1710.
Letos při lednovém prozkoumávání dna vytáhli 2,7 metrů dlouhý trám, který v minulosti tvořil část základového roštu Juditina mostu. Na něj se pak teprve vrstvily kameny.
"Trám jsme vytáhli, protože byl uvolněný a silnější proud by ho mohl odnést pryč. Na trámu bude proveden výzkum, který zjistí, z jak starého stromu pochází," sdělil Aktuálně.cz archeolog Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu.