Praha - Až dva dny po prezidentské amnestii požádal Václav Klaus ředitelku Odboru legislativy a práva Hradu, aby mu k nejvíce kritizované části amnestie (tzv. článek II) připravila odborné stanovisko.
Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, který připomíná, že právě druhý článek je ten, díky němuž získali beztrestnost mocní a vlivní lidé obžalovaní z tunelů či úvěrových a jiných podvodů, které poškodily desítky tisíc Čechů.
Prezidentovi šlo podle zadání zejména o právní posudek k takzvané nepřiměřené lhůtě trestního stíhání, o niž je článek II opřen.
"S odvoláním na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva se za nepřiměřenou délku řízení považuje doba přesahující šest let. Tento časový úsek jsem si já v žádném případě nevymyslel. Zdál se mi krátký, a proto jsem do textu amnestie místo čísla šest dal svým vlastním rozhodnutím číslo osm," napsal například prezident v MF Dnes.
Dodatečné stanovisko právničky Dany Římanové, které má Insider k dispozici, ale rozhodně prezidenta nemohlo potěšit.
Ředitelka hradních právníků v něm totiž píše, že nelze tvrdit paušálně, že když řízení trvá déle než šest let, je to doba nepřiměřená.
Právě dlouholeté průtahy v řízení byly sice důvodem, proč v tomto bodě Václav Klaus amnestii vyhlásil, Dana Římanová mu v posudku, který je datován 2. ledna 2013, napsala, že každý případ "je z tohoto hlediska (délky řízení) zapotřebí zkoumat individuálně".
Čtěte více v placeném deníku Insider
Jak argumentovala Dana Římanová? Co Klausovi napsala a jak Hrad komentoval pro Insider celou kauzu?