Dalík ukázal smlouvu o pronájmu toskánské vily

Kateřina Eliášová
4. 8. 2009 16:50
ODS svého šéfa hájí a chce znát objednavatele fotek
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lobbista a blízký přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík se rozhodl zveřejnit smlouvu o pronájmu luxusní vily v Toskánsku, kde šéf ODS spolu s rodinou trávil týdenní dovolenou.

Na tiskové konferenci ODS k tezím volebního programu rozdal tiskový mluvčí strany Martin Kupka novinářům třístránkový dokument, podle nějž si Dalík pronajal dům na celý červenec od lichtenštejnské společnosti Raben Anstalt.

Smlouva je v angličtině. Za Raben Anstalt ji 15. června letošního roku podepsal Markus M. Hasler, Dalík ji signoval svým podpisem 22. června.

Foto: Aktuálně.cz

Podle Kupky Dalík disponuje i stvrzenkou, že pronájem zaplatil. Tu už novinářům neposkytl s tím, že obsahuje příliš mnoho osobních údajů. Na požádání ji údajně ukázal některým médiím.

Dalík se ve smlouvě zavázal za měsíční pronájem zaplatit 30 tisíc eur, což je přibližně 780 tisíc korun.

ODS: Chceme znát objednavatele

Místopředseda ODS Ivan Langer dnes svého šéfa stran výběru dovolené hájil. “Já jsem se teď vrátil z Řecka a děsím se toho, kdo všechno tam ještě trávil dovolenou,” vtipkoval Langer s novináři. Narážel na fakt, že Topolánek trávil část svého pobytu na luxusní jachtě například ve společnosti šéfa ČEZu Martina Romana nebo vlivného podnikatele, exministra dopravy Aleše Řebíčka.

Topolánkovu dovolenou zaznamenala kamera a fotaparát. Fotografie se posléze objevily v bulvárním deníku AHA! a pak MF DNES informovala o tom, že její redakci fotografie předal bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

ODS okamžitě obvinila sociální demokracii z toho, že nechala šéfa ODS sledovat a fotky si objednala. Předseda ČSSD Jiří Paroubek to odmítl a ostře se proti Topolánkovu tvrzení ohradil s tím, ať Topolánek ukáže důkazy svého tvrzení. Ten to odmítl. Z luxusní dovolené bývalého premiéra se tak záhy stalo téma volební kampaně.

“Je dobře, že MF DNES zveřejnil jméno Karla Randáka. Nicméně já vyzývám k tomu, abychom se nespokojili pouze se jménem donašeče. Chceme znát jméno toho, kdo to objednal a kdo za tím stojí,” uvedl dnes Langer.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy