reklama
 
 

Řebíček hostil lobbistu Janouška, strávil u něj noc

6. 8. 2009 13:25
V Toskánsku nešlo jen o náhodná setkání

Praha - Politici, které zachytily fotografie z Toskánska ve společnosti lobbistů, se brání tím, že se u moře potkali čistě náhodou.

Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) však potvrdil, že setkání s pražským kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem náhodné nebylo.

"Pan Janoušek se u mne stavil na necelý den," napsal na dotaz redakce Aktuálně.cz prostřednictvím sms zprávy Řebíček. "Z toho tu jednu noc přespal."

Řebíček se v Toskánsku potkal také s dalším podnikatelem Petrem Šikošem. Všichni tři se přitom podle zjištění Aktuálně.cz sešli již v loňském roce na golfovém hřišti patřícím právě Šikošovi.

Bez odpovědi

Na otázky, proč Janouška, jehož podle Mf Dnes vyšetřuje švýcarská policie kvůli praní špinavých peněz, do Toskánska pozval, bývalý ministr nereagoval.

Stejně tak nechal otázky bez odpovědi Janoušek. Mobilní telefon nezvedá a na sms dotazy neodpověděl.

Janoušek byl však až dosud vnímán spíše jako "muž" Pavla Béma.

S pražským primátorem jsou přátelé. Janouškovi se připisuje značný vliv, který díky tomu má. Zejména pokud jde rozhodování o veřejných zakázkách. Bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek zase ve své knize popsal, jak se Bém s Janouškem radil ohledně postoje magistrátu ke Kaplického návrhu nové budovy knihovny. Janoušek před třemi lety rovněž pomáhal Bémovi s kampaní.

Další setkání

Kromě Janouška se Řebíček v italském Monte Argentario setkal také s plzeňským podnikatelem Petrem Šikošem, který má podle zjištění Aktuálně.cz skrze své firmy blízko k finanční skupině Appian Group.

Tuto firmu švýcarská policie prověřuje kvůli divoké privatizaci Mostecké uhelné. Manažeři společnosti jsou podezřelí z toho, že ke skoupení akcií MUS použili peníze společnosti určené na rekultivace.

Šikoš je na fotkách z Toskánska zachycen ve skupince s Řebíčkem, Johanesem, Topolánkem a Dalíkem. Poté na Řebíčkově jachtě ve společnosti s Martinem Romanem, ředitelem energetického gigantu ČEZ.

Řebíček na dovolené

"Viděl jsem se tam s ním," uvádí na adresu Šikoše Řebíček. "Ale za mnou nepřijel, na lodi jsem s ním nebyl a nebydlel u mne."

Proč se Řebíček sešel s Šikošem, nevysvětlil.

"Nevedl jsem tady ani jedno obchodní, politické ani jiné podobné jednání," napsal Řebíček, "protože jsem tu na dovolené."

Kdo to zpunktoval?

Kromě toho, o čem se politici s podnikateli a lobbisty bavili, zůstává také stále nezodpovězena otázka, kdo si jejich sledování najal.

Fotografie a videa rozšířil do médií bývalý šéf rozvědky Karel Randák. Od jejich objednání se však distancoval. Mf Dnes posléze přišla s informací, že na záběrech z videa rozpoznali bývalí Randákovi podřízení hlas Petra Bakeše, bývalého důstojníka tajné služby.

autoři: Eliška Bártová, Kateřina Eliášová | 6. 8. 2009 13:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama