Brno - Při prověrce u Okresního soudu v Litoměřicích našlo ministerstvo spravedlnosti další chyby, souvisely především s nedodržení lhůt.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podá kárné žaloby na předsedkyni Václavu Porubiakovou a místopředsedkyni Janu Márovou.
Márová často chybovala ve lhůtách, například dvakrát nezákonně překročila délku vazby u mladistvých podezřelých. Pospíšil požádá kárný senát o její odvolání z funkce místopředsedkyně i řadové soudkyně. Porubiakové ministr vyčítá "šlendrián" při řízení soudu. U ní bude zřejmě žádat mírnější postih.
"Pokud se prokáže, že by tato pochybení mohla být i trestným činem, pak samozřejmě podáme i trestní oznámení. V toto chvíli mohu říci, že podáme kárné žaloby. Je zřejmé, že bylo spácháno tolik protiprávních jednání, že to naplňuje kárná provinění. Zda půjde i o trestný čin, budeme řešit v následujících dnech," uvedl Pospíšil.
Ministerstvo prověřilo dvaašedesát spisů
Policie už několik týdnů stíhá kvůli uplácení dva litoměřické soudce Josef Knotka a Ladislava Jelínka. Stíhání čelí také soudní úřednice a muž, který chtěl dosáhnout ovlivnění konkrétní kauzy.
Právě kvůli tomuto případu rozhodlo ministerstvo o prověrce, na níž se podílela také Bezpečnostní a informační služba (BIS). Prověrka podle Pospíšila ukázala, že problémy začínají u vedení soudu.
Ministerstvo prověřilo dvaašedesát spisů na trestním úseku. Zjistilo několik desítek pochybení, například často až mnohonásobné překročení lhůt pro nařízení hlavního líčení a vyhotovení rozsudku. Velkou část chyb má na svědomí Márová. Obě ženy se odmítly ke kauze vyjádřit. "Zatím nemáme žádné informace oficiální cestou," řekla předsedkyně soudu Porubiaková.
Márovou i Porubiakovou Pospíšil zprostí funkce soudce, dokud se nerozhodne o kárné žalobě. Zatím ministerstvo podle Pospíšila neřešilo, kdo bude do té doby soud řídit.
Stíhána je i zapisovatelka
Po dočasném zproštění Márové a Porubiakové zůstane ve funkci ještě místopředsedkyně pro civilní úsek Alena Herčíková. Ministerstvo prověří také vedení krajského soudu, které špatný chod soudu v Litoměřicích neřešilo. Půjde nejspíš hlavně o předsedu ústeckého krajského soudu Milana Kohoutka.
O litoměřickém soudu se začalo hovořit koncem října, kdy skončili v cele předběžného zadržení Knotek a Jelínek. První je od té doby ve vazbě, druhý na svobodě, ovšem dočasně zproštěn funkce soudce. Za přijetí úplatku jim coby úředním osobám hrozí až osmileté tresty.
Společně s nimi je stíhána i soudní zapisovatelka a muž, který je chtěl uplatit, a ovlivnit tak jeden z případů řešených u litoměřického soudu. Podle Lidových novin (LN) jde o podnikatele a radního nedalekých Brozan nad Ohří Antonína Kühna. Kühn podle LN přes Kotka zařídil, že Jelínek urychlil podmíněné propuštění muže odsouzeného za leasingové podvody.
V druhém případě Knotek údajně schoval spis muže, jemuž hrozil nástup do vězení. Spis si nechal ve skříni do doby, než vypršela lhůta pro rozhodnutí o nástupu do výkonu trestu.
Soudce Kontek podal stížnost
Obviněný soudce Knotek podal stížnost proti uvalení vazby, tu však kvůli možné podjatosti odmítl řešit Krajský soud v Ústí nad Labem. "Vrchní soud v Praze přiřkl případ k řešení Krajskému soudu v Hradci Králové," sdělila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková.
Kauza litoměřického soudu podle Pospíšila urychlí elektronizaci justice. Případy by měl přidělovat jednotlivým soudcům počítač podle náhodného algoritmu. "Pouze takový algoritmus vyloučí nějaké chybné přidělení," uvedl Pospíšil. Část justičních šéfů tento plán kritizuje. Zatím se na soudech rozdělují spisy v takzvaném "kolečku" podle pořadí, v němž přicházejí případy na podatelnu.
Ministerstvo zatím nechce zveřejnit, jak se v litoměřické kauze angažovala BIS. "Můžeme pouze zveřejnit, že to (prověrka v Litoměřicích) bylo ve spolupráci s BIS," uvedl Pospíšilův náměstek Filip Melzer. Podle Pospíšila bude jeho úřad v rámci svých kompetencí dále kontrolovat práci soudu v Litoměřicích, ale také dalších soudů.