Pospíšil podá na stíhané soudce kárnou žalobu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 11. 2011 14:22
Litoměřické soudce Knotku a Jelínka zároveň ministr zbavil funkcí
Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ve středu rozhodl, že na soudce Okresního soudu v Litoměřicích Josefa Knotka a Ladislava Jelínka podá kárnou žalobu. Zároveň je zprostil jejich funkcí.

"Obvinění obou soudců jsou natolik závažná, že jsem nemohl postupovat jinak, čímž ale není dotčena presumpce neviny," řekl Pospíšil.

"Proti rozhodnutí ministra o dočasném zproštění výkonu funkce mohou oba soudci podat opravný prostředek - rozklad, který však nebude mít odkladný účinek," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Dodala, že oba soudci nebudou ve funkcích do doby, než skončí trestní řízení.

Knotek a Jelínek jsou trestně stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku.

Kromě nich je stíhána i jedna soudní úřednice. Stíhaným hrozí až osmileté tresty. Státní zastupitelství zatím nechce upřesnit, o jaká provinění šlo, celý případ je prý velmi čerstvý.

Deník Mladá fronta Dnes napsal, že údajně za úplatu ovlivňovali kauzy. Z kvalifikace trestného činu, ze kterého jsou obviněni, vyplývá, že si tak přišli na částku do 500 000 korun.

V Litoměřicích chybí čtyři soudci

Náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová nevyloučila, že může počet obviněných ještě vzrůst. Podle médií je možné, že policie začne stíhat další soudce a soudní úředníky.

Muži se k případu zatím nevyjádřili, Knotek je ve vazbě a Jelínek si prý vzal dovolenou.

Oba muži pracovali na úseku trestního řízení. V současné době v něm tak chybí čtyři soudci. Kromě Knotka a Jelínka budou další dva brzy odcházet.

Spisy si tak mezi sebe rozdělují jen tři soudci z původních sedmi, napsaly ve středu Lidové noviny (LN).

Soudci, který bude brzy odcházet, vedení soudu nepřiděluje nové spisy, další soudkyně koncem týdne odchází na mateřskou dovolenou. "Nové spisy se rozdělují jen mezi tři soudce, je to velmi kritická situace," řekla LN litoměřická soudkyně Jana Márová.

Zpráva BIS: justice je zatížena korupcí

Není to první případ, kdy je soudce litoměřického soudu podezřelý z trestného činu. Knotek pomáhal v minulosti podle obžaloby zahladit nehodu soudce Nejvyššího soudu a později pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka.

Případ projednával před čtyřmi lety mělnický soud, Knotka osvobodil. Soudce přišel zhruba na rok o talár, potom se ale na soud vrátil a po státu chtěl později půlmilionové odškodné.

Bezpečnostní informační služba (BIS) letos v září ve výroční zprávě za rok 2010 napsala, že je justice zatížena korupcí, vynášením citlivých informací, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů.

Vzhledem k zákonem vymezenému postavení soudců a státních zástupců však prý tato činnost zůstala nepotrestána.

Ministr spravedlnosti Pospíšil tehdy o několik dnů později řekl, že ho zpráva civilní kontrarozvědky nepřekvapila. Podobné informace prý od ní dostal už několikrát. Prohlášení BIS ohledně korupce a klientelismu v justici se podle něj týká méně než deseti soudců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy