Pospíšil podá na stíhané soudce kárnou žalobu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 11. 2011 14:22
Litoměřické soudce Knotku a Jelínka zároveň ministr zbavil funkcí
Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ve středu rozhodl, že na soudce Okresního soudu v Litoměřicích Josefa Knotka a Ladislava Jelínka podá kárnou žalobu. Zároveň je zprostil jejich funkcí.

"Obvinění obou soudců jsou natolik závažná, že jsem nemohl postupovat jinak, čímž ale není dotčena presumpce neviny," řekl Pospíšil.

"Proti rozhodnutí ministra o dočasném zproštění výkonu funkce mohou oba soudci podat opravný prostředek - rozklad, který však nebude mít odkladný účinek," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Dodala, že oba soudci nebudou ve funkcích do doby, než skončí trestní řízení.

Knotek a Jelínek jsou trestně stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku.

Kromě nich je stíhána i jedna soudní úřednice. Stíhaným hrozí až osmileté tresty. Státní zastupitelství zatím nechce upřesnit, o jaká provinění šlo, celý případ je prý velmi čerstvý.

Deník Mladá fronta Dnes napsal, že údajně za úplatu ovlivňovali kauzy. Z kvalifikace trestného činu, ze kterého jsou obviněni, vyplývá, že si tak přišli na částku do 500 000 korun.

V Litoměřicích chybí čtyři soudci

Náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová nevyloučila, že může počet obviněných ještě vzrůst. Podle médií je možné, že policie začne stíhat další soudce a soudní úředníky.

Muži se k případu zatím nevyjádřili, Knotek je ve vazbě a Jelínek si prý vzal dovolenou.

Oba muži pracovali na úseku trestního řízení. V současné době v něm tak chybí čtyři soudci. Kromě Knotka a Jelínka budou další dva brzy odcházet.

Spisy si tak mezi sebe rozdělují jen tři soudci z původních sedmi, napsaly ve středu Lidové noviny (LN).

Soudci, který bude brzy odcházet, vedení soudu nepřiděluje nové spisy, další soudkyně koncem týdne odchází na mateřskou dovolenou. "Nové spisy se rozdělují jen mezi tři soudce, je to velmi kritická situace," řekla LN litoměřická soudkyně Jana Márová.

Zpráva BIS: justice je zatížena korupcí

Není to první případ, kdy je soudce litoměřického soudu podezřelý z trestného činu. Knotek pomáhal v minulosti podle obžaloby zahladit nehodu soudce Nejvyššího soudu a později pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka.

Případ projednával před čtyřmi lety mělnický soud, Knotka osvobodil. Soudce přišel zhruba na rok o talár, potom se ale na soud vrátil a po státu chtěl později půlmilionové odškodné.

Bezpečnostní informační služba (BIS) letos v září ve výroční zprávě za rok 2010 napsala, že je justice zatížena korupcí, vynášením citlivých informací, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů.

Vzhledem k zákonem vymezenému postavení soudců a státních zástupců však prý tato činnost zůstala nepotrestána.

Ministr spravedlnosti Pospíšil tehdy o několik dnů později řekl, že ho zpráva civilní kontrarozvědky nepřekvapila. Podobné informace prý od ní dostal už několikrát. Prohlášení BIS ohledně korupce a klientelismu v justici se podle něj týká méně než deseti soudců.

 

Právě se děje

Další zprávy