Liberec - Sportovní ředitel Slovanu Liberec František Mysliveček, hlavní rozhodčí Václav Zejda a delegát fotbalového svazu Christos Čanaklis jsou nevinní.
Krajský soud v Liberci potvrdil verdikt okresního soudu v kauze úplatků při zápase Liberce s Tescomou Zlín v roce 2004. Podle soudce chybí důkazy.
Záznamy telefonních odposlechů podle soudu jimi totiž nejsou. Byly pořízeny nelegálně.
"Rozhodnutí o příkaze k odposlechům chybí potřebné náležitosti. Nebylo vydáno v souladu s trestním řádem, a proto záznamy nelze použít jako důkaz," odůvodnil své rozhodnutí předseda odvolacího senátu Jiří Malinovský. Soud se proto již nezabýval ani jejich obsahem.
Obhajoba uspěla s odposlechy
Vyslyšel tak zcela připomínky obhajoby. Ta upozorňovala, že povolení k odposlechům bylo vydáno bez racionálních důvodů a v rozporu s ústavními právy obžalovaných. Naopak zamítl výhrady státní zástupkyně, že soudy v ostatních obdobných kauzách odposlechy v potaz vzaly.
Odposlechy hovorů funkcionářů s rozhodčím přitom byly v případu liberecké úplatkářské aféry jedinými důkazy. Aktéři totiž odmítli vypovídat a policie s jejich zadržením nečekala na předávku peněz. Údajná korupce v libereckém fotbale tak zůstala jedinou neprokázanou.
Kolik stojí výhra? 50 + 20 tisíc korun
Podle obžaloby měl bývalý ředitel Slovanu František Mysliveček nabízet rozhodčímu Václavu Zejdovi 50 tisíc korun a svazovému delegátovi Christosu Čanakisovi 20 tisíc korun. Na oplátku po nich chtěl, aby Liberec nad Zlínem vyhrál.
Korupci měly dokázat odposlechnuté hovory mezi funkcionáři. Zatímco pro disciplinární komisi fotbalového svazu byly dostačující - Slovan Liberec musel zaplatit pokutu půl milionu korun a přišel o šest ligových bodů - pro liberecký soud to bylo málo.
Případy fotbalové korupce
Tresty fotbalového svazu
- Viktoria Žižkov - 12 bodů, pokuta 500 tisíc
- 1. FC Synot - 12 bodů, pokuta 500 tisíc
- FC Vítkovice - 9 bodů, 300 tisíc
- SFC Opava - 6 bodů, 500 tisíc
- Slovan Liberec - 6 bodů, 500 tisíc
Nejvyšší tresty
- Václav Zejda - rozhodčí
- 10 měsíců podmíněně
- pokuta 200 tisíc korun
- zákaz činnosti na 5 let - Ivan Horník - funkcionář Viktoria Žižkov
- 7 měsíců podmíněně
- pokuta 900 tisíc korun
- zákaz činnosti na 10 let
Přesto tresty, které fotbalový svaz Liberci udělil, platí i nadále. "Rozhodnutí soudu pro nás v této věci není závazné. Zpětně disciplinýrní řízení nemůže ovlivnit," potvrdil právník fotbalového svazu Jan Žák.
Pět let bez píšťalky
František Mysliveček a Christos Čanaklis vyvázli ze soudní síně bez trestu jako jediní. V Liberci si udržel čistý štít také hlavní rozhodčí Václav Zejda. Jinde však takové štěstí neměl. Figuroval v korupčních aférách Opavy a Uherského Hradiště.
Za kupčení se zápasy mu české soudy udělily souhrný trest deset měsíců podmíněně, pokutu 200 tisíc korun a na trávník s píšťalkou nesmí vstoupit pět let.
Zápas, který měla trojice mužů ovlivnit, se odehrál 1. března 2004. Liberec z něj vyšel jako vítěz. Porazil Zlín 3:0, přičemž svého soupeře přehrával po celou hrací dobu a úplatek tedy vůbec nepotřeboval.
Obžalovaným nahrálo i to, že v zápase mezi Libercem a Zlínem nešlo o postup nebo sestup. Obžaloba tvrdí, že úplatky měly být pojistkou, kdyby se utkání vyvíjelo pro Liberec špatně.
Jinde odposlechy nevadily
V ostatních případech fotbalové korupce ovšem nahrávky hovorů, proložených šťavnatým výrazivem a poetickými kapříky, jablky či kilometry, stačily.
Loni v říjnu s konečnou platností potvrdil Nejvyšší soud trest klíčové osobě fotbalových kauz Ivanu Horníkovi. Díky Čtvrtníčkovi a Lábusovi populární „Ivánek" si od českých soudů odnesl pokutu 900 tisíc, podmínku a zákaz činosti na deset let.
Uzavřen je i případ úplatků kolem 1. FC Synotu. Letos v březnu potvrdil Krajský soud ve Zlíně podmíněné tresty, pokuty a zákazy činnosti sedmi rozhodčím a třem bývalým funkcionářům klubu.
Do konce května by pak mělo být definitivně jasno i ohledně úplatků při zápasech SFC Opava a FK Výtkovic. Spis nyní leží u Nejvyššího soudu.