Poslankyni KSČM Pěnčíkové dělá asistenta bývalý člen ANO ze zrušené buňky v Praze 4

Michal Polák Michal Polák
17. 1. 2019 10:55
Nová poslankyně KSČM Marie Pěnčíková má ve sněmovně za asistenta bývalého poslance hnutí ANO Pavla Čiháka. Oba spolupráci potvrdili. Čihák působil jako předseda oblastního sdružení hnutí ANO v Praze 4, které však vedení ANO v prosinci zrušilo.
Marie Pěnčíková.
Marie Pěnčíková. | Foto: ČTK

Čiháka kontaktovala Pěnčíková krátce po složení poslaneckého slibu v prosinci loňského roku. "Ano, Pavel Čihák je jedním z mých čtyř asistentů (nové informace ještě nejsou na webu sněmovny), zbývající tři jsou mí spolustraníci," napsala v SMS zprávě.

Problém ve spolupráci s bývalým poslancem ANO nevidí, protože Čihák je podle ní již bez politické příslušnosti. To potvrdil pro Aktuálně.cz i Čihák, který vysvětlil, že se s poslankyní zná ze společného působení ve sněmovně. 

"S paní poslankyní máme podobná témata v podobě životního prostředí a zemědělství. Ona se znovu dostala do výborů, kde může moje rady využít," řekl Aktuálně.cz.

Pavel Čihák byl do roku 2017 poslancem za hnutí ANO. Deník N v prosinci informoval, že vedení hnutí ANO zrušilo oblastní organizaci Prahy 4, protože právě Pavel Čihák a Antonín Lébl odmítli organizaci opustit. "Hnutí ANO nás zrušilo bez toho, aby to s námi nějak konzultovalo," vzpomíná Čihák.

Vedení ANO s ním už nijak nekomunikuje, je zastupitelem v Praze-Kunraticích, ale bez politické příslušnosti. "Oni jsou bez zájmu se se mnou bavit," dodává Čihák. Možný vstup do KSČM je ale podle něj předčasná úvaha.

Pěnčíková ve sněmovních lavicích nahradila Vladimíra Koníčka (KSČM), který se začátkem prosince stal členem vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Tím mu zanikl poslanecký mandát.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 1 hodinou

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy