ANO po volbách zahájilo očistu. Chystá se zrušit "problematickou" buňku v Praze 4

Jiří Pšenička
Aktualizováno 8. 11. 2018 18:59
V Praze 4, největší městské části metropole, má být zrušena oblastní organizace hnutí ANO. Podle informací Aktuálně.cz příslušný návrh v úterý schválilo krajské předsednictvo Babišova hnutí. "Naše krajské předsednictvo požádalo o zrušení oblastní organizace Praha 4. Žádostí by se mělo zabývat celostátní předsednictvo hnutí na svém dalším  jednání," reagoval na dotaz krajský předseda Jan Říčař.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Důvodem tohoto kroku jsou prý "dlouhodobé vnitřní problémy, rozpad místního zastupitelského klubu po volbách v roce 2014, časté střídání osob ve vedení a neúspěšná snaha o uklidnění této situace".

Nynější předsedkyně hnutí na Praze 4 Irena Michalcová je s likvidací "své" organizace smířena.

"Nebude zrušena bez náhrady. Hned následně vznikne nová organizace, do níž budou přijímáni noví členové, ale samozřejmě i ti stávající," uvedla Michalcová, která ANO na Praze 4 vede teprve od letošního jara.  

Kdo už asi přijat nebude, jsou dva  bývalí předsedové místní buňky - exposlanec Pavel Čihák a končící pražský zastupitel Antonín Lébl. Právě vůči nim a jejich působení v pražské politice má údajně krajské vedení největší výhrady.

"Vím, že se něco takového chystalo, tu informaci mám ale potvrzenu až od vás. Mám dojem, že se někdo snaží svou vlastní neschopnost hodit na někoho jiného. My jsme přitom s Tondou Léblem už půl roku stranou veškerého dění," reagoval Čihák. Soudí, že krajské vedení začalo hledat obětní beránky za situace, kdy jemu samotnému hrozil po komunálních volbách konec.

Šéf ANO Andrej Babiš těsně po komunálních volbách vyzval vedení pražské krajské organizace k rezignaci. Mělo prý výrazný podíl na slabém výsledku v metropoli, kde hnutí získalo jen 15,37 % hlasů a skončilo až na pátém místě.

"Naše pražská organizace žila jenom z úspěchu ve sněmovních volbách. Svým působením nebyla přidanou hodnotou," uvedl tehdy Babiš.

Jako člověka zralého na odchod výslovně jmenoval šéfa Říčaře. Na stranu krajského předsedy se však postavili i nově zvolení pražští zastupitelé z ANO.

Následovala schůzka Říčaře s Babišem, kdy si vše měli vyříkat. "Rušení organizace na Praze 4 s mou schůzkou s panem premiérem nesouvisí. Už tam jsem ho ale informoval, že krajská organizace k takovým krokům přistoupí," uvádí Říčař.

V kuloárech se mluví o tom, že Praha 4 nemusí být jedinou pražskou organizací, kterou čeká likvidace.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy