Autorským svazům razantní zdražení poplatků neprošlo, poslanci jim povolí navýšení jen o inflaci

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 20. 1. 2017 12:23
Pouze o inflaci budou se moci zvyšovat poplatky za půjčování knih nebo pouštění písní na veřejnosti. Ačkoliv organizace, které poplatky vybírají, požadovaly až několikanásobné zvýšení tarifů, sněmovnou prošel jen několikaprocentní nárůst ročně.
Foto: Thinkstock

Praha – Zamítavým postojem reagovala Poslanecká sněmovna na požadavky takzvaných kolektivních správců autorských děl, kteří se domáhali razantního navýšení poplatků za používání audiovizuálních děl. Například Ochranný svaz autorský (OSA) nebo Intergram chtěly zvednout ceny o polovinu.

Návrh však čelil silné kritice, zejména ze strany provozovatelů restaurací a hospod, které by puštěné rádio přišlo na několik tisíc korun ročně navíc. 

Větší zvýšení než o inflaci projde jen v odůvodněných a "objektivních" případech. "Schválený mechanismus stanovení sazeb do budoucna považuji za zdravě vyvážený. Posiluje sice pozici uživatele, ale současně dává prostor zvýšit sazby více než o inflaci v odůvodněných případech," komentoval rozhodnutí poslanců předseda představenstva svazu OSA Roman Strejček.

Neprošel ani další návrh, který požadoval čtyřnásobné zvýšení autorských poplatků za půjčování knih, sněmovní kulturní výbor chtěl zvýšit poplatky z nynějších 50 haléřů na dvě koruny za každou zapůjčenou knihu. 

Podobně poslanci zamítli zavedení paušálů za používání kopírovacích strojů ve veřejně přístupných rozmnožovnách v řádech stokorun až do výše 10 tisíc korun. To kritizovaly zejména knihovny a univerzity

"To není šťastné řešení, ale více se budu moci vyjádřit, až se seznámím s celým návrhem, který jde do Senátu. Vzhledem k 81 pozměňovacím návrhům, které šly často proti sobě, se v tom zatím nedá zorientovat," uvedla organizace Dilia. Ta spravuje zejména divadelní a literární díla. 

Zamezit skokovému nárůstu chtěli poslanci Petr Gazdík a František Vácha (oba z klubu TOP 09 a Starostové). "Díky našim návrhům se podařilo zabránit skokovému navýšení autorských poplatků v budoucnu a ulehčilo se obcím při organizaci lidových zábav. Navýšení poplatků bylo zastropováno na trojnásobek inflace posledních tří let, vyšší zdražení by muselo odsouhlasit ministerstvo kultury," řekl předseda STAN Gazdík.

Do Senátu naopak míří návrh, aby pro růst autorských poplatků nad trojnásobek inflace, jak tomu bylo v minulých letech, musely získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Sněmovna do novely zákona také prosadila úlevy pro hudební produkce. Pokud budou pořadatelé provozovat pouze lidové písně, u nichž není autor znám, nemusejí už správcům autorských práv nic ohlašovat. "Ohlašovací povinnost vůči kolektivnímu správci bude mít nově ten, s kým se obec dohodne, například konkrétní kapela. Odpadne tím další zbytečná byrokracie," dodal poslanec Vácha.

 

Právě se děje

Další zprávy