reklama
 
 

Poslanci: Vláda má prověřit připravenost drah na kalamity

9. 12. 2014 18:38
Sněmovna naopak neschválila výzvu vládě, aby zajistila plné odškodnění klientů drah, které kalamita poškodila.

Praha - Vláda má prostřednictvím řídícího výboru Českých drah prověřit připravenost železničního dopravce na zajištění provozu při mimořádných situacích a nepříznivých klimatických podmínkách. Dnes ji k tomu ve svém usnesení vyzvala Sněmovna po debatě o ledovkové kalamitě, která výrazně zasáhla provoz v Česku začátkem minulého týdne.

Sněmovna naopak neschválila výzvu vládě, aby zajistila plné odškodnění klientů drah, které kalamita poškodila.

Exministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS), který návrh na plné odškodnění klientů vznesl, se po jeho zamítnutí netajil zklamáním. Podle něj v takovém případě Sněmovna o tomto bodu nemusela ani jednat.

Řada poslanců v rozpravě kritizovala špatnou komunikaci drah s cestujícími ohledně situace na tratích, ale řadových pracovníků se zastávali. Někteří také popisovali svoje obtížné cestování do Prahy v minulém týdnu, kam jeli kvůli schůzi Sněmovny. Například Leo Luzar (KSČM) řekl, že základem celého problému byl nedostatek informací a tato katastrofa je signálem, že ČD nezvládly krizovou komunikaci.

Podle nového ministra dopravy Dana Ťoka je problém v komunikaci mezi ČD a Správou železniční dopravní cesty. Ujistil však, že jeho ministerstvo bude dbát na to, aby taková krizová komunikace fungovala co nejlépe. Zaměstnanci drah podle něj odvedli obrovský kus práce.

Ministr zopakoval, že minulé pondělí za zhruba 100 minut namrzla celá elektrická železniční síť. V pohybu podle něj bylo 600 vlaků, přičemž v kalamitě zůstalo stát 120 souprav, ve kterých bylo na tratích asi 20 000 cestujících. Celkově však kalamita zasáhla na 100 000 cestujících.

Návrh na prověření připravenosti drah vznesl Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Jeho další návrhy ale Sněmovna neschválila. Byla mezi nimi například výzva vládě, aby přehodnotila odměny vrcholového vedení Českých drah.

Neprošlo ani jím navrhované usnesení, aby vláda uložila zajistit drahám dostatečný počet dieselových lokomotiv, které by v nepříznivých podmínkách zajistily provoz některých důležitých vlaků.

autor: ČTK | 9. 12. 2014 18:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama