Rozdává koblihy, zlobili se poslanci na chybějícího Babiše. Jsem omluven, vzkázal šéf ANO z vězení

Martin Ťopek Lucie Stuchlíková Martin Ťopek, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 27. 5. 2016 11:45
Pořádně naštvaní se poslanci vrátili z první přestávky pátečního jednání Sněmovny. Vadila jim nepřítomnost většiny ministrů, zejména pak ministra financí Andreje Babiše. Raději proto schůzi přerušili. "Koblihy byly dnes přednější," glosoval absenci ministra šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Andrej Babiš ale z Moravy vzkázal, že z pátečního jednání byl řádně omluven.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V půlce projednávání zákona o registru znečištění životního prostředí si poslanci na páteční schůzi vzali přestávku. K dalším zákonům už se však nedostali. Většina z nich už měla dost toho, jak ministři schůzi Sněmovny ignorují. 

"Nemám nic proti tomu, dělat v pátek reklamní kampaň. Ale ať ji můžeme dělat všichni, a ne jen někteří. Navrhuji přerušit jednání schůze," přednesl návrh poslanec za ODS Zbyněk Stanjura.

Poukázal na nepřítomnost Andreje Babiše, který se jednání neúčastnil, přestože na programu jednání bylo osm bodů, které se jeho ministerstva týkaly. "Asi někde rozdává koblihy," zaznělo ve Sněmovně. Andrej Babiš je dnes na avizované cestě v Uherském Hradišti, mimo jiné kvůli bývalé věznici, ze které chce udělat muzeum komunistických zvěrstev. Nepřítomnost ministra financí zkritizoval i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek: "Koblihy byly dnes přednější."

Andrej Babiš se ale proti kritice z řad poslanců tvrdě ohradil. "Další klasický politický hnus. Z dnešního jednání Sněmovny jsem řádně omluven. Moje body ve třetím čtení měly být zařazeny ve středu. Přijel jsem do Uherského Hradiště řešit problémy zchátralé budovy věznice. To, co tady od roku 1994 politici slibují a každý se na to vykašlal," vzkázal z Moravy.

Vrchol chaosu, selhání Sněmovny

Poslanci si sice přerušení schůze na první pokus neodhlasovali. Pak ale přišel s dalším návrhem předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Já bych návrh opravil, abychom dokončili a projednali zákon o integrovaném registru znečištění životního prostředí a pak hlasovali znova," řekl.

Návrh prošel, páteční schůze následně po dokončení rozjednaného bodu skončila. Někteří poslanci to viděli jako selhání fungování celé Sněmovny. 

"Je to vrchol chaosu, který tady máme a který se projevil už včera při interpelacích. Je ale naprostý vrchol, když se místopředseda vlády nedostaví na projednán svých zákonů, to považujeme za skandální," uvedl šéf komunistických poslanců Vojtěch Filip.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Ministryně Michaela Marksová, která byla jako jedna z mála přítomná jednání Sněmovny, rozhodnutí poslanců označila za špatné. "Mě to mrzí, měla jsem zde na třináctou hodinu připravenou docela důležitou novelu. Co se týká nespokojenosti s absencí ministrů, sama jsem se například včera nemohla dostavit na interpelace, protože jsem měla k projednání dva body v Senátu a čekala jsem tam několik hodin," uvedla ministryně.

Babiše se zastal i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Uvedl, že se program jednání Sněmovny změnil, navíc ministr financí byl na jižní Moravě na pracovní návštěvě s ministrem kultury Danielem Hermanem. "Na program se dostaly body, které byly plánovány na středeční jednání, a pan ministr Babiš počítal s tím, že tohoto jednání se zúčastní. Je to technická záležitost, a proto byla schůze přerušena," dodal Faltýnek. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy