Rozdává koblihy, zlobili se poslanci na chybějícího Babiše. Jsem omluven, vzkázal šéf ANO z vězení

Martin Ťopek Lucie Stuchlíková Martin Ťopek, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 27. 5. 2016 11:45
Pořádně naštvaní se poslanci vrátili z první přestávky pátečního jednání Sněmovny. Vadila jim nepřítomnost většiny ministrů, zejména pak ministra financí Andreje Babiše. Raději proto schůzi přerušili. "Koblihy byly dnes přednější," glosoval absenci ministra šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Andrej Babiš ale z Moravy vzkázal, že z pátečního jednání byl řádně omluven.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V půlce projednávání zákona o registru znečištění životního prostředí si poslanci na páteční schůzi vzali přestávku. K dalším zákonům už se však nedostali. Většina z nich už měla dost toho, jak ministři schůzi Sněmovny ignorují. 

"Nemám nic proti tomu, dělat v pátek reklamní kampaň. Ale ať ji můžeme dělat všichni, a ne jen někteří. Navrhuji přerušit jednání schůze," přednesl návrh poslanec za ODS Zbyněk Stanjura.

Poukázal na nepřítomnost Andreje Babiše, který se jednání neúčastnil, přestože na programu jednání bylo osm bodů, které se jeho ministerstva týkaly. "Asi někde rozdává koblihy," zaznělo ve Sněmovně. Andrej Babiš je dnes na avizované cestě v Uherském Hradišti, mimo jiné kvůli bývalé věznici, ze které chce udělat muzeum komunistických zvěrstev. Nepřítomnost ministra financí zkritizoval i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek: "Koblihy byly dnes přednější."

Andrej Babiš se ale proti kritice z řad poslanců tvrdě ohradil. "Další klasický politický hnus. Z dnešního jednání Sněmovny jsem řádně omluven. Moje body ve třetím čtení měly být zařazeny ve středu. Přijel jsem do Uherského Hradiště řešit problémy zchátralé budovy věznice. To, co tady od roku 1994 politici slibují a každý se na to vykašlal," vzkázal z Moravy.

Vrchol chaosu, selhání Sněmovny

Poslanci si sice přerušení schůze na první pokus neodhlasovali. Pak ale přišel s dalším návrhem předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Já bych návrh opravil, abychom dokončili a projednali zákon o integrovaném registru znečištění životního prostředí a pak hlasovali znova," řekl.

Návrh prošel, páteční schůze následně po dokončení rozjednaného bodu skončila. Někteří poslanci to viděli jako selhání fungování celé Sněmovny. 

"Je to vrchol chaosu, který tady máme a který se projevil už včera při interpelacích. Je ale naprostý vrchol, když se místopředseda vlády nedostaví na projednán svých zákonů, to považujeme za skandální," uvedl šéf komunistických poslanců Vojtěch Filip.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Ministryně Michaela Marksová, která byla jako jedna z mála přítomná jednání Sněmovny, rozhodnutí poslanců označila za špatné. "Mě to mrzí, měla jsem zde na třináctou hodinu připravenou docela důležitou novelu. Co se týká nespokojenosti s absencí ministrů, sama jsem se například včera nemohla dostavit na interpelace, protože jsem měla k projednání dva body v Senátu a čekala jsem tam několik hodin," uvedla ministryně.

Babiše se zastal i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Uvedl, že se program jednání Sněmovny změnil, navíc ministr financí byl na jižní Moravě na pracovní návštěvě s ministrem kultury Danielem Hermanem. "Na program se dostaly body, které byly plánovány na středeční jednání, a pan ministr Babiš počítal s tím, že tohoto jednání se zúčastní. Je to technická záležitost, a proto byla schůze přerušena," dodal Faltýnek. 

 

Právě se děje

Další zprávy