Babiš rozdával koblihy, na poradě s ministry chyběl. Mám důležitější věci na práci, řekl

Radek Nohl Petr Koděra Radek Nohl, Petr Koděra
16. 5. 2016 10:15
Šéf hnutí Andrej Babiš odstartoval kampaň před krajskými volbami a stejně jako prezident Miloš Zeman cestuje po českých regionech. V Karlových Varech před několika dny od šesti hodin ráno rozdával koblihy, poté se setkal s lékaři a zdravotními sestrami v místní nemocnici. Jenže premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se nelíbí, že v ten den chyběl na poradě o čerpání evropských dotací. Babiš kritiku odmítá a říká, že má důležitější věci na práci.
Andrej Babiš v jedné z nemocnic na Karlovarsku.
Andrej Babiš v jedné z nemocnic na Karlovarsku. | Foto: Facebook Andreje Babiše

Praha -  Jak je u Andreje Babiše (ANO) zvykem, v posledních dnech vstával brzo. Ve čtvrtek však nezamířil na ministerstvo financí, které vede, ale od šesti hodin ráno rozdával v Karlových Varech koblihy. Na svém Facebooku ještě napsal, že mu byla taková "kosa", že si musel půjčit bundu. Jenže premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se nelíbí, že v ten den chyběl na poradě o čerpání evropských dotací.

Ministr financí kritiku odmítá. "Takové porady zvládne hravě můj náměstek, mám důležitější věci na práci než sedět na poradách," prohlásil Babiš. Šéf hnutí ANO zároveň tvrdí, že v době, kdy se schůzka konala, nedělal kampaň své straně, ale byl na pracovním výjezdu.

Rozdávání koblih symbolizuje, že šéf hnutí ANO odstartoval kampaň před podzimními volbami. A po vzoru prezidenta Miloše Zemana plánuje cestu po českých krajích. "Kampaň začala a pan Babiš chce čas využít na maximum," uvedl mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský. "V kontaktu s lidmi je jeho síla. Když s nimi mluví, umí je získat," prohlásil.  

Poté, co ve čtvrtek rozdal koblihy, se setkal s lékaři a zdravotními sestrami v místní nemocnici. Naplánovanou má vždy i schůzku s krajským lídrem ANO. A třeba v pondělí vedle nemocnic zavítá i do fabriky Škoda Auto a bude debatovat s lidmi v Hradci Králové.    

"Po nemocnicích jezdím už druhý týden, abych se přímo dozvěděl od lékařů, sester a vedení krajských, fakultních a soukromých nemocnic skutečný stav našeho zdravotnictví," řekl Babiš.

Původně přitom šéf hnutí ANO cestu po zdravotnických zařízeních neplánoval. Změnilo se to až poté, co kampaň rozjela Česká lékařská komora, která začala upozorňovat na problémy v tuzemském zdravotnictví. Například kde chybí lékaři a že někteří z nich odchází do zahraničí.

Babiš však prezidenta českých lékařů Milana Kubka již obvinil, že jim jde jen o zvýšení platů. Šéf ANO má o českém zdravotnictví vlastní názor: opakuje, že se v něm plýtvá penězi. Dnes je zřejmě nejhlasitějším kritikem poměrů v tomto resortu.

Na poradě o čerpání dotací Babiš chyběl

Ministr financí kvůli cestě po Karlovarsku nebyl na jednání na Úřadu vlády, které svolal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a na kterém se řešilo čerpání evropských dotací. Zúčastnili se ho jen ministři Dan Ťok (ANO), Jan Mládek (ČSSD) a Karla Šlechtová (ANO), a proto nebylo jednání usnášeníschopné.

Premiér Sobotka Aktuálně.cz řekl, že není spokojen s tempem čerpání nových fondů. "Ministerstvo financí má velké zpoždění ve třech klíčových oblastech, které ovlivňují a podmiňují zahájení čerpání všech nových fondů. Opravdu rychle to musí dohnat, tuhle práci za ně nikdo jiný udělat nemůže," uvedl Sobotka.

Na jednání byl naopak předseda odborářů Josef Středula. Ten ostatní ministry včetně Babiše za to, že na setkání nepřišli, kritizuje. "Rozzlobilo mě to. Bylo nedůstojné, když se řešily problémy s čerpáním dotací, že ministři nepřišli," uvedl Středula.

Sobotka proto kvůli nepřítomnosti ministrů svolal mimořádné jednání rady, která evropské fondy řeší. "Chci tam také podrobně probrat situaci přípravy a čerpání jednotlivých operačních programů. Pro všechny ministry to musí být priorita," doplnil premiér.

Na ministra zdravotnictví Babiš zatlačí

Během své cesty po krajích byl Babiš společně se svým poradcem Adamem Vojtěchem již ve zhruba deseti nemocnicích. Vyslechli si, jaké problémy jejich vedení trápí. Tuzemské zdravotnictví prý přežívá z roku na rok bez nějaké dlouhodobé koncepce a reformy, chyba je ve vzdělávání lékařů a zdravotních sester.

Problém je podle Babišova poradce i s financováním zdravotnictví. "Úhradová vyhláška v současné podobě je zjevně přežitý koncept, který nefunguje. Problémem je, že péče je financována na základě množství, a nikoliv na základě kvality. To je velmi demotivující," uvedl Vojtěch.

Dnes však podle Vojtěcha nejsou ani pacienti motivováni k tomu, aby péči využívali rozumně. V jedné z nemocnic jim dokonce přiznali, že třetina výkonů, které provedou, jsou zbytná. Babiš podle Vojtěcha bude dál tlačit na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, aby situaci řešil.

Babišova strana již na začátku května přelepila republiku svými billboardy. I na nich Babiš mimo jiné říká, že chce "zdravé zdravotnictví". "Horká fáze kampaně startuje na konci srpna," odhaduje mluvčí Vořechovský. Teď však strana ještě nechce říct, co plánuje.

Snažíme se měřit, co se děje na sociálních sítích, firmy se v tom nevyznají, říká zakladatel Socialbakers Jan Řežáb. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy