Nebyl jste na poradě, kde jste byl? píše Sobotka Babišovi. Ten rozdával koblihy a fotil se s lékaři

Radek Nohl Petr Koděra Radek Nohl, Petr Koděra
17. 5. 2016 12:50
Premiér Bohuslav Sobotka chce po ministru financí Andreji Babišovi vysvětlení, proč minulý týden nepřišel na jednání o čerpání evropských dotací. Napsal mu proto třístránkový dopis, který má Aktuálně.cz k dispozici. Podle předsedy vlády má Babišův resort zpoždění s přípravou klíčového auditu, který je důležitý pro zahájení čerpání financí z Evropské unie. Babiš v den, kdy se jednání konalo, rozdával v Karlových Varech koblihy a sešel se s lékaři v místní nemocnici.
Premiér Sobotka poslal ministru Babišovi dopis, ve kterém chce po něm vysvětlit, proč nebyl na jednání o čerpání evropských dotací.
Premiér Sobotka poslal ministru Babišovi dopis, ve kterém chce po něm vysvětlit, proč nebyl na jednání o čerpání evropských dotací. | Foto: Facebook Andreje Babiše

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) musí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) vysvětlit, proč nebyl minulý týden na poradě o čerpání evropských dotací. Sobotka Babišovi poslal dopis, v němž mu také vytýká, že jeho úřad například nezpracoval klíčový dokument.

Šéf hnutí ANO v den, kdy se o čerpání dotací jednalo, rozdával v Karlových Varech koblihy a sešel se s lékaři v místní nemocnici, o čemž informoval i na sociálních sítích. Sobotkovi poté Babiš vzkázal, že má důležitější věci na práci než sedět na poradách.

"Byl jsem velmi zklamán vaší neúčastí, a to zejména proto, že uvedené problematiky jsou ve výlučné gesci vašeho resortu. Vzhledem k výše uvedenému bych si vás dovolil požádat o vysvětlení důvodu vaší nepřítomnosti," píše Sobotka v dopise, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Mne řídit nemusíte, řekl Babiš

Babiš Aktuálně.cz řekl, že takové porady hravě zvládne jeho náměstek. "Mám důležitější věci na práci než sedět na poradách. Pan premiér nechť radši řídí své ministry, mne nemusí," reagoval Babiš.

Jenže premiér Babišovi vyčítá, že úředníci z ministerstva financí nedokončili klíčový audit, který je důležitý pro zahájení čerpání financí z Evropské unie.

Po ministrovi financí premiér chce, aby mu do 27. května předložil, co udělal pro to, aby se celý proces zrychlil. Zpoždění podle něj může ohrozit financování operačních programů. Babiš řekl, že premiérovi odpoví. "Odpovídám na každý dopis," zareagoval Babiš.

Ministr financí nebyl jediný, kdo se jednání o čerpání evropských dotací nezúčastnil. Chyběli na něm také další ministři. Byli na něm jen ministři Dan Ťok (ANO), Jan Mládek (ČSSD) a Karla Šlechtová (ANO), a proto nebylo jednání usnášeníschopné. Sobotka v dopise také napsal, že svolal mimořádné jednání a žádá Babiše, aby na něj tentokrát přišel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy