Nebyl jste na poradě, kde jste byl? píše Sobotka Babišovi. Ten rozdával koblihy a fotil se s lékaři

Radek Nohl Petr Koděra Radek Nohl, Petr Koděra
17. 5. 2016 12:50
Premiér Bohuslav Sobotka chce po ministru financí Andreji Babišovi vysvětlení, proč minulý týden nepřišel na jednání o čerpání evropských dotací. Napsal mu proto třístránkový dopis, který má Aktuálně.cz k dispozici. Podle předsedy vlády má Babišův resort zpoždění s přípravou klíčového auditu, který je důležitý pro zahájení čerpání financí z Evropské unie. Babiš v den, kdy se jednání konalo, rozdával v Karlových Varech koblihy a sešel se s lékaři v místní nemocnici.
Premiér Sobotka poslal ministru Babišovi dopis, ve kterém chce po něm vysvětlit, proč nebyl na jednání o čerpání evropských dotací.
Premiér Sobotka poslal ministru Babišovi dopis, ve kterém chce po něm vysvětlit, proč nebyl na jednání o čerpání evropských dotací. | Foto: Facebook Andreje Babiše

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) musí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) vysvětlit, proč nebyl minulý týden na poradě o čerpání evropských dotací. Sobotka Babišovi poslal dopis, v němž mu také vytýká, že jeho úřad například nezpracoval klíčový dokument.

Šéf hnutí ANO v den, kdy se o čerpání dotací jednalo, rozdával v Karlových Varech koblihy a sešel se s lékaři v místní nemocnici, o čemž informoval i na sociálních sítích. Sobotkovi poté Babiš vzkázal, že má důležitější věci na práci než sedět na poradách.

"Byl jsem velmi zklamán vaší neúčastí, a to zejména proto, že uvedené problematiky jsou ve výlučné gesci vašeho resortu. Vzhledem k výše uvedenému bych si vás dovolil požádat o vysvětlení důvodu vaší nepřítomnosti," píše Sobotka v dopise, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Mne řídit nemusíte, řekl Babiš

Babiš Aktuálně.cz řekl, že takové porady hravě zvládne jeho náměstek. "Mám důležitější věci na práci než sedět na poradách. Pan premiér nechť radši řídí své ministry, mne nemusí," reagoval Babiš.

Jenže premiér Babišovi vyčítá, že úředníci z ministerstva financí nedokončili klíčový audit, který je důležitý pro zahájení čerpání financí z Evropské unie.

Po ministrovi financí premiér chce, aby mu do 27. května předložil, co udělal pro to, aby se celý proces zrychlil. Zpoždění podle něj může ohrozit financování operačních programů. Babiš řekl, že premiérovi odpoví. "Odpovídám na každý dopis," zareagoval Babiš.

Ministr financí nebyl jediný, kdo se jednání o čerpání evropských dotací nezúčastnil. Chyběli na něm také další ministři. Byli na něm jen ministři Dan Ťok (ANO), Jan Mládek (ČSSD) a Karla Šlechtová (ANO), a proto nebylo jednání usnášeníschopné. Sobotka v dopise také napsal, že svolal mimořádné jednání a žádá Babiše, aby na něj tentokrát přišel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy