Poslanci provolají miliony. Nejsou to naši zaměstnanci, levnější tarify nezařídíme, tvrdí sněmovna

Marek Pokorný Marek Pokorný
12. 7. 2018 20:07
Poslanci provolají i pět tisíc měsíčně v době, kdy operátoři firmám nabízí neomezené volání a 10 GB dat pod 300 korun za měsíc. Sněmovna tvrdí, že výhodnější volání jim nemůže vyjednat, protože nejsou její zaměstnanci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Čeští poslanci ročně provolají mnohdy zbytečně miliony korun. Sněmovna jim totiž proplácí až pět tisíc korun měsíčně za volání i data pro ně a jejich asistenty. V současné době přitom není problém u operátorů získat neomezené volání i s 10 GB dat pod 300 korun měsíčně. Například ministerstvo financí loni vysoutěžilo od T-Mobile pro své zaměstnance neomezený tarif s 10 GB dat za pouhých 163 korun měsíčně.

V případě poslance s dvěma či třemi asistenty a linkou do kanceláře by tak neměl být problém dostat se k ceně okolo tisíce korun měsíčně. Zatímco zhruba tři desítky poslanců se do této sumy opravdu vejdou, drtivá většina volá mnohem dráž. Zhruba třicítka vyčerpá pravidelně takřka celý limit nebo ho překročí a zbytek musí doplatit ze svého, zjistil on-line deník Aktuálně.cz z přehledu částek, které sněmovna jednotlivým poslancům proplácí.

Pracuji intenzivně, brání částku Kolovratník

Někteří poslanci přiznávají, že když volání proplácí sněmovna, tak neřeší, zda by nemohli vyjednat výhodnější cenu. "Smlouvu jsem uzavíral s ohledem na velikost a výhodnost tarifů, které mi byly nabídnuty. Chci vám poděkovat za upozornění, svoji asistentku jsem pověřil prověřením možností výhodnější nabídky," reagoval například poslanec ČSSD Roman Onderka.

Poslanec ANO Martin Kolovratník zase vysoké účty za telefon vysvětluje tím, že hodně pracuje. "Vysokému nasazení odpovídá intenzivní komunikace a s tím související náklady. U těch levnějších kolegů bych si zkusil porovnat náklady s jejich reálným výkonem v práci poslance," reagoval Kolovratník, který za šest měsíců naúčtoval nejvíc - 29 851 korun.

Že jde domluvit výhodnější volání, ukazují například piráti či TOP 09. Obě strany totiž už v minulosti vysoutěžily dodavatele telefonních služeb. "Jsme zákazníkem o 400 číslech a navíc s dalším potenciálním růstem," říká pirátský poslanec Ondřej Profant. Za neomezené volání a 10 GB dat platí měsíčně 450 korun, spolu s telefonem asistentky a daty v notebooku pak sněmovně přeposílá faktury za 1300 korun měsíčně.

Podobně má nasmlouvané volání u svého operátora i TOP 09. "Jako klub máme za 500 korun měsíčně neomezené volání a 30 GB dat. Já sám z toho platím i asistentku a tablet," říká Dominik Feri, který měsíčně sněmovně přeposílá faktury za 1700 korun.

Ještě výhodnější volání má Vít Rakušan (STAN). Za neomezená data i volání utratí měsíčně 434 korun. Sněmovně navíc neúčtuje nic - telefon mu platí kolínská radnice, kde dělá neuvolněného starostu. "Prostřednictvím telefonu řeším denně mnohé události související s funkcí starosty města Kolín. Přišlo by mi tedy nevhodné účtovat volání souběžně sněmovně," konstatuje.

I on je pro to, aby se paušály na volání poslanců výrazně snížily. "V době, kdy existují právě takové tarify, které například uzavřela kolínská radnice, nevidím jediný důvod, proč by měly být paušály tak vysoké," dodává.

Sněmovní jablka a hrušky

Sama sněmovna přitom výhodnější tarify vyjednat umí, i když ne tak jako ministerstvo financí či některé další instituce a politické strany. Zaměstnanci dolní komory parlamentu mají za 400 korun měsíčně neomezené volání a k tomu i tři GB dat. Vedoucí pracovníci pak mají za sumu o 200 korun vyšší celkem 10 GB dat.

Nejjednodušší by proto bylo, kdyby sněmovna vyjednala volání i pro poslance a jejich asistenty - vzhledem k jejich počtu by se mohla dostat s cenou ještě výrazně níže. Jenže to, co jde pro zaměstnance, není prý možné pro poslance.

"Poslankyně a poslanci nejsou v zaměstnaneckém poměru vzhledem ke Kanceláři Poslanecké sněmovny, takže ta nemá s jejich mobilními telefony nic společného," tvrdí mluvčí Roman Žamboch. A sněmovna tak může podle něj jediné: proplatit faktury, které jí poslanci předloží.

Argument, že operátorům je jedno, kdo je pod uvedenou smlouvu přiřazen, Žamboch odmítá. "Směšujete hrušky s jablky. Spekulovat o tom, co by se mohlo, kdyby, to nelze. Ve státních institucích je nutné dodržovat platné předpisy," uvedl.

Tento argument je ale podle poslance Profanta nesmyslný. "V jiných případech to jde. Třeba když jsou nějaké akce, tak sněmovna pro poslance organizuje společný odvoz," poukazuje. A dodává, že ani členové či příznivci Pirátské strany nejsou její zaměstnanci, a přesto mají možnost se připojit ke smlouvě s operátorem, kterou strana vyjednala.

Předložíme návrh na změnu

Tím, kdo by mohl volání poslanců řešit, je Komise pro práci sněmovny. Její předseda Pavel Kováčik ale drahé telefonování poslanců nevidí jako problém. "Já osobně se tím nezabývám, nemám na to v této době čas ani kapacitu, tyto věci řeší Kancelář Poslanecké sněmovny. Na komisi takový podklad nepřišel, až přijde, budeme se tím zabývat," říká Kováčik.

Zasedání komise mělo být tento čtvrtek a návrh, aby se tímto problémem zabývala, tam měl padnout. Chtěl jej tam předložit její člen Ondřej Profant jako reakci na průzkum Aktuálně.cz. Jenže předseda komise Kováčik jednání komise na poslední chvíli zrušil. 

A projednání se tak odkládá až na září po parlamentních prázdninách. "Do dvou tisíc korun měsíčně by se to mělo vejít bez problémů. Celé to současné nastavení je z doby, kdy neomezené volání a internet v mobilu bylo něco raritního," je přesvědčen Profant.

Podle poslance a předsedy lidoveckého klubu Jana Bartoška by se ale pětitisícový limit neměl snižovat. "Když jedu do zahraničí, mám problém se do něj vejít. Já to vnímám jako určitou rezervu pro cesty do ciziny," říká Bartošek, který jako optimální variantu vidí to, že by pro poslance výhodnější volání vyjednala sněmovna, a kdo z poslanců by chtěl, tak by se připojil.

Oslovení poslanci tvrdí, že by této možnosti využili. "Pokud by bylo možné, velice rád bych se pod rámcovou smlouvu sněmovny společně s čísly asistentů připojil," souhlasí předseda klubu Starostů a nezávislých Jan Farský. "Sněmovna mi žádný zvýhodněný tarif nenabídla. Pokud by se tak stalo, rád jej využiji," dodává i Jaroslav Holík (SPD).

 

Právě se děje

před 4 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 36 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy