Praha – Už po dvou hodinách skončilo čtvrteční jednání Poslanecké sněmovny. Do práce totiž přišly pouhé čtyři desítky poslanců, k hlasování je jich ale potřeba minimálně 67. V sále chyběli jak zástupci koalice, tak opozice.
Na programu zrušeného jednacího dne byly interpelace na členy vlády, většina ministrů se ovšem omluvila. Dorazil pouze premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).
Opozice kritizovala zejména nepřítomnost ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který se interpelací neúčastní delší dobu. Ve čtvrtek se omluvil z důvodu zahraniční cesty.
Premiér dokonce zavtipkoval, že seznam chybějících je na čtení příliš dlouhý. "Možná by stálo za to, zejména ve čtvrtky, kdy je takový velký zájem o interpelace, číst seznam poslanců a poslankyň, kteří jsou přítomni," navrhl Sobotka.
V sále však chyběla i řada jeho vlastních spolustraníků. "To se musíte zeptat těch poslanců, proč nepřišli. Interpelace jsou ale primárně určeny pro opozici," myslí si premiér. O neúčasti poslanců by podle něj měly jednat jednotlivé kluby.
Omluvili se dokonce i dva ověřovatelé zápisu, bez kterých Sněmovna jednat nemůže. A poslanců bylo příliš málo na to, aby si zvolili nové. Jednání proto bylo přerušeno do pátku.
Sněmovna měla na programu také novelu zákona, která zvyšuje platy zákonodárců o jedno procento. S jeho přijetím vládní koalice spěchá – pokud to totiž nestihne do konce roku, zvýší se platy zákonodárců od ledna o více než čtvrtinu.
Novela přitom leží ve Sněmovně již od poloviny prázdnin. "Tři měsíce čeká návrh zákona na projednání. Skutečně bych požádal poslance a poslankyně, aby se návrhem zákona zabývali," uvedl Sobotka.
Omluvenka z osobních důvodů
Pokud by se podle něj zákon neschválil a zákonodárcům významně vzrostly platy, poškodilo by to obraz Sněmovny v očích veřejnosti.
Podle Sklenáka je neúčast některých poslanců na čtvrtečním jednání pochopitelná. "Sněmovna jedná prakticky nepřetržitě již od července a poslanci mají i jiné pracovní povinnosti,“ uvedl šéf zastupitelského klubu ČSSD Roman Sklenák.
Část poslanců je na plánovaných zahraničních cestách, nemalá část z nich se ale neúčastnila z "osobních“ či "rodinných“ důvodů. Podobně jako Sklenák argumentují i zástupci opozice, situaci ale podle nich zavinily koaliční strany, které řídí Sněmovnu chaoticky.