Málokterá otázka vzbuzuje tak rozdílné odpovědi, jako když dojde na téma platů politiků. Zatímco jedni tvrdí, že by se měly odvíjet od toho, jak se daří či nedaří české ekonomice, druzí jsou příznivci toho, aby si poslanci platy upravovali sami - a pokud možno jejich výši nyní zmrazili.
Právě o tom byla čtvrteční debata, na které poslanci schvalovali vládní novelu o zpomalení růstu platů vrcholných politiků. Jednoduše řečeno, pokud by nebyla novela schválena, vzrostly by platy vrcholných politiků, tedy prezidenta, senátorů, poslanců a členů vlády, od ledna zhruba o pětinu. Je to proto, že české ekonomice se zatím daří, a proto mají růst i platy, které jsou na tento trend navázané.
Poslanci prave schválili, ze platy politiků porostou méně, než měly... Debata byla mnohem zajímavější a emotivnejsi, než výsledek... Sledujte @Aktualnecz , https://t.co/TxWhgLvBj0, HN a DVTV pic.twitter.com/NaNExD8co4
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 15, 2018
"Účelem změny zákona je zmírnit značný nárůst výše platových základen představitelů státní moci, který je zapříčiněný nejen průběžným růstem průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, ale také postupným zvyšováním násobku průměrné mzdy používaného za účelem stanovení platové základny," vysvětloval Hamáček.
O svolání schůze požádali poslanci pirátů a SPD Tomia Okamury, kteří měli jinou představu než vládní politici. Hnutí SPD podalo k předloze pozměňovací návrh, který by platy politiků zmrazil na tři roky. Piráti je zase chtěli počítat z průměrné mzdy v celé ekonomice, nikoli z průměru ve veřejné sféře. Rozpočtový výbor schválení žádné z těchto úprav nedoporučil.
Ať se Okamura vzdá auta i řidiče, když nechce být papaláš
Rozhodnutí poslanců se nelíbilo šéfovi SPD Tomiovi Okamurovi, který chtěl, aby došlo k úplnému zmrazení platů. "To je šílené, opravdu šílené," tvrdil Okamura, čímž vyvolal další reakce.
"Přestaňte s demagogií. Sociální demokracie v minulosti navrhovala zbrzdění platů a teď to dělá. Přestaňte toto téma zneužívat a snižme si platy," reagovala Kateřina Valachová z ČSSD. Přidal se i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Ať se pan Okamura vzdá auta i řidiče, když nechce být papaláš," uvedl Bělobrádek.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek pro změnu kritizoval piráty za to, že na pražské radnici právě ve čtvrtek navrhují navýšit počet výborů na deset. "Abychom udělali pořádek po bordelu, který v Praze zanechalo ANO, tak bychom museli uvolnit všech 65 zastupitelů," reagoval pirát Jakub Michálek.
Debata probíhala za velké neúčasti mnoha zákonodárců. Z dnešního jednacího dne se omluvilo devět ministrů včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, za niž předlohu uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD). Omluvu z celého nebo z části jednacího dne doručilo také 45 poslanců.
Jak se počítá plat politiků
Pro letošní rok představuje základní plat poslance bez příplatků a náhrad 75 900 korun.
Pro výpočet platů politiků je zásadní platová základna, od níž se odvíjí. Pro letošní rok se základna počítá jako 2,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. V minulých letech byl koeficient nižší a od roku 2015 postupně narůstal.
Příští rok a v následujících letech měl vzrůst koeficient podle platného zákona na 2,75. Vláda ANO navrhla, aby do budoucna zůstal koeficient na letošních 2,5. Vládní novela je však zatím ve sněmovně.
Piráti navrhují změnu výpočtu platu v tom, aby se koeficientem násobil nikoli průměrný plat ve veřejné sféře, jak je tomu nyní, ale průměrná mzda v celé ekonomice.