Poslali miliardy ČEZ. Pomohli svému okolí i sobě

Martina Machová Martina Machová
23. 7. 2009 18:22
Dva senátoři mají blízké vazby na energetické a teplárenské firmy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Miliardám pro energetiky a teplárny výměnou za investice do "zezelenání" jejich provozů dali svůj hlas i senátoři, kteří k tomuto odvětví mají velice blízko.

Nejméně dva totiž sedí v dozorčích radách či jejich působení jinak souvisí se společnostmi, kterých se kontroverzní přílepek týká. Svým hlasem pak dopomohli k tomu, aby se stát vzdal přibližně 70 miliard korun, a nechal je právě jim.

Přílepek k zákonu o spotřební dani, který schválil svou většinou po poslanecké sněmovně i Senát, totiž upravuje nakládání s emisními povolenkami po roce 2013.

Díky němu je české energetické společnosti získají zdarma, pokud přibližně stejnou sumu vyhradí na modernizaci svých technologií. Polovinu pak musí prostavět do konce roku 2011, pokud "přílepek" nebude v budoucnu novelizován, o čemž se již nyní uvažuje.

Jedním ze senátorů je například bývalý starosta, dnes místostarosta Dukovan Vítězslav Jonáš z ODS. Dukovany přitom jako obec, která leží v blízkosti jedné z českých jaderných elektráren, z ČEZu profituje.

Polostátní energetický gigant, který elektrárnu vlastní, totiž každoročně posílá do regionu přibližně 50 milionů korun. Patnáct milionů z celkové sumy si následně rozdělí šestice obcí, které se nacházejí v okruhu pěti kilometrů od elektrárny. Tedy i Dukovany. A kolik peněz ČEZ do regionu pošle se řídí jen jeho libovůlí.

Senátor Jonáš přesto jakoukoli souvislost mezi výhodami pro svou obec a hlasováním a obhajováním přílepku odmítá.

"Každý zná z historie, jak jsem bojoval s ČEZem ohledně skladu vyhořelého paliva," hájí se senátor.

"Spíš je v tom souvislost, proč to zpravodajuji. Věnuji se energetice, myslím, že mám dostatečné znalosti a prodělal jsem si i politické diskuze ohledně budoucnosti jaderné elektriky," argumentuje Jonáš.

Dát emisní povolenky, jejichž cenu vyčíslil Bursík na 70 miliard korun, teplárenským a energetickým společnostem zadarmo, vnímá zejména jako protikrizové opatření.

"Je to rychlé nastartování velkých investic do nových technologií a to je dobře. Není to tak, jak zde zaznělo, že je to jen pro ČEZ," míní senátor

"Je to práce pro spoustu dalších firem. Přece skupina ČEZ si nerealizuje sama, ale dodavatelsky," argumentuje s tím, že své kolegy z ODS přesvědčovat nemusel, protože se řídili doporučením hospodářského výboru Senátu.

Naopak s teplárenstvím souvisí jméno jiného jeho kolegy - sociálně demokratického senátora Jiřího Bise. Ten v současnosti sedí v dozorčí radě Plzeňské teplárenské.

Ani on však s tím, že se svou podporou přílepku mohl dostat do střetu zájmů, nesouhlasí.

"Měli jsme zasedání energetického podvýboru v Plzni a Teplárenské sdružení nás žádalo, abychom to podpořili tak jak to je," vysvětluje své motivace, proč pro přílepek hlasoval.

"Říkali, že to není pro ČEZ, že je to pro všechny, že jsou dohodnuti a že to máme podpořit. My jsme jim to slíbili, a já jsem neviděl důvod, proč bych měl od toho couvnout," přiznal mimoděk v rozhovoru pro Aktuálně.cz lobbing, který schvalování přílepku provázel.

Od přenechání miliard energetickým společnostem si slibuje úsporu pro konečného spotřebitele.

A že vlastně přihrál "své" teplárně takzvanou "malou domů" a svým hlasováním se dostal do střetu zájmů?

"To rozhodně ne. Dozorčí rada je dozorčí orgán a já tam nejsem za sebe ale za město, jako zastupitel," míní senátor.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři: Urban s Římanem přihráli ČEZu 70 miliard
 

Právě se děje

Další zprávy