Praha - Před sedmapadesáti lety byla tehdejší prokurátorka Ludmila Brožová Polednová mezi těmi, kdo poslal na popraviště právničku a političku Miladu Horákovou.
Dnes se šestaosmdesátiletá žena ocitla u soudu v opačné roli. Osmnáct let po pádu komunismu je obžalována z justiční vraždy Horákové a dalších tří lidí.
Brožová Polednová k soudu nedorazila. Omluvila se, protože téměř nevidí, špatně slyší i mluví a nemůže se pohybovat - trpí závratěmi.
Svůj zdravotní stav popsala prostřednictvím svého zástupce, který požádal, aby soudní jednání proběhlo v její nepřítomnosti.
Pokud by bývalá prokurátorka tuto žádost k soudu nedodala nemohl by proces vůbec začít. Soudní jednání totiž u takto závažných trestných činů (pokud je horní sazba vyšší než pět let) nemůže probíhat bez přítomnosti obžalovaného, pokud on o to sám výslovně nepožádá.
Obžaloba: Polednová věděla, že o vině už dávno rozhodli jiní
Na tom skončila obdobných soudů s aktéry komunistických justičních zločinů. Obžalovaní - už ve velmi pokročilém věku - nepřijdou. Například Alois Grebeníček, který týral vězně v totalitní věznici, se procesu vůbec nedožil. Vyhýbal se mu úspěšně s odvoláním na svůj zdravotní stav až do své smrti.
Bývalá prokurátorka je obviněna ze spolupachatelství na vraždě a hrozí jí až patnáctiletý trest vězení. Státní zástupce Radek Klvaňa viní Brožovou Polednovou z toho, že se aktivně zúčastnila procesu se skupinou okolo Milady Horákové, přestože věděla, že "o vině a trestu rozhodlo už předchozí mimosoudní jednání a prosec měl všemu dít jen iluzi zákonnosti".
Podle obžaloby šlo ve skutečnosti o fyzickou likvidaci obžalovaných.
Souvislosti
- Právnička a politička Horáková pracovala v protinacistickém odboji. V roce 1940 byla zatčena a do konce války vězněna. Po válce byla zvolena do parlamentu za národní socialisty.
- Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 odešla z politického života. Již v následujícím roce byla zatčena, ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti a 27. června 1950 popravena. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968, rehabilitována však byla až v roce 1990.
- Životopis Milady Horákové čtěte ZDE
Blog o komunistické justici
Soudní síň je plná, popisuje přímo z místa zpravodajka Aktuálně.cz. Jsou přítomni zástupci Konfederace politických věznů a desítky novinářů. Čtou se listinné důkazy.
Polednová ve své kauze odmítla v březnu vypovídat na policii. Také tehdy jako důvod uvedla zdravotní stav, podobně jako v případě soudního procesu.
Svědek obhajoby může oddálit rozsudek
"Osobně si myslím, že paní Brožová toho na svou obhajobu říci příliš nemůže. Myslím si, že věděla, jaká je její role v onom "divadle" a hrála přesně to, co se od ní vyžadovalo. Mimochodem, ona se jako prokurátorka podílela i na procesu s představenými mužských řeholí, tj. procesu, který se odehrál jen několik týdnů před procesem JUDr. Milady Horákové a spol.," řekl pro Aktuálně.cz historik z Archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra Tomáš Bursík.
Od procesu s Miladou Horákovou uplynulo bezmála šedesát let. Důkazy jsou tedy hlavně listiny a filmové a zvükové záznamy. Jediným svědkem je vyšetřovatel, který byl osobně přítomen výslechům Horákové, Milan Moučka.
Na jeho výslechu, který by mohl pomoci exprokurátorce, obhajoba trvá. Jeho předvolání může oddálit rozsudek, který měl být podle původního plánu vynesen ve čtvrtek.