"Poškozuje dobré jméno školy." Studenti i rektor VŠE vyzvali Ševčíka k rezignaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2023 15:04
Většina studentských členů akademického senátu Vysoké školy ekonomické (VŠE) vyzvala Miroslava Ševčíka k odstoupení z pozice děkana Národohospodářské fakulty. Ke stejnému kroku ho následně vyzval i rektor, podle něj poškozuje zájmy univerzity. Ševčík následně řekl, že to zváží. Kritici mu vyčítají účast na sobotní demonstraci, jejíž účastníci se pokusili násilím vniknout do Národního muzea.
Miroslav Ševčík na demonstraci, 28. září 2022.
Miroslav Ševčík na demonstraci, 28. září 2022. | Foto: ČTK

Ševčíkovo veřejné vystupování podle nich není adekvátní k funkci děkana, protože poškozuje dobré jméno vysoké školy. K výzvě se připojili také studenti a absolventi VŠE a někteří akademici. Ševčík se podle serveru Forum 24 v sobotu zapojil do pokusu odstranit ukrajinskou vlajku z Národního muzea. Děkan to v pondělí ve svém prohlášení odmítl.

"(Ševčíkovo) porušování pravidel stanovených jak v Etickém kodexu VŠE, tak v Morálně-etických zásadách vedoucích pracovníků VŠE stanovených rektorem univerzity nás (studentské senátory akademického senátu VŠE) nejen znepokojuje, ale považujeme to i za neakceptovatelné chování u vysoce postaveného akademika," uvedli členové akademického senátu VŠE z řad studentů.

Autoři výzvy označili Ševčíkovo chování za "kontroverzní a neetické". Jednání děkana Národohospodářské fakulty VŠE podle nich poškozuje prestiž studia studentů a absolventů univerzity v očích veřejnosti. Výzvu k jeho rezignaci podepsalo k pondělní 13:30 kromě autorů otevřeného dopisu také šest akademiků, 336 studentů VŠE, 44 absolventů této vysoké školy a zástupci veřejnosti.

Kritika studentských senátorů se na Ševčíka snesla poté, co se v sobotu účastnil protivládní demonstrace Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost a její šéf Jindřich Rajchl. Po jejím skončení byl Ševčík podle fotografií serveru Forum 24 mezi těmi, kteří se pokusili násilím vniknout do Národního muzea a strhnout ukrajinskou vlajku.

Za totéž ekonoma a politika Ševčíka kritizoval také rektor VŠE Petr Dvořák. Univerzita se v neděli od Ševčíkova vystupování na této demonstraci distancovala a uvedla, že vystupování děkana je "za hranou" dlouhodobě. Ševčík sdělil, že na demonstraci nevystupoval, pouze doprovázel muže zbitého policií, a výtky vedení VŠE proto nechápe. Rektor VŠE se v pondělí odpoledne se Ševčíkem sešel.

"Prohlašuji, že jsem nechtěl jakkoli vstoupit do budovy Národního muzea ani strhávat jakékoli vlajky vyvěšené na ní. Důrazně se ohrazuji proti interpretaci mé přítomnosti na schodech Národního muzea v inkriminované době takovými úmysly," uvedl Ševčík ve svém prohlášení. Doplnil, že odsuzuje jakékoliv násilí a útok na Národní muzeum.

Mluvčí VŠE Věra Koukalová v tiskové zprávě sdělila, že rektor na úterý 14. března svolal vedení VŠE, které se situací bude zabývat. Jak bude rektor Dvořák postupovat v případě, že Ševčík na post děkana Národohospodářské fakulty VŠE do stanoveného termínu nerezignuje, v pondělí rektor nesdělil. "Nechci předjímat, protože to budeme v úterý projednávat na vedení. Nechtěl bych tak závažný krok oznamovat předem, protože bude záležet na tom, k jakému závěru dojdeme, až se o tom poradíme," informoval.

Podle zákona o vysokých školách může rektor odvolat děkana z vlastního podnětu, a to pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu veřejné vysoké školy v případě, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.

 

Právě se děje

Další zprávy