Náměstek porušil zákon, do ČD ho přesto zvolí i podruhé

Radek Nohl Radek Nohl
19. 6. 2014 7:27
Pravá ruka ministra dopravy Milan Feranec se znovu stane šéfem dozorčí rady Českých drah. První volba byla podle soudu neplatná. Feranec totiž neřekl, že působil v krachující firmě.
Náměstek dopravy by měl být dnes opět jmenován do dozorčí rady Českých drah.
Náměstek dopravy by měl být dnes opět jmenován do dozorčí rady Českých drah. | Foto: Ministerstvo dopravy ČR

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Náměstek ministra dopravy Milan Feranec z hnutí ANO bude zřejmě podruhé během třech měsíců zvolen do dozorčí rady Českých drah. A nezabrání mu v tom ani porušení zákona, kterého se dopustil při nedávné první volbě, kterou soud zneplatnil.

"Já si myslím, že bude pan Feranec znovu jmenován do dozorčí rady Českých drah. Směřujeme k tomu," potvrdil deníku Insider Karel Dobeš, rovněž náměstek ministra dopravy a také předseda Řídícího výboru Českých drah, který má funkci valné hromady státního podniku a schvaluje členy dozorčí rady. 

Že o Ferance stojí i přes jeho přehmat, naznačovali členové řídícího výboru už dříve. Teď ale formálně musí kvůli rozhodnutí soudu sáhnout k volebnímu reparátu.

Do problémů se náměstek ministra Antonína Prachaře (ANO) dostal letos v březnu. Jak minulý týden upozornil deník Aktuálně.cz, Feranec porušil zákon, když řídícímu výboru před zvolením do dozorčí rady neřekl, že působil ve vedení krachující soukromé firmy Haná ZZN Olomouc.

Podle zákona to přitom udělat musel, pokud v takové společnosti působil minimálně v posledních třech letech. Feranec si sice na problém po měsíci sám vzpomněl a oznámil ho, jenže bylo pozdě.

České dráhy teď musí jeho chybu napravit. Podle informací deníku Insider by měl být Feranec jmenován znovu ve čtvrtek ráno, kdy zasedne řídící výbor. Po jeho jednání hned následuje schůze dozorčí rady, kterou by tak již neměl náměstek ministra absolvovat v rozporu se zákonem.     

Sám Feranec, který minulý týden svůj omyl veřejně přiznal, zatím odmítá druhou volbu komentovat. "Uvidíme. Buď mě zvolí, nebo nezvolí," řekl už dříve padesátiletý slovenský rodák a vystudovaný právník.

Porušil zákon, trest mu nehrozí

Za to, že porušil zákon, navíc Ferancovi ani nehrozí řádný trest. Tedy alespoň podle advokátů, které deník Insider oslovil.

Kdo je Milan Feranec?

Milan Feranec, první náměstek ministra dopravy

Padesátiletý vystudovaný právník a slovenský rodák Milan Feranec má na ministerstvu dopravy na starosti ekonomiku a controlling.

Podobně jako několik dalších současných vysokých úředníků působil v minulosti ve firmách ministra financí Andreje Babiše.

Feranec byl finančním ředitelem společnosti Agro Jevišovice, která je jedním z největších zemědělských podniků Babišova podnikatelského impéria a je známa zejména chovem krokodýlů.

Předtím Feranec působil i v Agrofertu a v desítkách dalších společností, kde má Babiš podíl.

Klidný může být náměstek ministra hlavně proto, že jako státní úředník nemůže za působení v dozorčí radě Českých drah dostat žádnou odměnu. A tudíž nezpůsobil podniku žádnou škodu.

"Pokud ten, kdo se má stát členem orgánu obchodní korporace o této skutečnosti neinformuje, je trestní odpovědnost za podvod nebo jiný trestný čin zřejmě vyloučena, protože za svou funkci nepobíral odměnu, a tudíž se neobohatil a nezpůsobil škodu," vysvětlil Insideru další advokát Václav Sládek.

Podle advokátky Petry Eliášové ho navíc před možným trestem uchránil i fakt, že chybu přiznal.

Dozorčí rada řešila dluh firmy i prodej majetku

Za tři měsíce, během nichž Feranec nezákonně působil v dozorčí radě Českých drah, řešili jeho členové několik důležitých témat. Například zadlužení firmy, manažerské smlouvy pro členy vedení podniku, prodej majetku nebo byznysplán na další období.

Přestože u těchto rozhodnutí protizákonně seděl i Feranec, jsou podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka platná. Při hlasování totiž prý nikdy nerozhodoval jeden hlas - třeba právě ten Ferancův. 

Feranec je pravou rukou ministra dopravy Antonína Prachaře.
Feranec je pravou rukou ministra dopravy Antonína Prachaře. | Foto: Vojtěch Marek

Přesto - jak deníku Insider potvrdili někteří účastníci jednání dozorčí rady - Milan Feranec jako předseda mohl výrazně ovlivňovat chod důležitého statutárního orgánu už jen tím, že jednotlivé schůze řídil. A protože se k projednávaným bodům často bohatě argumentačně vyjadřoval, mohl ovlivnit rozhodování kolegů.

Komentujte případ náměstka ministra dopravy. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy